Tłuszcze roślinne są bogate w kwasy Omega-3 i 6 i warto je wykorzystywać w kuchni na co dzień. Zobacz, co z masełkiem roślinnym proponuje podać Piotr Kucharski. Poznaj jego przepisy na bagietki, sałatkę z pieczonymi boczniakami, buraczkową misę, gofry i tofurnicę.
W Polsce trwają szczepienia przeciw COVID-19. W związku z tym wciąż pojawia się wiele wątpliwości. Jeden z naszych widzów zastanawia się, czy jeśli zaszczepi się przeciw koronawirusowi, to będzie uodporniony również na grypę. Dr Paweł Grzesiowski udzielił jasnej odpowiedzi.
Ocet, jako środek czyszczący, święci triumfy wśród ekologicznych środków czystości. Ma wiele zalet, a główną jest jego niska cena. Jak go wykorzystać w domu i dlaczego nie łączyć go z sodą? Porad udzieliła Sylwia Panek, chemiczka i blogerka.
Śniadanie, obiad, przekąska i kolacja - jak stworzyć idealne menu? Z pomocą przychodzi dietetyk kliniczny dr Hanna Stolińska. Poznaj jej przepisy na owsiankę z jagodami, kaszotto z grzybami i dorszem, pieczone warzywa z twarogiem, surówkę z czerwonej kapusty, pastę z dyni do chleba i zielony koktajl.
Rodzice, którzy szukają nosidełka dla swojego dziecka nie mają łatwego zadania. Rynek oferuje im różnego rodzaju akcesoria, które mają przede wszystkim pozwolić na bezpieczne przemieszczanie się z dzieckiem. Czy faktycznie tak jest? Na co zwrócić uwagę przy zakupie nosidełka, a może zamiast niego wybrać chustę? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Pawłem Zawitkowskim, fizjoterapeutą.
Wielu rodziców w obawie o zdrowie dziecka, zwłaszcza w chłodniejsze dni, woli, aby ich pociechy nie wychodziły z domu. Zupełnie inne podejście do zdrowia dzieci panuje w jednym warszawskich przedszkoli. Dzieciaki, które do niego chodzą, większość dnia spędzają... w lesie. Czy to bezpieczne? Z Anną Płuską, dyrektorką leśnego przedszkola rozmawiał Robert Stockinger.
Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest chęć schudnięcia. Rzecz w tym, że czasami zabieramy się za to w nieodpowiedni sposób. Zamiast przygotować ciało do ćwiczeń, wybieramy katorżniczy trening, który przynosi więcej szkód niż pożytku. Dlatego przygotowaliśmy dla was kilka porad, jak bezpiecznie zrzucić oponkę z brzucha w domowych warunkach.
Trudna sytuacja, z którą przyszło nam się mierzyć sprawiała, że jeszcze bardziej martwimy się o swoją przyszłości. Jak zredukować te negatywne uczucia i pozbyć się napięcia? Z pomocą przychodzi nam medytacja. Na czym ona polega? Kto może medytować i od czego zacząć? O tym wszystkim rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Agi Jensen, która praktykuje jogę i medytuje.
Uprawianie sportu poprawia nie tylko nasze zdrowie, ale także samopoczucie. Niestety czasem zdarza się, że w pogoni za wyrzutem endorfin aktywność fizyczna przestaje być przyjemnością, a staje się przymusem. Skąd się bierze uzależnienie od sportu? Jak można z nim walczyć? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Tomaszem Zyśko, który biega ultramaratony i Kają Funez-Sokołą, psychologiem i psychoterapeutką.
Grzyby doskonale smakują i podkreślają smak potraw. Mimo że najczęściej zbiera się je późnym latem czy jesienią, to sezon na nie trwa przez cały rok! Jakie gatunki można znaleźć w lesie zimą? Dowiecie się tego z naszego reportażu!
Stres, którego nie umiemy sobie zrekompensować może doprowadzić do poważnych problemów. Kumulacja napięcia w ciele może wywołać szereg dolegliwości, które w żaden sposób nie są łączone ze stresem. Jak odróżnić objawy psychosomatyczne od organicznych? Gdzie szukać pomocy i jak radzić sobie z nadmiernym stresem? O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Ewą Kempisty-Jeznach.
Szczepionka opracowana przez naukowców z Oksfordu i firmę AstraZeneca to jedna z kilku zatwierdzonych i dopuszczonych do użytku szczepionek, które mają powstrzymać pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Jak powstała szczepionka? Czym różni się od innych? O tym wszystkim z wirusolożką Emilią Cecylią Skirmuntt rozmawiała Anna Senkara.
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiała, że pracę musieliśmy przenieść do domu. Niestety część z nas nie ma w mieszkaniu odpowiedniego krzesła ani biurka, a to skutkuje problemami z kręgosłupem. Jak sobie pomóc i jakich błędów nie popełniać? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Agatą Dąbrowską, trenerką i dietetyczką oraz Bartkiem Paluchem, trenerem personalnym i fizjoterapeutą.
Polska od wielu lat znajduje się w czołówce państw, które mogą się "pochwalić" fatalną jakością powietrza. Smog, który wisi nad miastami ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Może powodować problemy z układem krążenia czy sercem. Niektóre badania pokazują, że zaostrza przebieg COVID-19. Czym właściwie jest smog i ile nas kosztuje?
Szczepienia przeciwko COVID-19 już się zaczęły. Od 15 stycznia mogą się rejestrować seniorzy po 80. roku życia, a od 22 stycznia osoby, które skończyły 70 lat. Niestety mają one spore problemy z zapisaniem się na szczepienie. Jak prawidłowo zarejestrować się na szczepienie i co zrobić, kiedy brakuje dla nas terminów?
Lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego opracowali krótki poradnik dla seniorów, którzy już od 25 stycznia będą szczepieni przeciwko COVID-19. Specjaliści radzą, aby przed wizytą w punkcie szczepień zjeść śniadanie oraz przyjąć lek. O czym jeszcze powinny pamiętać osoby starsze?
Przykładanie do ciała ciepłych termoforów rozszerza naczynia krwionośne i limfatyczne, co pozytywnie wpływa na leczenie stanów zapalnych oraz zmniejsza ból. Mięśnie stają się mniej napięte, co daje przyjemne odczucie ukojenia i rozluźnienia. Zdarza się jednak, że termofory pękają. Jak się wtedy zachować i co zrobić, by tego uniknąć opowiedziały w Dzień Dobry TVN blogerka Katarzyna Harmony oraz fizjoterapeutka Dorota Chałubińska.
Krzystof Rojek to Człowiek Guma, którego kariera przypadła na czas PRL-u. Widzowie pamiętają go z takich filmów jak "Zygfryd" czy "C.K. Dezerterzy". Wystąpił też w "Dekalogu VIII" Krzysztofa Kieślowskiego. O swoim życiu i artystycznej karierze opowiedział wDzień Dobry TVN.
Joanna Jabłczyńska żadnej pory roku się nie boi. Jak przekonuje, zawsze jest dobry czas na trening. Aktorka opowiedziała w Dzień Dobry TVN o swoim sportowym duchu i udzieliła kilku rad, jak zadbać o siebie, kiedy aura nie sprzyja.
Aneta Konieczna to trzykrotna medalistka olimpijska w kajakarstwie. Jej dalszą karierę sportową pokrzyżowała choroba. W 2012 roku lekarze zdiagnozowali u niej raka szyjki macicy. Co sprzyja rozwojowi tej choroby? Jak można się z przed nią chronić? Rozmawialiśmy o tym z dr. Piotrem Sobiczewskim, ginekologiem i onkologiem oraz Aldoną Zawadą, która zmagała się z tym nowotworem.
Po ulicach Sosnowca jeździ niezwykły pojazd. CiepłoBus, bo o nim mowa, to miejsce, w którym każdy potrzebujący może otrzymać ciepły posiłek. Ale nie tylko. Jaką pomoc jeszcze oferuje? Dowiecie się tego z naszego reportażu.
Rząd zdecydował się wprowadzić zmiany w harmonogramie szczepień przeciwko COVID-19. Jak przekazał na konferencji prasowej szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk pierwszy etap został podzielony na trzy etapy. Dzięki zmianom na wcześniejsze zaszczepienie będą mogły liczyć m.in. osoby przewlekle chore. Kto jeszcze skorzysta na zmianie?
Polska zajmuje 18 miejsce wśród krajów, które rozpoczęły podawanie szczepionek przeciw COVID-19. Czy Narodowy Program Szczepień przebiega zgodnie z planem? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z dr. Pawłem Grzesiowskim, pediatrą, wakcynologiem, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Rozstanie z partnerem dla wielu jest naprawdę bolesne - w końcu w momencie odejścia człowiek przeżywa wszystkie stany, które pojawiają się także podczas żałoby. Niektórzy jednak próbują przeciągnąć owy proces. Okazuje się bowiem, że aż 70 proc. osób po zakończeniu związku nie potrafi całkowicie odciąć się od swojego byłego i zaczyna śledzić go w sieci.
Magiczna teoria 10 000 kroków dziennie - taki wysiłek ma zapewniać zdrowie, pomagać w odchudzaniu i polepszać samopoczucie. W czasach smartfonów, smartwatchy i aplikacji do liczenia przemierzonego dystansu wiele osób praktykuje tę zasadę. Czy faktycznie taka aktywność przynosi pożądane efekty? Na to pytanie odpowiedziała nam Ula Somow, dietetyk.
Szczepienia przeciwko COVID-19 zaczęły się w Polsce pod koniec grudnia 2020 roku. W pierwszej kolejności preparat otrzymują osoby związane ze służbą zdrowia. 25 stycznia mają ruszyć szczepienia seniorów. Czy osoby z chorobami przewlekłymi, które nie mają jeszcze 60. lat, mogą liczyć na otrzymanie szczepionki poza kolejnością? Na pytanie odpowiada dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Pandemia postawiła całą służbę zdrowia na głowie. Lekarze zmuszeni są nosić specjalne kombinezony ochronne, a braki kadrowe sprawiają, że często pracują ponad siły. Jak wygląda codzienność lekarza rodzinnego w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Michałem Domaszewskim, lekarzem rodzinnym.
Firma Pfizer, która opracowała pierwszą dopuszczoną do użytku szczepionkę przeciwko COVID-19, kilka dni temu poinformowała, że zmniejsza dostawy antidotum do Europy. Skąd taka decyzja? Ile szczepionek trafi do Polski?
Antykoncepcja to problem głównie kobiet. Teraz może się to zmienić. Brytyjscy badacze są bliscy opracowania męskiego odpowiednika tabletki antykoncepcyjnej. Jak będzie działał preparat i kiedy trafi na rynek? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Maciejem Jędrzejko, ginekologiem.
16 stycznia media na całym świecie obiegła wspaniała wiadomość. O 17:00 lokalnego czasu dziesięciu Szerpów z Nepalu zostało pierwszymi ludźmi, którzy weszli zimą na szczyt K2. O emocjach z tym związanych opowiedzieli polscy himalaiści - przebywająca pod K2 Magda Gorzkowska oraz Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy.