Uważność to skupianie się na teraźniejszości. Praktykowanie tego stanu i świadome podejście do koncentrowania uwagi niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków dla naszego zdrowia psychicznego. Jak być uważnym, opowiedziała w rozmowie z dziendobry.tvn.pl trenerka uważności, Katarzyna Wenska.
Przyjęło się, że 10 tysięcy kroków to zalecana dawka ruchu, który powinniśmy wykonywać na co dzień. Jednak czy dla każdego taka liczba będzie odpowiednia? Ortopeda wskazuje, że aktywność fizyczna musi być dostosowana indywidualnie i nie ma jednej sztywnej reguły.
Ashwagandha jest wyjątkową rośliną o niesamowitych właściwościach. Działa antynowotworowo i antybakteryjnie. Wspomaga przemęczony organizm i wpływa na kondycję oraz witalność. Wykazuje również działanie antydepresyjne. Ashwagandhę poleca się osobom znerwicowanym. Wspomaga umysł i ciało, a przy tym jest naturalnym dodatkiem do diety.
Podczas upałów u niektórych osób pojawiają się problemy ze spaniem. Zbyt wysoka temperatura powietrza może bowiem stanowić przyczynę bezsenności. Jak sobie radzić, zanim trafimy do specjalisty? Wyjaśnił nam to prof. Adam Wichniak, psychiatra i neurofizjolog kliniczny z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Druga połowa lata i jesień to czas najbardziej lubiany przez wszystkich grzybiarzy. To właśnie wtedy mogą oni oddawać się uwielbianemu przez siebie szukaniu tych leśnych darów. Które gatunki występujące w naszych lasach są najzdrowsze i dlaczego warto zwracać na nie uwagę?
Swędzące bąble czy schodząca płatami skóra mogą na dobre popsuć wakacyjny wypoczynek. Co zrobić, gdy w pobliżu nie ma apteki, a w kosmetyczce brakuje odpowiednich specyfików? Wystarczy rozejrzeć się w ogrodzie bądź kuchni, gdzie leki na popularne dolegliwości są na wyciągniecie ręki.
Każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna odwiedzić lekarza ginekologa. Zbadać piersi oraz wykonać cytologię. To ostanie badanie zalecane jest także młodym dziewczynom, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia seksualnego. Dlaczego osoba "przed debiutem seksualnym" też powinna chodzić do lekarza? Na ten temat rozmawialiśmy z Olgą Madej, psychologiem i seksuologiem.
Kolor warzyw i owoców ma znaczenie. Inna barwa, to inne witaminy oraz substancje odżywcze niezbędne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jakie zatem prozdrowotne właściwości mają czerwone, pomarańczowe, zielone, niebieskie oraz białe warzywa i owoce?
Tamara Gonzalez Perea niedawno w mediach społecznościowych opublikowała post dotyczący jej odczuć i problemów związanych ze stratą ojca. Poinformowała wtedy, że zamierza podjąć szczególną praktykę terapuetyczną. Teraz opisała, na czym polega ten proces.
Polacy należą do jednych z najbardziej otyłych nacji. Jak wskazują statystyki, problem dotyczy co 6. kobiety i co 7. mężczyzny. Co gorsza, nie mamy świadomości, że nieprawidłowa masa ciała nie wynika jedynie ze stylu życiu i jest czymś więcej niż tylko defektem kosmetycznym. Aktor Cezary Żak schudł 30 kg i w rozmowie z dziendobry.tvn.pl zdradził, co go zmotywowało do radykalnej zmiany.
Kimchi to jedna z najlepiej rozpoznawalnych potraw kuchni koreańskiej. Podstawowym jej składnikiem jest sfermentowana kapusta pekińska, dzięki której kimchi posiada właściwości prozdrowotne. Do kimchi dodawana jest też specjalna papryczka gochugaru.
Co to jest sanatorium? Kto może z niego korzystać? Wbrew pozorom, nie tylko starsze osoby. Często można tam spotkać dzieci i młodych ludzi. Jak można dostać się do sanatorium? Komu najbardziej się przyda? Które opłaty pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia?
Rodzinne wakacje z założenia powinny zbliżać do siebie rodziców i dzieci, dostarczać im miłych wrażeń, tworzyć piękne wspomnienia. Może się jednak zdarzyć, że obecność rodzica, jego wygląd i zachowanie, staje się źródłem negatywnych emocji, przekładających się na jego odtrącenie, a nawet ucieczkę od wspólnego spędzania czasu. Dlaczego dzieci wstydzą się swoich rodziców podczas urlopu? O tym rozmawialiśmy z psycholog Zuzanną Butryn.
Mateusz Czapla ma zdiagnozowanego chłoniaka. Nadzieją dla niego jest nierefundowana w Polsce terapia. Na kosztowne leczenie 19-latek potrzebował aż 1,5 miliona złotych. Pieniądze udało się zebrać w mniej niż miesiąc, a to wszystko dzięki ludziom dobrej woli i internetowej zbiórce.
Opuchnięte, ciężkie i bolące nogi to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Dolegliwości - choć mogą pojawiać się przez cały rok - to latem dokuczają najbardziej. Jak sobie z nimi poradzić i kiedy warto skonsultować się z lekarzem?
Nawet co trzecia młoda kobieta zmagająca się z cukrzycą typu 1 może mieć diabulimię. Dotknięte nią pacjentki rezygnują lub mocno ograniczają przyjmowanie insuliny, aby nie przytyć. Jak rozpoznać tę chorobę? Do jakich powikłań może prowadzić? Na ten temat rozmawialiśmy z dr n. med. Patrycją Wachowską-Kelly, specjalistką chorób wewnętrznych, diabetologiem.
Rzut młotem to rzut kulą, do której przymocowana jest stalowa linka z uchwytem. Jest to dyscyplina lekkoatletyczna wykonywana z koła o średnicy 2,135 m otoczonego siatką. Ciężar kuli różny jest w przypadku mężczyzn, kobiet i juniorów. Kobiety rzucają młotem o wadze 4 kg, młodzicy i juniorzy – 5 kg, juniorzy starsi – 6 kg, a seniorzy – 7,26 kg.
Sporty ekstremalne cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Wymagają nie tylko doskonałej kondycji fizycznej, ale także odwagi, która motywuje nas do podjęcia ryzykownego wyzwania. Miłośnicy mocnych wrażeń, których nie zraża zimna woda i niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą rwący nurt rzeki, powinni spróbować swoich sił w raftingu. Dostarczający niezapomnianych emocji spływ pontonem, choć niełatwy do zrealizowania w Polsce, budzi coraz większe zainteresowanie.
Wybrano właśnie chorążych reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Tym razem będzie to para sportowców. Już 23 lipca na ceremonii otwarcia igrzysk nasz kraj będą reprezentowali Maja Włoszczowska oraz Paweł Korzeniowski.
W upalne dni nic tak nie chłodzi, jak pobyt na basenie. Niestety orzeźwiająca kąpiel może się skończyć sporymi problemami ze zdrowiem. Jakie choroby można złapać na basenie i co zrobić, aby ich uniknąć?
Syrop glukozowo-fruktozowy w dużych ilościach wykazuje wysoką szkodliwość dla zdrowia. Sprzyja rozwojowi otyłości, cukrzycy oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Syrop glukozowo-fruktozowy dodawany jest m.in. do słodyczy, napojów gazowanych i produktów mlecznych.
Bieganie po plaży to sposób na wprowadzenie urozmaicenia do swoich treningów. Wysiłek fizyczny jest znacznie przyjemniejszy w pięknych okolicznościach przyrody. Aby czerpać jak najwięcej korzyści z tej formy aktywności, należy pamiętać o kilku zasadach. Jakie są wady i zalety biegania po piasku?
Kiedy u bliskiej osoby zostaje zdiagnozowana choroba, stajemy przed trudnym wyzwaniem. Nabieramy wody w usta. Nie wiemy, jak się zachować, pomóc. O mądrym wspieraniu porozmawialiśmy z Dominiką Rossą, doktorantką psychologii Uniwersytetu SWPS.
Osoby wysoko wrażliwe, w skrócie określane jako WWO, stanowią około 20 procent populacji. Ich wyjątkowy sposób postrzegania świata przekłada się na ponadprzeciętną empatię, zwiększoną skłonność do analizowania codziennych sytuacji oraz dostrzeganie subtelności, których inni zwykle nie zauważają. Jak wygląda miłość osoby, która w szczególny sposób przeżywa każdą emocję? Czy dla jej partnera to trudne wyzwanie, czy raczej cudowny prezent od losu? O tym rozmawialiśmy z terapeutką Katarzyną Sawicką.
Ironman to niezwykle ciężkie i wymagające zawody. Uczestnicy muszą przepłynąć wpław 3,86 km, przejechać 180,2 km na rowerze oraz przebiec ponad 42 km. Na udział w nich decydują się tylko najbardziej wytrzymali sportowcy. Jedną z takich osób jest Madonna Buder. 91-letnia zakonnica.
Bartosz Zmarzlik od lat jest naszą dumą narodową. Tym razem żużlowiec zaprezentował się w całkiem nowej odsłonie i wystąpił jako model w najnowszej kampanii zegarków. Jak wypadł? Zobaczcie w materiale Dzień Dobry Wakacje.
Świnoujście to jedna z najchętniej odwiedzanych nadmorskich miejscowości. Przyjeżdżają tu zarówno amatorzy opalania i leżenia na plaży, jaki ci, którzy kochają aktywny wypoczynek. To właśnie do tych ostatnich skierowany jest tegoroczny "Projekt plaża".
Pisanie to prosta czynność, która może mieć działanie terapeutyczne. Badania pokazują, że przelewanie swoich myśli na papier, pozwala zapanować nad emocjami, a także uczy samoświadomości. Jakie jeszcze korzyści płyną z pisania?
Głośnym echem odbił się wpis, który pojawił się na internetowym profilu szpitala w Oleśnicy.Dotyczył otyłości kobiet spodziewających się dziecka, która - jak wskazano - jest dużym utrudnieniem dla lekarzy w czasie opieki nad nimi. Za wzór dla innych pań postawiono jedną z pracownic placówki, która niewiele przytyła pomimo zaawansowanej ciąży. To wywołało dyskusję i lawinę komentarzy, bowiem wiele kobiet poczuło się dyskryminowanych.