Przed podróżą do egzotycznego kraju warto najpierw sprawdzić, z jakimi chorobami tropikalnymi możemy mieć kontakt na miejscu. Powinniśmy także pamiętać o szczepieniach ochronnych. O tym, jak można uchronić się przed chorobami tropikalnymi rozmawiamy z Janem Stradowskim, szefem działu nauki miesięcznika "Focus".
Każdego roku, w pierwszy piątek czerwca, na całym świecie odbywa się impreza zwana Wieczorem Marzeń w Zoo. Od 2005 roku przyłączyły się niej także polskie ogrody zoologiczne i dzięki temu niepełnosprawne dzieci mają szansę na bezpośredni kontakt ze zwierzętami. W "Zielonych drzwiach" poznajemy także historię Anety Boczar – Herbut, chorej na raka kobiety, która pomimo przeciwności losu postanowiła urodzić dziecko.
Wraz z postępem cywilizacji zwiększa się liczba alergii. Aby nie dopuścić, między innymi do uczuleń spowodowanych obecnością zwierząt, nie należy izolować się od świata zewnętrznego - wyjaśnia weterynarz Dorota Sumińska. Które zwierzęta uczulają? Jak można wyleczyć alergię?
Z tym pytaniem zwróciliśmy się do alergologa dr. Jarosława Komorowskiego, z którym spotkaliśmy się w jednym z najstarszych parków w Warszawie - Parku Ujazdowskim.
Czym tak naprawdę jest zespół Downa? Skąd czerpać siłę, gdy dowiadujemy się, że problem ten dotyczy także naszego dziecka? Jak stymulować jego rozwój? Czy proces wychowawczy dziecka "zespołowego" różni się od tego, w jaki sposób wychowujemy zdrowe dziecko? Dziś w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to psycholog Justynę Korzeniewską.
Steven Segal został w połowie kwietnia oskarżony przez jedną ze swoich byłych asystentek, Kayden Nguyen, o zmuszanie do seksu oralnego. Tiger Woods, słynny amerykański golfista, 8 kwietnia oficjalnie wrócił do gry po kilkumiesięcznej przerwie związanej z seksualnym skandalem małżeńskim. Z kolei Jesse James rozwodzi się Sandrą Bullock. Mąż aktorki zdradził ją z co najmniej czterema kobietami. Jak to jest naprawdę z seksoholizmem? Dyiđ w nasyzm studiu rozmawialiśmy o tym z profesorem Zbigniewem Lwem-Starowiczem i Sergiuszem Pinkwartem.
Żeby racjonalnie chudnąć, trzeba brać pod uwagę składniki, które dostarczamy organizmowi. Coraz częściej na opakowaniach produktów spożywczych, poza ilością kalorii, znajdziemy indeks GDA. Co to jest? O tym porozmawialiśmy z dietetykiem Barbarą Dąbrowską- Górską.
Wygląda bardzo niepozornie a może uratować ludzkie życie - mowa o Testerze BRASTER - urządzeniu wykorzystującym metodę termografii, pozwalającym wcześnie wykryć zmiany nowotworowe piersi. Sprzęt ten, jest końcowym efektem wieloletniej pracy polskich naukowców. Gościem Dzień Dobry TVN był m.in. dr Jacek Stępień, współtwórca tego urządzenia.
Jakie są drogi zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu C? Jakie są objawy WZW typu C? Czy można tę chorobę wyleczyć? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN internistę, dr. nauk medycznych, Konrada Pszczołowskiego.
Polacy nie stosują się do zaleceń lekarzy i nie przestrzegają zasad przyjmowania leków - tak wynika z opublikowanego ostatnio raportu "Polskiego pacjenta portret własny" sporządzonego przez agencję Pentor. 25 proc. pacjentów odstawia leki i zaprzestaje dalszej kuracji po pewnym czasie, gdy następuje poprawa samopoczucia, zaprzestaje kurację i odstawia leki. Czy Polacy nie mają świadomości konsekwencji takich praktyk?
Porażenie nerwu twarzowego powoduje niedowład mięśni mimicznych twarzy. Skutek choroby jest natychmiastowy, często opada kącik ust i występują problemy z domykaniem oka. Przyczyny choroby są różne. Może być wywołana zapaleniem ucha, bądź zwykłym zawianiem. Ostateczną konsekwencją choroby może być trwały niedowład twarzy.
Niestety, otyłość wśród dzieci, jest coraz poważniejszym problemem. Nie wystarczy już nagłośnienie tego problemu w mediach, konieczna jest skuteczna walka z nadwagą. Miarka przebrała się w Bydgoszczy i okolicach, gdzie u co piątego dziecka stwierdzono nadwagę lub otyłość.
Dorota Wellman, Danuta Stenka, Krystyna Czubówna, Monika Olejnik, Natalia Przybysz, Jaga Hupało, Kamila Baar i wiele innych znanych Polek zdecydowało się pozować nago lub w bieliźnie, by pokazać kobietom, jak ważne jest pokonanie bariery wstydu i akceptacja samej siebie. Album "Pier(w)si w Polsce" ma zwrócić uwagę na problem raka piersi w inny niż ogólnie przyjęty sposób. Zysk ze sprzedaży zostanie przekazany na wspieranie profilaktyki antynowotworowej.
"Mamo, nie chcę mieć próchnicy" - pod takim hasłem gdańscy studenci stomatologii prowadzą akcję, której celem jest edukacja kobiet w ciąży. Chcą je nauczyć dbania o zęby zarówno swoje jak i dziecka. Próchnica w ciąży może być niebezpieczna. Dlaczego? O tym Marcin Derwich, student III roku stomatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Według badań przeprowadzonych przez firmę Slendex, producenta suplementów wspomagających odchudzanie, waga kobiety jest w pewnym stopniu kształtowana przez wpływ mężczyzny. Zmienia się w zależności od jej zaangażowania uczuciowego w związek i statusu jej rodziny.
