Niebezpieczne produkty niespożywcze - raport Safety Gate

Samochody na drodze
Niebezpieczne produkty niespożywcze - raport Safety Gate
Źródło: Yeongsik Im/Getty Images
Najnowszy raport dotyczący niebezpiecznych produktów nieżywnościowych przygotowany przez Komisję Europejską został właśnie opublikowany. Jest to roczne sprawozdanie w sprawie Safety Gate, czyli unijnego systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach, które nie są żywnością. Co znalazło się w tym raporcie?

Niebezpieczne produkty niespożywcze - Raport Komisji Europejskiej

Po raz pierwszy najwięcej ostrzeżeń dotyczyło pojazdów silnikowych, na kolejnych miejscach znalazły się zabawki, a także urządzenia i sprzęt elektryczny. Sprawozdanie obejmuje ostrzeżenia, które zostały zgłoszone w 2021 roku, jak i działania, które zostały podjęte w związku z nimi. Z powodu pandemii COVID-19 znaczną część zgłoszonych produktów stanowiły środki ochrony indywidualnej, np. maseczki.

Zgłoszone pojazdy silnikowe były wycofane po wykryciu problemów technicznych. W przypadku zabawek raport dotyczył tych, w których znajdowały się niebezpieczne chemikalia oraz baterie guzikowe. W tym roku kolejność niebezpiecznych produktów niespożywczych się odwróciła - w 2021 roku na pierwszym miejscu raportu znajdowały się zabawki, a na drugim pojazdy silnikowe.

Do pięciu najczęściej zgłaszanych zagrożeń zaliczono: uszkodzenie ciała, chemikalia, pożar, udławienie oraz porażenie prądem. Ze względu na trwająca pandemię COVID-19 w zakres nadzoru włączono wiele produktów związanych z koronawirusem. Ostrzeżenia dotyczyły w szczególności masek oraz innych środków ochrony indywidualnej. 

System Safety Gate

Safety Gate jest systemem szybkiego ostrzegania o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych. Utworzony został w 2003 roku. Od tego czasu rozsyłane są ostrzeżenia o niebezpiecznych produktach w sieci organów ds. bezpieczeństwa produktów. Do programu należy 27 państw należących do Unii Europejskiej oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia.

Komisja Europejska uruchomiła nowe narzędzie nadzoru elektronicznego - robota internetowego. Ma on wspierać organy krajowe w wykrywaniu internetowych ofert, w których znalazły się produkty oznaczone w systemie Safety Gate. Do projektu przyłączyły się takie platformy sprzedażowe, jak: eMAG, Wish.com, AliExpress, Amazon, eBay, Rakuten France, Allegro czy Etsy.

Więcej przeczytasz na tvn24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości