Zdrowy pełnowartościowy posiłek, celebrowany w gronie najbliższych to dla większości z nas weekendowy luksus. Najczęściej zabiegani, między jednym a drugim spotkaniem znajdujemy tylko krótką chwilę, by przegryźć coś na mieście. Naprzeciw naszym potrzebom wychodzą liczne bary i restauracje, które oferują z jednej strony niedrogi i szybki, z drugiej zaś zazwyczaj bezwartościowy i jedynie chwilowy zastrzyk energii.

  W kolejnym odcinku „Zielonych Drzwi” poznaliśmy paraolimpijczyków. Polscy paraolimpijczycy należą do światowej czołówki - zarówno w klasyfikacji indywidualnej, jak i w ogólnej klasyfikacji medalowej - polscy paraolimpijczycy zajmują wyższe pozycje niż zdrowi sportowcy. Bohaterowie reportażu - wioślarze Jola Pawlak i Piotr Majka - jeszcze nie mają na swoim koncie medalu olimpijskiego, ale w tym roku są faworytami w swojej dyscyplinie sportowej.

  Szacuje się, że około 80 proc. ludności jest zakażona wirusem opryszczki wargowej i twarzowej. Nie wszyscy jednak na nią chorują. U większości osób nie ma objawów zakażenia. Natomiast część nosicieli wirusa cierpi na nawrotowe występowanie choroby. Lato jest porą roku, która sprzyja nasileniu się objawów opryszczki, podobnie jak: przeziębienie, osłabienie organizmu, niedożywienie, uszkodzenie naskórka, silne nasłonecznienie i stres.

  Z badań przeprowadzonych w Polsce wynika, że 36 proc. kobiet powyżej 18 roku życia cierpi na wzdęcia, zgagę i zaparcia. Problem nasila się z wiekiem. Co trzecia kobieta między 35 a 44 rokiem życia i aż co druga powyżej 55 roku życia cierpi na zaburzenia pracy jelit. Za te uciążliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiada w 75 proc. przypadków zła dieta. Jakie produkty spożywcze pomagają w pozbyciu się problemów z zaparciami, wzdęciami i zgagą?

  70 proc. Polaków uważa, że lody mają co najmniej tyle kalorii co hamburger, czyli 268 kcal. Tymczasem wg badań TNS OBOP przeprowadzonych dla Algidy okazuje się, że mają mniej kalorii - od 120 do do 160 kcal. Mogą stanowić więc dobrą przekąskę, ponieważ są niskoenergetyczne, zawierają dużo mleka, dobrze przyswajalny wapń, tyle tłuszczu co kanapka i są produktem o niskiej zawartości sodu - głównego czynnika powodującego nadciśnienie i odpowiedzialnego za zatrzymywanie wody w organizmie.

  Choroba lokomocyjna dokucza przede wszystkim dzieciom. Po 15 roku życia mamy szansę z niej wyrosnąć, jednak niektórzy męczą się z nią do końca życia. Czy można jakoś zminimalizować skutki tej choroby? Tak, jeżeli będziemy przestrzegać następujących zasad: nie objadać się przed podróżą, nie spożywać produktów mlecznych, pić niewielkie ilości wody niegazowanej i koncentrować wzrok daleko na horyzoncie.

  Rusza VIII edycja organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, której celem jest ostrzeżenie ludzi przed tragicznymi i często nieodwracalnymi skutkami nieprzemyślanych skoków do wody. Od 1 lipca stowarzyszenie przyjmować będzie wnioski o stypendia w ramach Funduszu Pierwszy Krok, wspierającego osoby, które doznały uszkodzenia kręgosłupa w wyniku skoku do wody lub wypadku drogowego, by ułatwić im powrót do normalnego i aktywnego życia.

  Nastolatki które nie rozstają się ze swoimi telefonami komórkowymi, coraz częściej cierpią na zaburzenia snu. Badania prowadzone przez amerykańskich naukowców dowodzą, że zbyt częste użytkowanie telefonu komórkowego w trakcie dnia prowadzi do bezsennych nocy i zaburzeń snu u nastolatków i młodych dorosłych. Młodzi ludzie, którzy w ciągu dnia odbierają więcej, niż 15 telefonów lub sms-ów, są bardziej niespokojni i pobudzeni, spożywają więcej alkoholu oraz kofeiny i są bardziej podatni na stres oraz zmęczenie, niż ich rówieśnicy odbierający mniej, niż 5 rozmów dziennie.

  Na czym polegają różnice w nauce nurkowania osób zdrowych i niepełnosprawnych? Czy niepełnosprawni muszą używać specjalnego sprzętu? Jaka niepełnosprawność wyklucza naukę nurkowania? Co daje niepełnosprawnym nurkowanie? Naszymi gośćmi byli: Jarosław Pałka, historyk, który choruje na dystrofię mięśni, ale pomimo tego nurkuje i Joanna Hereta, która uczy niepełnosprawnych nurkowania.

  Epidemiolodzy biją na alarm: ludzie zobojętnieli na codzienne niebezpieczeństwo związane z AIDS. Jakie są wczesne objawy zakażenia HIV? Kto powinien poddać się testowi na HIV? Gdzie można zrobić taki test i, ile on kosztuje? Naszymi gośćmi byli: dr Anna Marzec-Bogusławska, Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS oraz Irena Przepiórka ze Stowarzyszeniu Wolontariuszy Wobec AIDS.

  Ubezpieczyciele nie chcą ubezpieczać osób ciężko chorych. Ubezpieczyciel chce się zabezpieczyć przed ewentualną stratą. Dlatego też zanim podpisze umowę z klientem często wymaga od niego pełnych badań lekarskich. Firma ubezpieczeniowa może tego wymagać.

  Zielone Drzwi” to program związany z działalnością Fundacji TVN „nie jesteś sam”. Wypełniają go reportaże o podopiecznych fundacji oraz o ludziach, którzy potrafią pomóc sobie sami. Takim człowiek jest Aneta Olkowska, zajmująca się doradztwem zawodowym osobom niepełnosprawnym. Sama jest osobą niepełnosprawną.

  "Jeden świat, jedno marzenie" - to hasło, które przyświeca tegorocznym Igrzyskom Paraolimpijskim. Wkrótce, 6 września, rozpoczną się XIII Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie. Polskę reprezentować będzie 91. niepełnosprawnych sportowców. Igrzyska zakończą się 17 września.

  Migdałki są częścią układu immunologicznego. Są zgrubieniami tkanki limfatycznej, odpowiedzialnej za reakcje obronne organizmu. Stanowią pierwszą barierę, która zatrzymuje bakterie i wirusy.

  W Polsce 80 proc. wcześniaków umiera w pierwszym miesiącu życia. To jeden z najgorszych wskaźników w Unii Europejskiej. Specjaliści neonatolodzy biją na alarm. By zmniejszyć te zastraszające statystyki konieczne jest zwiększenie specjalistycznych ośrodków, sprzętu oraz edukacja rodziców, lekarzy i pielęgniarek. Na ten temat porozmawialiśmy z aktorką Joanną Brodzik, mamą bliźniaków, które urodziły się 6 tygodni przed terminem.

  Aby mieć płaski brzuch, musimy - przede wszystkim - zachować tzw. równowagę energetyczną. Gdy jest ona zachowana, organizm szybciej spala tłuszcz i buduje tkankę mięśniową. Co to jest równowaga energetyczna i czy istnieją produkty, które można spożywać w nieograniczonych ilościach?

  Marek Maruszak, Prezes Zarządu firmy "Rossmann Polska" przekazał w studiu Dzień Dobry, na ręce Bożeny Walter, prezesa Fundacji TVN "Nie jesteś sam" symboliczny czek na kwotę 1 371 005 złotych.

  Maść salicylowa, sok z łodygi mniszka lekarskiego lub jaskółczego ziela czy ząbek surowego czosnku... Domowych sposobów na pozbycie się kurzajek jest wiele. Jeżeli zawiodą, kurzajkę zawsze można wymrozić ciekłym azotem lub usunąć chirurgicznie.

  Przyczyny stwardnienia rozsianego nie są jeszcze znane. Choroba polega na uszkodzeniach centralnego układu nerwowego. Jej objawy, to m.in. skurcze, zaburzenia wzroku i mowy, drętwienie i drżenie kończyn.

  Nadmierne opalanie się jest zawsze szkodliwe. W ciągu roku nie powinno się przekraczać limitu 10 godzin łącznie na słońcu i w solarium. Nie wolno opalać się codziennie. Warto wiedzieć, że 15 minut w solarium odpowiada całemu dniu na słońcu - mówi kosmetolog Renata Suszczenko.

  Kosmetyki mineralne składają się w 100 proc. z naturalnych składników. Są pozbawione konserwantów, środków barwiących i zapachowych. Minerały poprawiają metabolizm skóry i nie zatykają porów. Dla jakiego rodzaju skóry są przeznaczone kosmetyki mineralne?

  Badania profilaktyczne pozwalają wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, pod warunkiem, że są one przeprowadzane regularnie. Kobiety do 36 roku życia raz w roku powinny wykonać badanie cytologiczne oraz USG piersi. A po 36 roku życia - dodatkowo raz w roku - powinny robić mammografię piersi. Piosenkarka Katarzyna Nosowska bada się regularnie.

  O Bezpłodności, niepłodności i in vitro rozmawialiśmy z psychologiem Bogdą Pawelec pracującą z osobami chorującymi na niepłodność, Blanką Żukowską przewodniczącą Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodości i Wspierania Adopcji i ginekologiem Jarosławem Niemoczyńskim.

  Jeżeli obecna tendencja zachorowań się utrzyma, nowotwór już za dwa lata stanie się światowym zabójcą numer jeden. Do 2030 roku co najmniej 75 milionów ludzi na świecie będzie cierpieć na chorobę nowotworową.

  W cyklu Zielone Drzwi gościliśmy dziś Justynę Steczkowską. Piosenkarka przekazała na ręce Ani Maruszeczko czek z pieniędzmi pochodzącymi ze sprzedaży jej płyty "Puchowe kołysanki" - kwota zasiliła konto Fundacji TVN "Nie jesteś sam". 10% wpływów ze sprzedaży albumu przeznaczone jest na rzecz fundacji.

  Anna Maruszeczko, gospodyni Zielonych Drzwi, odkrywa przed nami świat osób niepełnosprawnych i tych, którzy im bezinteresownie pomagają.

  Dlaczego powinniśmy jeść ryby, jakiego karpia najlepiej kupić by zachwycił nas jego smak i dlaczego śledź jest w Polsce niedoceniony. O wszystkim tym rozmawialiśmy z dr n. med. Agnieszką Jarosz i dietetykiem Ewą Ceborską.

  Doktor Piotr Gryglas odpowiadał w programie Dzień Dobry TVN na pytania widzów, dotyczące powikłań po szczepieniach, przyczyn bólu żołądka oraz przygotowania małego dziecka do wyjścia na mróz.

  W Internecie powstał nowy serwis społecznościowy, poświęcony tym razem chorobom - naszechoroby.pl. Doktor Dariusz Sarti uważa, że taki serwis jest potrzebny, ale może służyć zachowaniom hipochondrycznym. Poza tym, w tym serwisie mogą pojawić się oferty rozmaitych znachorów. Tam, gdzie kończy się medycyna, zaczyna się magia - mówi. Co o tym sądzi psycholog Katarzyna Korpolewska?