Zdrowie

  Niektórym samotność kojarzy się z poczuciem spokoju i dążą do tego stanu. U innych myśl o samotności budzi niepokojące uczucia. Skąd bierze się ten lęk i czy można go w jakiś sposób przezwyciężyć? Czy naprawdę uzasadnione jest, aby bać się samotności?

  W czasie "ustawień rodzinnych" obce osoby wcielają się w role naszych najbliższych. Cały seans nadzoruje guru, który z założenia jest wszechwiedzący. Co o kontrowersyjnej metodzie Hellingera sądzą psychologowie? Dlaczego została zakazana w Niemczech? W Dzień Dobry TVN psycholog, psychoterapeuta i superwizor Polskiego Towarzystwa Psychologicznego Zofia Milska-Wrzosińska wytłumaczyła, dlaczego metoda Hellingera wzbudza tak wiele kontrowersji w środowisku terapeutów.

  Według australijskich naukowców, osoby regularnie jedzące śniadania, przyjmują znacznie więcej kalorii niż osoby, które opuszczają ten posiłek, w efekcie czego przybierają na wadze. Czy tego samego zdania jest gość Dzień Dobry TVN: dietetyk kliniczny Emilia Cesarek?

  Paweł Sarnecki jest reprezentantem Polski w bobslejach. Niedawno zadebiutował w Pucharze Świata. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jak zaczęła się jego przygoda z bobslejami. Czy bobsleje to jedyny sport, który trenuje? W studiu towarzyszyła Pawłowi jego dziewczyna Anita Stapińska. Jak para się poznała?

  Aron Chmielewski jest czołowym graczem reprezentacji Polski. Na co dzień gra w jednej z najlepszych hokejowych lig na świecie. W drużynie wicemistrza Czech zdobywa wiele bramek. Na jego ligowe mecze przyjeżdża mnóstwo polskim fanów. Kiedy Aron zajął się hokejem? Co mu się podoba w tym sporcie? Jak wygląda życie sportowca i jego rodziny w Czechach?

  Jak dobrze przygotować fasolę do obróbki termicznej? W Dzień Dobry TVN Mikołaj Rey i fasolowa ekspertka Pani Janina Molek opowiedzieli nam o niesamowitych właściwościach tej rośliny strączkowej. We wspólnej książce kucharskiej zaprezentowali przepisy na Pięknego Jasia, które zmienią to, jak widzicie te niepozorne strączki.

  Rozstanie to bardzo bolesny moment zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Szczególnie cierpimy wtedy, gdy zostajemy porzuceni nagle, bez żadnych wcześniejszych oznak, że coś w związku jest nie tak. Ból po rozstaniu potrafi przez wiele dni być na tyle dokuczliwy, że nawet uniemożliwia normalne funkcjonowanie. O tym, jak rozładować emocje po rozstaniu w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Piotrem Mosakiem, terapeutą par, Ireną Kamińską-Radomska Ekspert ds. etykiety oraz wizerunku biznesowego, Katarzyna Lengren, malarką i dziennikarką.

  Gorzka, mleczna, biała, a od niedawna na sklepowych półkach możemy znaleźć czekoladę w kolorze różowym. Co więcej, jest to czekolada bez sztucznego barwnika. O tym skąd się bierze różowa czekolada, jak smakuje i czy ma właściwości zdrowotne, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z dietetyczką Ulą Somow.

  Clayton Paterson postanowił wyjawić ukrywaną prawdę o swojej orientacji seksualnej. Ojciec czworga dzieci po rozwodzie skupił się na budowie swojej sylwetki. Media na całym świecie uznały go za najseksowniejszego sześćdziesięciolatka, ale sam o sobie tak nie myśli. Clayton po swojej przemianie czuje się bardzo dobrze i cieszy się życiem. Chce pokazać, że wiek nie jest żadnym ograniczeniem. Udzielił wywiadu dla Brytyjskiej gazety gdzie opowiedział o swoim życiu.

  Szybko biega i celnie strzela. Trenuje biathlon - zimową dyscyplinę sportową łączącą biegi narciarskie ze strzelectwem. Sześć lat temu w swoim debiutanckim sezonie Monika Hojnisz zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata. Jak zapamiętała ten sukces? W jakiej jest formie w tym sezonie? Jakie jest jej największe marzenie? A co o Monice sądzi Tomasz Sikora - srebrny medalista olimpijski? Jak ocenia jej szanse medalowe w najbliższych Mistrzostwach Świata, które odbędą się w szwedzkim Östersund? Tomasza Sikorę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Niektórym serom pleśń nadaje smak. Niestety pleśń wyhodowana na innych produktach spożywczych bądź na wilgotnej ścianie w mieszkaniu jest toksyczna dla naszego zdrowia. O tym, jak rozróżnić dobrą pleśń od tej złej, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Mileną Nosek, dietetyczką oraz Łukaszem Bożyckim, biologiem.

  Krioterapia to leczenie zimnem, które stosuje się na wybraną część ciała (krioterapia miejscowa) lub na całe ciało (krioterapia ogólnoustrojowa). Działa ona przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Mimo pozytywnych efektów stosowania krioterapii, istnieją również przeciwwskazania do leczenia zimnem.

  Światowa Organizacja Zdrowia uznała uzależnienie od gier komputerowych za chorobę psychiczną. Jest to coraz poważniejszy problem, który dotyczy zwłaszcza dzieci i młodzieży. Jest to uzależnienie behawioralne, czyli związane z przymusem wykonywania konkretnej czynności. W przypadku niezaspokojenia go pojawia się niepokój, lęk i rozdrażnienie.

  Co to jest nebulizator? Jak działa? Jak najlepiej inhalować się w domu? Czym różnią się nebulizator i inhalator? Ile powinien kosztować dobry nebulizator? W tym artykule poznasz odpowiedzi na te wszystkie pytania.

  W dzisiejszym odcinku Dzień Dobry TVN Qczaj ćwiczy z Natalią Podlewską tegoroczna maturzystka. Natalia zgłosiła się do Qczaja, ponieważ bardzo chciała go poznać. Kiedyś Natalia trenowała bieganie. Kontuzje wykluczyły ją ze sportu. Teraz Natalia ćwiczy razem z Qczajem. Zobaczcie ich trening.

  TRE, czyli uwalnianie napięć z ciała, to proste ćwiczenia, które pozwalają pozbyć się emocji w naszym ciele. Jak wygląda TRE? Czy każdy może spróbować TRE?

  Lekarze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy uratowali życie Kamilkowi, który urodził się w 25 tygodniu ciąży i jest najmłodszym dzieckiem na świecie, które zostało uratowane dzięki terapii nerkozastępczej. W piątek Kamil wyszedł już ze szpitala! Na czym polegała operacja i o czym marzy dr Wojciech Kowalik, który ją przeprowadził?

  Co to jest plotka? Czy plotka może zniszczyć? Jakie są konsekwencje rozpowszechniania nieprawdziwych informacji? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o plotce z adwokatem Elizą Kuną.

  Lęk przed chorobami i śmiercią jest naturalny – to normalne, że czasem boimy się zachorowania na jakąś chorobę, zwłaszcza jeśli jesteśmy świadkami cierpienia osoby, która już choruje. Czasami jednak ten lęk staje się paraliżujący i zaczyna poważnie wpływać na nasze życie.

  Oliwia Bąk od urodzenia choruje na malformację naczyń krwionośnych lewej nogi. Z powodu znacznej deformacji kończyny w wieku 18 lat zdecydowała się na jej amputację. Obecnie porusza się za pomocą protezy, w której zakup byli zaangażowani znani blogerzy i zwykli ludzie. Jak teraz wygląda jej życie? Oliwię gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Co to jest łańcuszek internetowy? Dlaczego lubimy się w nie bawić? Czy takie łańcuszki internetowe mogą być szkodliwe? O łańcuszkach internetowych rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychologiem Miłoszem Brzezińskim.

  Osoby z prokrastynacją, to takie, które na przykład z entuzjazmem umawiają się na spotkanie, a potem przesuwają je w nieskończoność, albo mają trudności z zabraniem się do pracy i nieustannie odkładają wykonanie jakiegoś zadania na później. Z czego wynika odwlekanie wcześniej zaplanowanych działań? Do czego prowadzi? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z: prezenterką pogody Dorotą Gardias, projektantem mody Dawidem Wolińskim i psycholingwistką dr Małgorzatą Majewską.

  Joanna Mierzwa jako jedna z pierwszych Polek reprezentowała nasz kraj w zawodach crossfitowych. Jakiś czas temu wyjechała - wraz z mężem - do Wietnamu i tam otworzyła klub crossfitowy. Co jej się podoba w Azji Południowo-Wschodniej? Za co klienci klubu cenią Joannę? Wietnamczycy lubią ten rodzaj aktywności fizycznej?

  Czy bez wstawania z fotela każdy z nas może zostać instruktorem sportowym? Okazuje się, że tak. Internetowe kursy oferują możliwość zostania instruktorem między innymi kulturystyki, samoobrony, lekkoatletyki i narciarstwa. Czy trenerzy w tak zwanym realu patrzą na takie wynalazki z niechęcią? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  W każdy poniedziałek i piątek o godzinie 20.00 w okolicach Dworca Centralnego w Warszawie zbiera się grupa wolontariuszy, która nazywa się "Medycy na ulicy". Społecznicy przychodzą tam niezależnie od pory roku, a wśród ich podopiecznych znajdują się głównie osoby bezdomne i uzależnione, które potrzebują pomocy medycznej i psychologicznej. Jak powstała grupa? Kto ją tworzy? Jak wygląda ich praca? W Dzień Dobry TVN gościliśmy założycielkę grupy Annę Jastrzębską i ratownika medycznego Bartłomieja Matyszewskiego.

  Każdy z nas miał kiedyś okazję hodować rzeżuchę. Jeśli nie na Wielkanoc, to na lekcji biologii. Czy to oznacza, że mamy już tytuł "kiełkmastera"? Oczywiście nie. Dlatego w Dzień Dobry TVN Tomasz Kok, specjalista w dziedzinie ogrodnictwa, zdradził nam wszystkie arkana sztuki domowej hodowli kiełków. Co możemy wykiełkować? Czy potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt? Dlaczego warto jeść kiełki? I ile trwa ich hodowla?

  Kamil Stoch to polski skoczek narciarski, wielokrotny zwycięzca zawodów Pucharu Świata, trzykrotny olimpijczyk. Wczoraj w konkursie Pucharu Świata na mamuciej skoczni w Oberstdorfie zajął 6. Miejsce. Katarzyna Jaroszyńska gościła w rodzinnej miejscowości skoczka oraz porozmawiała z tatą sportowca Bronisławem Stochem.