Zdrowie

  Zdrowie

  To był gorący dzień. 12-letnia Amanda Suszczyk kilka lat temu poszła z koleżanką nad rzekę, aby się ochłodzić. Gdy weszła do wody, wpadła w wir... "Dobiegłem w to miejsce, gdzie Amanda miała wypadek... faktycznie było tam cało mojej córki, całe nabrzmiałe wodą" - tak ten fatalny dzień wspomina jej tata. Na szczecie dziewczynkę udało się uratować, choć w szpitalu odchodziła jeszcze 3 razy. Niestety w wyniku niedotlenienia mózgu Amanda zapadła w śpiączkę, w której spędziła prawie 8 miesięcy. Tata walczył o nią jak lew. I to dzięki tej walce Amanda została wybudzona. W jakim stanie jest dziś? Z tatą dziewczynki spotkała się prowadząca Zielone Drzwi Anna Maruszeczko.

  Jak jeść w Święta Bożego Narodzenia, żeby nie utyć? Co jeść, by świąteczne biesiadowanie przy suto zastawionym stole nie odbiło się na naszym zdrowiu i sylwetce? Z tym pytaniem zwróciliśmy w Dzień Dobry TVN się do dietetyczki Anny Jelonek-Radowickiej.

  W 2016 roku Katarzyna Dacyszyn została oblana przez swojego prześladowcę kwasem. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jak obecnie wygląda jej życie i jak walczy o swój wygląd. Obok Katarzyny na naszych kanapach usiadł lekarz medycyny estetycznej Marek Wasiluk, który podjął się jej leczenia. Jakim zabiegom poddaje swoją pacjentkę?

  Spędzanie Bożego Narodzenia w domu, w gronie najbliższych to piękna polska tradycja. Jak zatem zakomunikować rodzinie, że zamierzamy wyjechać na Święta? Czy takie zachowanie zaliczane jest do grzechów? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog Małgorzatą Ohme, aktorem Leszkiem Lichotą i księdzem Kazimierzem Sową.

  Pani Sylwia Cieślak z powodu nowotworu musiała mieć przeszczepioną wątrobę. Po otrzymaniu informacji, że operacja może się odbyć, wsiadła z mężem do samochodu i z Konina jechała do Warszawy. Niestety w stolicy natrafili na korki. Każda minuta spóźnienia oznaczała ryzyko, że zabieg może się nie powieść. Dlaczego? Na szczęście dzięki pomocy policjantek Pani Sylwia trafiła do szpitala na czas. O swojej drodze do warszawskiego szpitala powiedziała Dzień Dobry TVN.

  Orzechy niezwykle korzystnie wpływają na mózg. Jakie są jeszcze inne ich zalety? Ile orzechów powinniśmy jeść dziennie? Jakie właściwości ma olej z orzechów włoskich? Czy można na nim smażyć? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.

  Niestety w wielu polskich miastach smog zatruwa powietrze. Warto więc rozważyć zakup maski antysmogowej. Jaką wybrać? Radziła w tym temacie, goszcząca w Dzień Dobry TVN, działaczka i ekspertka antysmogowa dr Agnieszka Liszka-Dobrowolska. Czy przed smogiem uchronią nas zwykłe maski chirurgiczne?

  W studiu Dzień Dobry TVN stylistka paznokci - Lilia Koval pokazała nam jak domowymi sposobami przygotować peelingi, maseczki i kremy, które możemy wykorzystać do pielęgnacji dłoni.

  Jednym z najnowszych hitów wśród propagatorek zdrowego stylu życia jest picie wody z chlorofilem. Czy ten zielony składnik w jakiś sposób wpływa na strukturę atomową wody? Jaką wodę należy pić, a jakiej unikać? I jak rury wpływają na strukturę wody? O tym w Dzień Dobry TVN dr Danuta Myłek.

  O zagrożeniach jakie niesie ze sobą ta przewlekła choroba i nowatorskich sposobach jej leczenia opowiedzieli nam: dr n. med. Irena Walecka, specjalista dermatolog-wenerolog, Kierownik Kliniki Dermatologii szpitala CSK MSWiA w Warszawie i dr n. med. Piotr Gryglas, specjalista chorób wewnętrznych.

  Współczesne nastolatki żyją pod ogromną presją. Oczekiwania rodziców, coraz większa ilość obowiązków związanych ze szkołą, chęć dopasowania się do grupy rówieśniczej... Na dokładkę młodzi i gniewni to wulkany hormonów budzących się do życia i wywołujących nieznane dotąd uczucia, z którymi często trudno sobie poradzić. W takich momentach bardzo łatwo popaść w apatię, a nawet depresję. Jak odróżnić chwilowy spadek nastroju dziecka od depresji? O tym w Dzień Dobry TVN Jolanta Zmarzlik z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

  Przed świętami galerie handlowe i supermarkety pełne są ludzi w popłochu robiących nieprzemyślane zakupy. Napiętej atmosfery nie rozluźniają również marketingowcy i ekonomiści behawioralni, których sprytne triki zachęcają nas do kupowania kolejnych niepotrzebnych nam rzeczy. Jak nie wydawać pieniędzy bez sensu? O tym w Dzień Dobry TVN Miłosz Brzeziński.

  "Najpierw wskakuje się do wody, płynie się prawie 4 kilometry, jak najszybciej wskakuje się na rower i jedzie się 180 kilometrów, ale to chyba nie jest najgorsze. Po zejściu z roweru trzeba przebiec maraton czyli 42 kilometry"! Naszymi gośćmi byli Marcin Konieczny Mistrz Świata Ironman i jego żona Ewa Rokicka. Jak wygląda dzień triathlonisty? Ile godzin dziennie musi przeznaczyć na trening?

  Wioletta przyszła na świat w 24 tygodniu ciąży. Ważyła 510 gramów. W drugim tygodniu życia pojawiły się kłopoty z odżywianiem. Konieczna była operacja ratująca życie dziecka. Usunięto jej uszkodzoną część jelita. Lekarze pierwszy raz operowali tak małą pacjentkę! W studiu Dzień Dobry TVN o małych pacjentach rozmawialismy z dr. Witoldem Miaśkiewiczem, kierownikiem oddziału chirurgii dziecięcej w szpitalu im. Tytusa Chałubińskiego w Ostrowie Wielkopolskim i dr. nauk med. Katarzyną Bierłą, kierownikiem oddziału neonatologicznego.

  Kinga Rusin: "Żyjemy w świecie marketingu stworzonego przez hodowców zwierząt. Nie potrzebujemy mięsa"! Piotr Kraśko: "... ja mam te same wyniki co Kinga, pożerając ogromne ilości mięsa". O jedzeniu mięsa i diecie wegetariańskiej w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Moniką Stromkie-Złomaniec i Iwoną Zasuwą. Czy mięso jest niezbędne w diecie dziecka? Jak je zastępować, aby zbilansować dietę?

  Medycyna estetyczna nie stoi w miejscu. Co i raz słychać o nowych terapiach i preparatach przeznaczonych do wykonywania zabiegów odmładzających i wyszczuplających. O tych najnowszych mówił w Dzień Dobry TVN dermatolog dr Łukasz Preibisz, który wrócił właśnie z kongresu lekarzy medycyny plastycznej i estetycznej. Nasz gość powiedział także, jak poprawić wygląd twarzy, aby nie stracić naturalności.

  Kiedy katar u dziecka powinien nas zaniepokoić? Dlaczego u niemowląt katar jest szczególnie groźny? Jak złagodzić dolegliwości związane z katarem? I jakie mogą być przyczyny nawracającego kataru? O prawdach i mitach na temat kataru u dzieci rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Joanną Wacławek, pediatrą z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

  Lekarze alarmują: szerzy się plaga alergii nabytych. Bardziej dotykają one mieszkańców miast niż wsi. Ile do tej pory zdefiniowano białek, które mogą uczulać? Dlaczego część ludzi uczulonych nie choruje z powodu alergii? Jak znaleźć przyczynę alergii? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN alergologiem prof. Jerzym Kruszewskim.

  Na stopach spoczywa całe nasze ciało, dlatego ich urazy mogą nam bardzo uprzykrzyć życie. Jak zatem o nie dbać? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN fizjoterapeutę i ortopodologa Joannę Stodolną-Tukendorf. Jakimi schorzeniami stóp zajmują się podolodzy?

