Powikłania mogą się pojawić po każdym szczepieniu. Do najczęściej występujących należą obrzęk czy ból w miejscu wkłucia. Jak długo dolegliwości mogą się utrzymywać? Czy konieczna jest konsultacja z lekarzem? Wątpliwości rozwiewa dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Socjopata zmaga się z zaburzeniem osobowości. Manipuluje otoczeniem, aby osiągnąć własne cele i korzyści. Doskonale o tym wie Beata, która dopiero po czasie uświadomiła sobie, że cały świat kręci się wokół jej partnera. O to, jak rozpoznać socjopatę zapytaliśmy dr Mary Stout, psycholog oraz Łukasza Wrońskiego, profilera.
Do tej pory szczepionkę przeciwko COVID-19 otrzymało 5 proc. Polaków. Dla porównania Izrael wykonał ten zabieg już u połowy swoich mieszkańców. Jak udało się osiągnąć takie tempo szczepień? Na jakie benefity mogą liczyć osoby, które przyjęły antidotum na COVID-19? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Karoliną Mints, Polką mieszkającą w Izraelu.
Mamie wychowującej małe dzieci nie jest łatwo wygospodarować czas na zajęcia fitness czy wizytę na siłowni. Pozostaje zatem spacer z wózkiem. A gdyby tak dołożyć do niego ćwiczenia? Czemu nie! Właśnie tak narodził się buggy gym, który pomału staje się najgorętszym rodzicielskim trendem. Jak wyglądają zajęcia dla mam (i tatusiów)?
Każda osoba dbająca o własne zdrowie powinna zastanowić się, jak obniżyć poziom cukru, o ile jest on za wysoki. Jest to ważne nie tylko dla cukrzyków i osób odchudzających się, ale dla każdego człowieka troszczącego się o własne ciało i zdrowie. Większość produktów spożywczych, które spożywamy każdego dnia, doprowadzają do szkodliwego i gwałtownego podwyższenia poziomu cukru we krwi.
Dane demograficzne wyraźnie pokazują, że Polaków jest coraz mniej. Miniony rok pod względem zgonów był rekordowy, do tego znacząco skróciła się średnia długość życia Polaków. Dlaczego tak się dzieje? Co można zrobić, aby cieszyć się zdrowiem i długim życiem?
Skitury to lekkie narty, które umożliwiają podchodzenie pod górę i zjazd. Splitboard to połączenie nart i deski snowboardowej. Jazda na nich w tym sezonie narciarskim cieszy się ogromną popularnością. Co trzeba o nich wiedzieć i jak się przygotować do wyjścia w góry?
Zjedzenie posiłku w restauracji nie jest możliwe, dlatego wiele osób zamawia jedzenie na wynos. Czy jest szansa, że "złapiemy" wirusa jeśli nasz posiłek przygotowała osoba zakażona? Wszelkie wątpliwości w Dzień Dobry TVN rozwiał dr Paweł Grzesiowski.
Można pomyśleć, że niepełnosprawność odbiera szansę na normalne funkcjonowanie. Szczególnie w świecie sportu wyczynowego. Jednak członkowie Polskiej Kadry Narodowej Paraolimpijczyków w narciarstwie alpejskim udowadniają, że tak nie jest. Poznajcie Zuzannę Karpiel, Andrzeja Szczęsnego i Igora Sikorskiego.
Programowanie neurolingwistyczne (NLP) początkowo miało być nową formą psychoterapii. Ostatecznie jednak NLP nie uzyskało aprobaty środowiska naukowego, a współtwórcy technik programowania neurolingwistycznego rozpoczęli masową działalność wydawniczą i szkoleniową. Czym jest NLP?
Staroindyjska metoda leczenia Ajurweda zaleca, abyśmy zimą spożywali jak najwięcej ciepłych, gotowanych posiłków. Napoje powinniśmy zaś pić przynajmniej w temperaturze pokojowej. Mówi się, że temperatura posiłku wpływa znacząco na jego smak. To obróbka termiczna wydobywa z dania aromat i sprawia, że żołądek wydziela soki trawienne. Jaka jest najlepsza temperatura dań i napojów na zimę? Z odpowiedziami spieszy Agnieszka Cegielska.
23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia, choroba ta jest jedną z najczęstszych, z jakimi się borykamy. Zalicza się do głównych przyczyn samobójstw. Upowszechnianie wiedzy na jej temat poszerza społeczną świadomość oraz obala stereotypy i uprzedzenia. W studiu Dzień Dobry TVN pojawili się Joanna Poremba, prezeska Fundacji Melancholia, razem z mężem Jackiem oraz psychiatra, Sławomir Murawiec.
Masowe szczepienia przeciwko COVID-19 to najlepszy sposób na zatrzymanie pandemii. Czy kobiety, które karmią piersią mogą się zaszczepić? Czy szczepionka będzie miała wpływ na dziecko? W Dzień Dobry TVN wszelkie wątpliwości rozwiał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Zawierają wiele składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, zdrowe tłuszcze, aminokwasy i witaminy. Ryby – bo o nich mowa – coraz częściej pojawiają się na naszych talerzach. Dlaczego warto je jeść? Jakie wybrać? Czy te pochodzące z Bałtyku to faktycznie taki przysmak, jak twierdzą nasi rybacy? O tym mówił nam dr inż. Wojciech Sawicki, ekspert ds. bezpieczeństwa żywności.
Polacy coraz częściej rezygnują z jedzenia mięsa. Badania przeprowadzone przez GfK Polonia pokazują, że roślinne produkty, które "udają" te pochodzenia odzwierzęcego cieszą się ogromną popularnością i kupuje je już co trzecie gospodarstwo. Co wpłynęło na zmianę nawyków żywieniowych Polaków?
Otylia Jędrzejczak ma dwójkę małych dzieci i jak każda mama zmaga się z nawracającymi infekcjami u swoich maluchów. Jak była pływaczka walczy z chorobą u swoich pociech? Swoimi patentami na "chorowanie" podzieliła się z fanami na Instagramie!
To nie tak, że wszyscy od razu mamy zamieniać się w postać ze słynnego obrazu Edwarda Muncha. Krzyk pomaga. Pozwala się oczyścić z negatywnych emocji. Nic dziwnego, że coraz więcej terapeutów zaleca go jako terapię. Zwłaszcza na Islandii praktyka staje się coraz popularniejsza. Dlaczego? I jak terapia krzykiem może pomóc nam w walce ze stresem?
Hejt dotyka coraz więcej młodych osób. Przekonała się o tym Wiktoria Berka, która w szkolnej ławce przeżywała prawdziwe piekło. Uczniowie poniżali ją oraz obrażali jej rodzinę. Dzięki dobrym ludziom, których spotkała na swojej drodze, sięgnęła po marzenia i oddała się sportowym pasjom. Jej historia to nadzieja dla nastolatków, którzy podobnie jak Wiktoria, mierzą się z nienawistnymi komentarzami.
Tafla wody na Bałtyku zamarza w całości zaledwie raz na kilka lat. Przy takich warunkach zimą można po niej pojeździć. Sęk w tym, żeby trafić na odpowiednie warunki atmosferyczne. Robert Stockinger wybrał się do Władysławowa, gdzie spotkał ekspertów od snowkite'a. Zobaczcie, jak rozpocząć przygodę z tym niezwykłym sportem.
Małgorzata Rozenek cudnie chudnie - po ciąży prezenterka przeszła niesamowitą metamorfozę i szybko wróciła do formy. W czym tkwi jej sekret? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła nam Ludmiła Podgórska, dietetyczka gwiazdy.
Matilda Salejko była zdrową i bardzo energiczną dziewczynką, dla której świat nie miał żadnych przeszkód. Jej życie się całkowicie zmieniło, gdy okazało się, że cierpi na występującą raz na milion urodzeń chorobę genetyczną, która charakteryzuje się postępującym zanikiem mięśni. Ratunkiem dla siedmiolatki jest niezwykle kosztowna terapia w Stanach Zjednoczonych. Zobacz, jak można pomóc.
Skoki na trampolinie to nie tylko świetna forma zabawy dla dzieci, ale również skuteczny trening fitness dla dorosłych. To idealny wysiłek dla tych, którzy chcą w szybkim tempie zrzucić kilka kilogramów i zatroszczyć się o wygląd swojej figury. O tym, jak ćwiczyć w Dzień Dobry TVN opowiedziała instruktorka tańca, a także fitnessu na trampolinach, Małgorzata Grzywińska "Grzywa".
Problemy psychiczne u dzieci to coraz większy problem. Pandemia i przymusowa izolacja sprawią, że coraz więcej młodych osób będzie potrzebowało specjalistycznej pomocy. Jakich sygnałów nie lekceważyć i jak rozmawiać z dzieckiem, które nie radzi sobie własnymi emocjami?
Dwukrotna mistrzyni olimpijska w przerwie między zgrupowaniami na kilka dni przyjechała do Polski. Anita Włodarczyk tęskniła za najbliższymi, ale także rodzimą kuchnią. O tym, jak przygotowuje się do następnych zawodów, opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Joanna Maślukiewicz zajmuje się wypiekaniem pradawnego chleba. Do jej gospodarstwa we wsi Klecin zawitał nasz reporter Piotr Wojtasik, by poznać jej recepturę. Czy z każdej mąki powstanie chleb?
"Friluftsliv", czyli życie na świeżym powietrzu. Duńczycy, w ramach hygge, radzili nam zostawać w domach i dbać o ich przytulną atmosferę. Czego zaś możemy nauczyć się od Norwegów? Okazuje się, że ich styl życia może pomóc zwalczyć zimową nostalgię. Czy to przepis na pełnię szczęścia?
Gdy na dworze zimno, szaro i ponuro, warto rozjaśnić trochę nasz dzień i dodać do niego nieco więcej koloru. Wraz z arteterapeutką Kasią Indy Maciągowską postanowiliśmy zrobić mandale. Ozdoby, oprócz tego, że pięknie wyglądają, mają także działanie uspokajające. Można układać je z kwiatów, usypywać z piasku albo po prostu malować. To co? Do dzieła!
Zakupoholizm dotyczy głównie kobiet, jednak narażeni są również mężczyźni. To rodzaj uzależnienia, które polega na kompulsywnym robieniu zakupów w celu rozładowania napięcia emocjonalnego oraz poprawy samopoczucia. To syndrom charakterystyczny dla XXI wieku – ery konsumpcjonizmu i nieustannego oddziaływania bodźców reklamowych.
Czy kofeina wpływa na budowę mózgu? Okazuje się, że tak. Najnowsze badania przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Bazylei pokazują, że może ona zmieniać strukturę mózgu. Naukowcy o swoim odkryciu poinformowali na łamach magazynu "Cerebral Cortex".
"Karma wraca" - dla większości z nas to dość znane powiedzenie, ale nie zawsze do końca zrozumiałe. Czym więc jest słynna karma i jak możemy się przed nią chronić? Zapytaliśmy o to psycholog Basię Tworek.