Iloraz inteligencji, czyli tzw. IQ to termin dobrze znany. Jednak same jego wartości często niewiele mówią, w jego ocenie ważna jest bowiem skala. Iloraz inteligencji ma również pewne normy, dlatego jego ustalenie u dziecka może pomóc w zrozumieniu np. jego kłopotów z nauką.
Graviola to wiecznie zielone drzewo rosnące m.in. w Ameryce Południowej i Środkowej. Rodzi smaczne owoce, które tak samo jak liście, nasiona i kora, ma właściwości lecznicze. Zastosowanie gravioli w medycynie ludowej jest bardzo szerokie, ponieważ roślina ta wzmacnia odporność, działa antybakteryjnie, insektobójczo i przeciwbólowo.
Ninjutsu to nie tylko japońska technika walki, ale także sztuka bycia, przetrwania, dążenie do ciągłego rozwoju zarówno fizycznego, jak i duchowego. Przez długi czas osoby używające ninjutsu postrzegane były jako zabójcy i szpiedzy, ponieważ ich działanie utożsamiane było z podstępem i zaskoczeniem. Ninjutsu stworzone zostało jako zbiór metod służących przetrwaniu w niebezpiecznych rejonach Japonii. Obecnie istnieje wiele szkół nauczających ninjutsu.
"Ręce opadają" - skwitowała ekspertka od zdrowego żywienia.
Dwuznaczne komplementy to problem, z którym mierzą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Z pozoru niewinne komentarze dotyczące wyglądu czy życiowych osiągnięć zwykle wywołują niesmak i zniechęcają nas do obcowania z niektórymi osobami, ale mogą też stać się przyczyną kompleksów, a co za tym idzie prowadzić do obniżenia naszej samooceny. Jak bronić się przed fałszywymi uprzejmościami, mającymi niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie?
"To pokolenie chce myśleć o sobie w wyjątkowy sposób".
Umiejętność trafnego odczytywania emocji drugiego człowieka nie bez powodu kojarzona jest z dobrocią. Osoby o wysokim poziomie empatii zwykle chętnie udzielają cennych rad i bez wahania angażują się w niesienie pomocy potrzebującym. Okazuje się jednak, że zdolność współodczuwania cudzych stanów emocjonalnych może być wykorzystana jako niebezpieczne narzędzie. Dowiedli tego brytyjscy naukowcy, szczegółowo opisując cechy "mrocznego empaty". Jak rozpoznać ten typ osobowości?
Sosna to iglaste drzewo popularne na terenach Polski. Mało kto wie, że z jego igieł można wykonywać nie tylko maceraty i olejki, ale również wzmacniającą herbatkę lub napar. Co więcej, również z jej szyszek można wykonać taki napój. Sprawdź, jak go zrobić i jakie ma właściwości.
Naukowcy obalają popularny mit.
"To jest nasz drugi mózg w jelitach".
"Mi się wydawało, że to jest prosta sprawa. Okazało się, że tak nie jest."
Już na początku pandemii lekarze zauważyli niepokojące zjawisko. Coraz częściej zgłaszali się do nich pacjenci z obrzękiem i pieczeniem palców, które przybierały czerwony, fioletowy, a w skrajnych przypadkach czarny kolor. Zarówno wygląd, jak i objawy kliniczne wskazywały na odmrożenia, choć trwał sezon wiosenno-letni. Ostatnie badania nadal nie wykazały związku z koronawirusem.
Dziewczyna przekuwa osobistą tragedię w misję i pokazuje na Instagramie proces powrotu do zdrowia.
Psycholog wyjaśnia, czym jest stresslaxing.
Osoby noszące przez wiele godzin maseczkę często skarżą się na suchość i pieczenie oczu. Medycy określają to syndromem MADE. Co oznacza ten skrót? Jak złagodzić objawy?
Czy to szansa na podwyższenie jakości pomocy psychologicznej w Polsce? W jaki sposób ograniczy działania tzw. pseudo-specjalistów?
"Atmosfera jest naprawdę niesamowita" .
Pacjenci odczuwają wstyd, gdy muszą przedłożyć w dziale HR zwolnienie wystawione przez psychiatrę. "Próbują załatwiać L4 u lekarzy rodzinnych" - tłumaczy nam dr n. med. Magdalena Namysłowska, specjalistka z Warszawskiego Ośrodka Psychoterapii i Psychiatrii.
Przesilenie wiosenne sprzyja pogorszeniu samopoczucia. Senność, brak sił i problemy z koncentracją. Jak sobie z tym radzić? Pomocne mogą okazać się adaptogeny, czyli nietoksyczne rośliny, które niwelują skutki stresu i poprawiają wytrzymałość organizmu. Jak je dobierać? O tym opowiedziała nam Agnieszka Cegielska, propagatorka naturalnego stylu życia.
Czy spadek empatii to powód do niepokoju? Na ten temat porozmawialiśmy z psychoterapeutką Katarzyną Kucewicz.
Dagmara Górecka-Basińska zmaga się z endometriozą i dokłada wszelkich starań, by pomóc kobietom znajdującym się w takim samym położeniu. Za sprawą podjętej przez nią inicjatywy wiele osób miało szansę uzyskać cenne informacje na temat objawów, diagnostyki i leczenia choroby.
Jaką ilość alkoholu spożywać, by uniknąć przykrych konsekwencji? Profesor Mariusz Jędrzejko, ekspert w dziedzinie uzależnień zdradza, czy tzw. bezpieczna dawka w ogóle istnieje.
Problemy z zajściem w ciążę czy silne bóle menstruacyjne to zaledwie część wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się pacjentki cierpiące na endometriozę. Jeszcze do niedawna mówiło się o tym, że z tak uciążliwymi objawami zmaga się jedna na dziesięć kobiet. Okazuje się jednak, że chorych jest znacznie więcej. .
Żelazko, nie ważne czy nowe czy stare, może się pobrudzić. Przyczyną może być przypalenie, ale także nieprawidłowe jego stosowanie. Jak zatem bezpiecznie wyczyścić żelazko, aby nie pobrudzić swoich ubrań podczas prasowania?
Sprawdź, dlaczego warto ją spożywać.
Piramida potrzeb Maslowa jest ważną teorią psychologiczną, która powstała w 1943 r. Do tej pory jest wykorzystywana w psychologii i socjologii. Opiera się na hierarchicznym uporządkowaniu dążeń człowieka – od najbardziej podstawowych do potrzeb wyższego rzędu.
Naukowcy z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie jako pierwsi wykryli mikroplastik w ludzkiej krwi. Jego drobinki znaleziono w niemal 80 proc. badanych próbek. Jakie mogą być tego konsekwencje?
Celiakia to choroba autoimmunologiczna, która jest trudna do zdiagnozowania. Jak ją zatem rozpoznać? Czy wystarczy odstawić gluten, by poczuć się lepiej? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedzieli psychodietetyczka Dominika Musiałowska oraz dr hab. n. med. Wojciech Marlicz z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Qczaj pokazuje ćwiczenia na poranny rozruch.
"Mężczyznom wydaje się, że to polega na obcięciu jajek".