Zdrowie

  Alkohol spożywany w nadmiarze szkodzi naszemu zdrowiu. Społeczeństwo coraz częściej świadomie decyduje się rezygnować z wysokoprocentowych trunków. O tym, jak odmawiać alkoholu, podczas gdy inni nas namawiają, w studiu „Dzień Dobry TVN” rozmawiali dziennikarz Mateusz Hładki i psychoterapeuta Cezary Biernacki.

  Czerwone mięso jest bogate w tłuszcze nasycone i cholesterol, dlatego powinno pojawić się w diecie sporadycznie. W zbyt dużych ilościach może doprowadzić do rozwoju miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zawału, a także do nadwagi i otyłości. Jednak nie należy całkowicie eliminować go z jadłospisu, gdyż dostarcza cennego żelaza, białka i witaminy B12.

  Tech-neck jest częstym zjawiskiem w XXI wieku. "Technologiczna szyja", zwana też "smartfonową szyją" to efekt postawy ciała przyjmowanej podczas korzystania z komputera, tabletu lub smartfona. Tech-neck objawia się poprzez poprzeczne zmarszczki na szyi, stopniową utratę jędrności skóry w tych okolicach i bóle karku. O problemach ze smartfonową szyją rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Tomaszem Jurkiewiczem, fizjoterapeutą.

  Ziemniak często wykorzystywany jest w polskiej kuchni. Czasem bywa jednak groźny dla naszego zdrowia. Na co uważać kupując i przechowując warzywo? W studiu "Dzień Dobry TVN" gościła dietetyk Iwona Sajór, która odpowiedziała na nurtujące pytania.

  Krzywa przegroda nosowa utrudnia oddychanie i wpływa na częste występowanie infekcji górnych dróg oddechowych. Jakie funkcje pełni przegroda nosowa? Jakie są objawy krzywej przegrody nosowej? Jak ją skorygować? Gościem Dzień Dobry TVN był dr n. med. Michał Michalik, otolaryngolog, chirurg głowy i szyi.

  Przyjęło się mówić, że zioła nie są lekarstwem i nam nie zaszkodzą. Traktujemy je więc ze zdumiewającą beztroską. Tymczasem sięganie po napary i preparaty ziołowe bez umiaru może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Jak zatem odpowiednio stosować zioła? Gościem Dzień Dobry TVN była dziennikarka i propagatorka zdrowego stylu życia, Agnieszka Cegielska.

  Wiele osób marzy o idealnym wyglądzie, dlatego do sieci wstawia przepuszczone przez filtr zdjęcia. Tymczasem retuszowanie fotek może być objawem braku samoakceptacji. Skąd bierze się w kobietach potrzeba bycia piękną? Jak zaakceptować samą siebie? Gośćmi Dzień Dobry TVN były influenserki Oleksandra Szepczyńska, Patrycja Banaś-Gieracka, Katarzyna Szalska oraz psychiatra Maja Herman.

  Poznajcie wzruszającą historię małego Oliwiera, który już od dwóch lat mieszka w Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie podłączony do aparatury, czeka na przeszczep serca. Goście DDTVN: Aleksandra Kurzak - śpiewaczka operowa, Roberto Alagna - śpiewak operowy i mąż Aleksandry oraz Patrycja Piekutowska, założycielka fundacji Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali opowiedzieli nam o koncercie „Wielcy Artyści Małym Pacjentom”.

  Za uczucie łaknienia i sytości odpowiadają hormony. Im bardziej się stresujesz i mniej śpisz, tym więcej jesz. Jak odróżnić głód od łakomstwa? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyk Magdalenę Jarzynkę, która podpowiedziała jak oszukać głód.

  Negatywny wpływ cukru na organizm człowieka widoczny jest u osób, które spożywają go w nadmiernych ilościach. Wysoki poziom cukru prowadzi do zaburzeń koncentracji oraz jest czynnikiem predysponującym do wystąpienia otyłości i chorób serca. Ogromne ilości cukru znajdują się pożywieniu dla dzieci. Gościem Dzień Dobry TVN była Anna Makowska, dr nauk farmaceutycznych, która mówi wprost: "żywienie dziecka to dramat!". Dlaczego? Jak karmić dziecko tanio i zdrowo? Wbrew pozorom to bardzo proste!

  Zaburzenia nerwicowe, w których pacjent odczuwa bardzo silny i nieuzasadniony lęk przed konkretnymi sytuacjami, zdarzeniami, zwierzętami lub przedmiotami, nazywane są fobiami. Fobie dzieli się na fobie specyficzne i fobie sytuacyjne. Osoby cierpiące na fobie powinny unikać kontaktu z bodźcem, który wywołuje lęk. Gościem Dzień Dobry TVN był psycholog, Dariusz Sobieski.

  Zakochanie to stan, który może, ale nie musi, prowadzić do miłości. Czujemy motyle w brzuchu, zaczynamy mówić od rzeczy, wszystko nam leci z rąk... Czy to już miłość? Jakie są pierwsze objawy zakochania u faceta? Jak się zachowuje zakochana dziewczyna? Na jakie gesty zwrócić uwagę?

  Już 1500 firm na świecie i 130 w Polsce zrezygnowało z jajek o numerze „3”, czyli jajek pochodzących od kur z hodowli klatkowej. Są to jednocześnie najtańsze jajka, ale okupione cierpieniem kur. Czy jajka „trójki” są mniej wartościowe niż „zerówki” czy „jedynki”? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Martę Jarosiewicz, ze Stowarzyszenia „Otwarte Klatki”, która opowiedziała nam, na czym polega klasyfikacja jaj.

  Po czym poznać, czy niechęć dziecka do pójścia do szkoły, to przejściowy stan, który raczej nie powinien wzbudzać naszych obaw, czy objawy szkolnej fobii? W Dzień Dobry TVN o lęku przed szkołą, sposobach jego rozpoznawania i metodach radzenia sobie z fobią szkolną rozmawialiśmy z dr Anetą Górską-Kot - pediatrą i ordynatorem Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ulicy Niekłańskiej w Warszawie oraz Martą Bąkowską – dziecięcym psychologiem klinicznym z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

  Nerwica lękowa może dotykać nawet 1 na 50 osób, niektórzy ten zespół zaburzeń określają jako depresja lękowa. Zaburzenia lękowe potrafią mieć niezwykle przykrą postać i skutecznie wycofać osobę chorą z życia w społeczeństwie. Co robić, gdy podejrzewamy u siebie lub u osoby bliskiej to zaburzenie? Jak pokonać nerwicę lękową? Zdecydowanie należy zgłosić się do specjalisty. Nieleczone zaburzenia lękowe mogą doprowadzić nawet do samobójstwa.

  Miód manuka to poszukiwane i cenione antidotum na wiele dolegliwości i z tego samegopowodu jednocześnie jeden z najdroższych miodów na świecie. Występuje też jako składnikmaści oraz kremów kosmetycznych i leczniczych. Stosowany jest np. jako środek na rany orazdo nasączania opatrunków. Cena miodu manuka jest wysoka, jednak mimo to znajduje on wielu nabywców na całym świecie.

  Wakeboard to dyscyplina sportu łącząca elementy surfingu, nart wodnych oraz snowboardu. Przybyła ona do Polski prosto z Florydy i zyskała ogromną popularność m.in. za sprawą prostych zasad – instruktorzy twierdzą, że jej podstaw można się nauczyć w jeden dzień. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli Julia Łupij i Patryk Łojek, którzy mimo młodego wieku odnoszą ogromne sukcesy w tej dyscyplinie.