Wstrząs anafilaktyczny co roku zdarza się w Polsce u 130 tys. osób, a około 100 osób z jego powodu umiera. Anafilaksja często nie jest prawidłowo rozpoznawana, szczególnie u dzieci – alarmują specjaliści z okazji rozpoczynającego się 13 czerwca Światowego Tygodnia Alergii, którego głównym tematem jest anafilaksja.
Dobiegają siedemdziesiątki, ale swoją spektakularną metamorfozą udowadniają, że wiek to tylko liczba. Kobieta Zawsze Młoda, czyli pani Irena z Warszawy i Fit Oldboy, czyli pan Wojciech z Wałbrzycha budzą zazdrość nawet wśród młodych.
17-letni Tomasz Gwóźdź miał wypadek na jednośladzie. Jego stopa była zmasakrowana. - Jedyna myśl, która przychodziła mi do głowy to, że będę bez stopy – wspomina. Dzięki prof. Łukaszowi Krakowczykowi znów może cieszyć się życiem.
Iga Świątek w turnieju Rolanda Garrosa przegrała w ćwierćfinale z Greczynką Marią Sakkari 4:6, 4:6. O tenisowych emocjach i presji w tym sporcie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Jerzym Janowiczem, pierwszym polskim półfinalistą turnieju wielkoszlemowego w grze pojedynczej.
Kobiet w boksie jest coraz więcej. Jedną z nich jest Justyna Żełobowska, była zawodniczka boksu olimpijskiego, a aktualnie trenerka. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała o kobiecym obliczu tej dyscypliny sportu oraz przygotowała krótki trening.
Marysia Drożdżyńska ma 5 miesięcy i choruje na SMA typu 1, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Na terapię dziewczynki rodzice muszą zebrać aż 9 mln zł. Aby nagłośnić sprawę, zdeterminowany tata postanowił przejechać 400 km z Brenna do Warszawy. Spotkaliśmy się z nim tuż po tym, jak dotarł do celu.
Ostatnie półtora roku były wyjątkowo trudne. