Z tym pytaniem zwróciliśmy się do alergologa dr. Jarosława Komorowskiego, z którym spotkaliśmy się w jednym z najstarszych parków w Warszawie - Parku Ujazdowskim.

  Wraz z postępem cywilizacji zwiększa się liczba alergii. Aby nie dopuścić, między innymi do uczuleń spowodowanych obecnością zwierząt, nie należy izolować się od świata zewnętrznego - wyjaśnia weterynarz Dorota Sumińska. Które zwierzęta uczulają? Jak można wyleczyć alergię?

  Dziś w Dzień Dobry TVN premiera teledysku "Masz dar". Piosenka wspiera kampanię edukacyjno-informacyjną "Podziel się życiem", zachęcającą do rejestracji Dawców Szpiku. Artyści biorący udział w projekcie namawiają również do zbierania środków na rozbudowę dziecięcego Oddziału Hematologii, Onkologii i Transplantologii w Poznaniu.

  Naukowcy przekonują nas, ze bez diety nasze starania o zgrabną sylwetkę spełzną na niczym. Dopiero trening w połączeniu ze zmianą trybu życia może wpłynąć na zmianę sylwetki. Dlaczego tak łatwo jest nadrobić spalone kalorie? Czym jest odchudzanie, a czym jest odtłuszczanie? O to zapytaliśmy naszych gości: Tomasza Brzózkę, instruktora personalnego i Barbarę Dąbrowska-Górską, dietetyka Dietosfera.

  W trzecim dniu naszego "TYGODNIA PRZECIW ALERGII" urządzamy mieszkanie. Razem z naszymi ekspertami: alergologiem dr. Jarosławem Komorowskim oraz architektem wnętrz Małgorzatą Tyczyńską podpowiadamy, jak dobrać meble, podłogi, farby, zasłony tak, by nie uczulały. Dowiemy się też, co w mieszkaniu może uczulać?

  Wydawać by się mogło, że problem zaburzeń odżywiania dotyczy tylko kobiet. Okazuje się, że anoreksja czy bulimia dotyka równie często mężczyzn. Skąd bierze się u nich obsesja odchudzania się? Jak żyć z dzieckiem, które "boi się" jedzenia? Jak mu pomóc? W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to psychologa Magdalenę Wielgus, która na co dzień pracuje z osobami z zaburzeniami odżywiania.

  Na różnego rodzaju uczulenia cierpi już blisko 25 proc. Polaków. A jak dowodzą badania naukowe, liczba alergików podwaja się wraz z każdą dekadą. W programie eksperci podpowiadają, jak radzić sobie z najczęstszymi alergiami.

  O specyfice leków homeopatycznych, o tym jak powstają i czy ich stosowanie przynosi pożądane skutki rozmawialiśmy z Konstantym Radziwiłłem - prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej i lekarzem, naturoterapeutą Markiem Baradadynem.

  Nasz dyżurny specjalista dr Piotr Gryglas udzielił dziś porad dotyczących gronkowca złocistego, raka sutka u mężczyzn i polipów żołądka.

  Z jakimi chorobami lekarze mają największe problemy diagnostyczne? Czy dolegliwości fizyczne mogą być symptomem problemów psychologicznych? Jak się wtedy leczyć? Naszymi gośćmi byli: kardiolog dr Piotr Gryglas i psychiatra dr Dariusz Wasilewski.

  W "Zielonych drzwiach" prezentujemy dziś reportaż o więzi pomiędzy rodzeństwem. Reportaż został zrealizoway po tym jak do Fundacji TVN "nie jesteś sam" przyszedł wzruszający mail od dwóch braci. Gośćmi Anny Maruszeczko było rodzeństwo - Matylda i Mateusz Damięccy.

  Naukowcy odkryli, że wykonywanie sportowcom zastrzyków z ich własnej krwi może przyspieszyć powrót do zdrowia w przypadku wielu kontuzji doznanych na treningu. - Takiemu zabiegowi mogą poddać się nie tylko sportowcy, ale także osoby ciężko pracujące fizycznie. Skuteczność tej metody potwierdzona jest klinicznie - mówi w Dzień Dobry TVN Łukasz Luboiński ortopeda i traumatolog. Gościem Dzień dobry TVN był także prof. Wiesław Wiktor Jędrzejczak, hematolog.

  Osoby z autyzmem przejawiają genialne umiejętności - muzyczne, obliczeniowe i plastyczne. Nie zawsze idzie to jednak w parze z ilorazem inteligencji i umiejętnościami życiowymi. Ta grupa nazywana jest przez nas sawantami - wyjaśnia Joanna Grochowska z fundacji Synapsis.

  W kolejnym odcinku "Zielonych drzwi" prezentujemy historię dr Magdaleny Morawskiej i jej córki Olgi, której matka oddała nerkę. Dzisiaj Olga jest roześmianą, zdrową nastolatką, a jej mama wraz z oddaną nerką zdjęła z siebie ciężar ogromnego stresu, jakim jest choroba własnego dziecka. Teraz może śmiało powiedzieć, że z jedną nerką żyje jej się nawet lepiej.

  Kleszczowe Zapalenie Mózgu jest chorobą wirusową ośrodkowego układu nerwowego. Wywołuje ją wirus, który dostaje się do organizmu człowieka bezpośrednio podczas ukąszenia przez zakażonego kleszcza. Medycyna nie dysponuje lekiem, który zwalczałby czynnik chorobotwórczy, jeśli doszło do zakażenia. Lekarze mogą jedynie łagodzić objawy tej choroby. Jedynym skutecznym sposobem ochrony przed Kleszczowym Zapaleniem Mózgu są szczepienia ochronne.

  Laryngolog stwierdził u mnie zapalenie ślinianek przyusznych. Przepisane antybiotyki nie pomogły, dlatego lekarz chce mnie skierować na biopsję. W ciągu ostatnich dwóch lat miałam nawroty tej choroby. Czy jest ona groźna i czy skierowanie mnie na biopsję jest konieczne? - pyta Alicja w e-mailu do doktora Piotra Gryglasa.

  Większość z nas chociaż raz w życiu była na diecie. Dlaczego decydujemy się na wyrzeczenia i zmianę przyzwyczajeń żywieniowych? Czy tylko po to, by utracić wagę i osiągnąć wymarzoną sylwetkę?

  Przed przyjęciem leku przeciwbólowego zawsze czytaj ulotkę. Nigdy nie stosuj kilku różnych leków przeciwbólowych jednocześnie. Przyjęcie leku skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą, a przede wszystkim, sprawdź, czy twój ból nie jest wywołany poważną chorobą. Nadmiar leków przeciwbólowych powoduje: duszności, krwawienia, uszkodzenia szpiku, wątroby i nerek.

  Gościem Anny Maruszeczko w "Zielonych drzwiach" był Robert Nowak, dwunastokrotny mistrz Polski w kick-boxingu. Czy niepełnosprawność może ograniczać zdolności zawodników kick-boxingu? O tym w reportażu Sebastian Górniak, trener kick-boxingu na wózku.

  Wraz z nadejściem wiosny większość kobiet przechodzi na diety. Niestety, niektóre mylą dietę z detoksem i głodówką. O zaletach i wadach diet oczyszczających, czasami nazywanych detoksem, porozmawialiśmy z naszymi gośćmi: dr Ewą Matyską-Piekarską oraz dr n. med. Agnieszką Jarosz.

  Producenci kosmetyków sięgają po coraz bardziej dziwaczne składniki, aby zapewnić nam urodę i wieczną młodość. Zwłaszcza najnowsze linie pielęgnacyjne obfitują w niespodzianki.

  Rak spoczywa uśpiony w każdym z nas. Podobnie jak wszystkie żywe organizmy, nasze ciała produkują stale wadliwe komórki. Jednak nasze ciała wyposażone są w mechanizmy, które wykrywają takie komórki i kontrolują ich rozwój - to fragment książki "Antyrak", której autorem jest nauropsychiatra, dr David Servan-Schreiber. Kto narażony jest na chorobę nowotworową?

  W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba Polaków spożywających posiłki poza domem. Kto stołuje się na mieście? Młodzi mieszkańcy dużych miast, którzy żyją w ciągłym pośpiechu, spędzając wiele godzin w pracy lub na uczelni. Jakie niebezpieczne składniki gromadzą się w organizmie, kiedy żywimy się potrawami typu fast food? Jak zneutralizować skutki takiej diety?

  Moje pytanie dotyczy toksoplazmozy - pisze widz Dzień Dobry TVN. Kiedy byłam w ciąży lekarz zlecił mi przeprowadzenie takiego badania. Wynik sześciokrotnie przekroczył normę, ale nie byłam w związku z tym leczona. Czy toksoplazmozę się leczy? - pyta. Co na to dr Piotr Gryglas.

  Fundacja TVN "nie jesteś sam" dostrzega dobre działania innych organizacji i chce je propagować. Dziś w cyklu "Zielone drzwi" przedstawiamy reportaż o fundacji "Zdążyć z pomocą", która buduje ośrodek bezpłatnej rehabilitacji dla niepełnosprawnych dzieci. Gościem Anny Maruszeczko była Beata Tyszkiewicz.

  Złość to reakcja emocjonalna, która pojawia się, gdy zablokowane jest jakieś dążenie, następuje zmiana poczucia kontroli. Naukowcy z Harvard Medical School dowiedli, że osoby, które przyznają się, że tłumią swoje negatywne emocje mają więcej problemów w życiu osobistym.

  Czy kobiety boją się menopauzy? Czy kobieta po menopauzie jest nadal atrakcyjną kobietą, która wciąż ma ochotę na seks? Na ten bliski wszystkim kobietom temat porozmawialiśmy z Izabelą Trojanowską i Ewą Kuklińską.

  Od 27 lutego trwa akcja GW "Polacy, odwagi!". Zachęcamy was do zrzucenia zbędnych kilogramów i dbania o zdrowie. Dołączcie do nas - w grupie łatwiej się odchudzać! Drużyna "Gazety Wyborczej" będzie walczyć z nadwagą pod okiem dietetyka, trenera i psychologa. W tej grupie znalazł się prowadzący Dzień Dobry TVN Bartosz Węglarczyk.