Japonia dzieli z San Marino pierwsze miejsce na świecie pod względem średniej długości życia swoich obywateli, a Japonki żyją dłużej niż inne kobiety na naszej planecie - wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia przedstawionych 12 maja. Jaki jest ich sekret?
W związku z Dniem Matki, który przypada na 26 maja, postanowiliśmy poruszyć z doktorem Piotrem Gryglasem tematy dotyczące kobiet w ciąży i młodych mam. omówiliśmy w programie Dzień Dobry TVN problem cukrzycy u kobiet w ciąży oraz kwestię odstawienia maleństwa od piersi.
Fundacja Pro-Test z pomocą dietetyków wzięła pod lupę najpopularniejsze diety. Najlepszymi dietami okazały się te, które uwzględniają płeć, wiek i aktywność fizyczną stosującego dietę. Najgorsze są głodówki i diety oczyszczające. Gościem Dzień Dobry TVN był Piotrek Koluch z Fundacja Pro-Test oraz Barbara Dąbrowska- Górska, dietetyk z Dietosfery.
Czy podczas karmienia piersią kobieta nie może zajść w ciążę? Czym jest niepłodność laktacyjna? O tym porozmawialiśmy w programie Dzień Dobry TVN z dr. Witoldem Rogiewiczem, ginekologiem- położnikiem.
Maks Cudny choruje na zespół wrodzonych wad rozwojowych centralnego układu nerwowego. Lekarze dawali mu tylko dwa dni życia. W lipcu skończy sześć lat. Mama Maksa nie wierzy w diagnozy lekarzy. Czym jest zespół wrodzonych wad rozwojowych centralnego układu nerwowego i, co oznacza on dla dziecka i jego rodziców?
Coraz więcej gimnazjalistów ma poważne problemy z otyłością i nadwagą. Grozi to co piątemu dziecku. Takie wnioski wyciągają autorzy pierwszego w Polsce badania nad otyłością wśród najmłodszych, przeprowadzonego przez lekarzy z Centrum Zdrowia Dziecka. Czy winą za nadwagę u dzieci należy obarczać rodziców? Gośćmi DDTVN byli: pediatra dr Wojciech Feleszko, dziennikarka Katarzyna Dowbor i restauratorka Agnieszka Kręglicka.
Naukowcy przekonują nas, ze bez diety nasze starania o zgrabną sylwetkę spełzną na niczym. Dopiero trening w połączeniu ze zmianą trybu życia może wpłynąć na zmianę sylwetki. Dlaczego tak łatwo jest nadrobić spalone kalorie? Czym jest odchudzanie, a czym jest odtłuszczanie? O to zapytaliśmy naszych gości: Tomasza Brzózkę, instruktora personalnego i Barbarę Dąbrowska-Górską, dietetyka Dietosfera.
Dziś w Dzień Dobry TVN premiera teledysku "Masz dar". Piosenka wspiera kampanię edukacyjno-informacyjną "Podziel się życiem", zachęcającą do rejestracji Dawców Szpiku. Artyści biorący udział w projekcie namawiają również do zbierania środków na rozbudowę dziecięcego Oddziału Hematologii, Onkologii i Transplantologii w Poznaniu.
Dwa lata temu, 4 czerwca, odeszła wybitna siatkarka Agata Mróz-Olszewska. Walcząca z białaczką sportsmenka wielokrotnie publicznie mówiła o tym, że w Polsce liczba dawców szpiku kostnego jest znacznie mniejsza niż w innych krajach Europy. Redakcja PANI kolejny rok angażuje się w działania propagujące ideę oddawania szpiku. W ramach akcji Życzenie Agaty oddawało krew i rejestrowało się w banku szpiku wiele znanych osób.
Większość wakacyjnych infekcji wynika z przechłodzenia organizmu - wyjaśnia dr Piotr Gryglas. Różnica temperatur, klimatyzacja, a zwłaszcza zimne napoje często prowadzą do zachorowań na anginę. Kąpiele w zimnej wodzie i związane z tym wychłodzenie organizmu powodują zapalenie pęcherza, zwłaszcza u kobiet. Dzieci są narażone na zapalenie ucha.
Jesień zbliża się do nas wielkimi krokami, a wraz z nią sezon grypowy. Do gabinetów lekarskich zgłasza się coraz więcej pacjentów z objawami grypy. Rocznie na świecie na tę chorobę zapada około 100 mln ludzi. Jak uniknąć uciążliwego wirusa i, kiedy warto się szczepić przeciwko grypie? O tym internista Konrad Pszczołowski.
Zdrowy pełnowartościowy posiłek, celebrowany w gronie najbliższych to dla większości z nas weekendowy luksus. Najczęściej zabiegani, między jednym a drugim spotkaniem znajdujemy tylko krótką chwilę, by przegryźć coś na mieście. Naprzeciw naszym potrzebom wychodzą liczne bary i restauracje, które oferują z jednej strony niedrogi i szybki, z drugiej zaś zazwyczaj bezwartościowy i jedynie chwilowy zastrzyk energii.
Do stołecznych przychodni lawinowo zgłaszają się pacjenci z ostrym bólem gardła, gorączką i katarem - donosi "Życie Warszawy". Odpowiada za ten stan rzeczy zanieczyszczona klimatyzacja. Do czego doprowadzić może przebywanie w źle wentylowanych pomieszczeniach?