  Agata Kowalska: "W poniedziałek rano wstałam do pracy, Andrzej zadzwonił, jedyne co usłyszałam to jego olbrzymi płacz. Powiedział ... Mami jest w szpitalu na intensywnej terapii, nieprzytomna. Na skutek zawału nastąpiło niedotlenienie mózgu". Poznajcie wzruszającą historię Grażyny Dymeckiej, która od 5 grudnia 2016 roku jest w śpiączce. Anna Maruszeczko wybrała się do Józefowa, gdzie spotkała się z wybudzaną ze śpiączki Agnieszką Holką i jej rodzicami Basią i Markiem. Jak wygląda proces wybudzania? Zobaczcie!

  Mister Polski 2017 Jakub Kucner jest trenerem personalnym. W Dzień Dobry TVN pokazał ćwiczenia na jędrne pośladki. Były spięcia, pulsowanie i wykroki. Ile razy w tygodniu należy powtarzać ćwiczenia, by były widoczne efekty?

  Mała Alicja urodziła się z krótszą o 7 cm nóżką. Lekarze stwierdzili brak części kości w kończynie. Ali groziła nawet amputacja. Na szczęście jej nieustraszeni rodzice znaleźli pomoc za granicą. Niestety, by uratować nogę córki, potrzebują aż miliona złotych. Dlatego proszą o pomoc...

  Przebarwienia skóry to problem dotyczący przede wszystkim kobiet. Dlaczego pojawiają się na skórze? Czy można im jakoś zapobiegać? A co, jeśli już je mamy? Jakie zabiegi medycyny estetycznej należy zastosować i ile trwa rekonwalescencja po ich przeprowadzeniu? Czy są niebezpieczne? A może z przebarwieniami da się walczyć domowymi sposobami? O to wszystko zapytaliśmy w studiu Dzień Dobry TVN dr. Marcina Ambroziaka z kliniki medycyny estetycznej.

  Już od dzieciństwa Alicja Mielniczek miała problemy z zębami. Traciła je z powodu licznych infekcji. Brak zębów sprawił, że miała wiele kompleksów. W końcu postanowiła to zmienić i po nowy uśmiech zgłosiła się do specjalistów z Malo Clinic w Warszawie. Jaki zabieg przeprowadzili? Czy był skomplikowany? Czy po jego wykonaniu Alicja czuła ból? Zobaczcie, jak wyglądała przed i po zabiegu.

  Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii dr Krzysztof Grandys z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie tworzy protezy rąk za pomocą drukarek 3D. Zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby opowiedział o swojej niezwykłej pracy. Jak działają protezy? Ile kosztują?

  "Naturalnie!" to cykl, w którym Agnieszka Cegielska dzieli się wiedzą na temat pozytywnego wpływu produktów naturalnych na nasze zdrowie. Właśnie ukazała się jej książka, w której zebrane są te wszystkie informacje. O pracy nad książką Agnieszka mówiła w Dzień Dobry TVN. Na co zostaną przeznaczone pieniądze z jej sprzedaży? Czy będzie kolejna książka?

  Powięzi trzymają nas czasami w dużym spięciu i mogą powodować różne dolegliwości bólowe. Czym są powięzi i jak je rozprężyć - o tym w Dzień Dobry TVN fizjoterapeuta Dawid Natański. Fizjoterapeucie towarzyszył "nasz poglądowy materiał" w osobie Angeliki Fajcht. Zobaczcie, jak wygląda terapia mięśniowo-powięziowa i, kiedy należy ją zastosować.

  Katarzyna Bosacka, jak mantrę powtarza: "czytajmy etykiety"! Bo to właśnie po etykietach poznamy, czy żywność, którą kupujemy nie jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. Ostatnie badania wykazują, że zawarte w wędlinach konserwanty są silnie rakotwórcze. Jak "na oko" rozpoznać te pozbawione chemii? Czy wędliny, które możemy kupić w sklepach ekologicznych są faktycznie ekologiczne?

  Kroplówki witaminowe zyskują na popularności. Ze względu na cenę są jednak dostępne tylko dla tych bardziej zamożnych. Czy faktycznie są tak dobre, jak o nich mówią? W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to internistę dr. Michała Sutkowskiego. Co wchodzi w skład takiej kroplówki? W jakich wypadkach warto się na nie zdecydować? Czy można zaufać formom, które je oferują? I czy ich cena nie jest przypadkiem przesadzona?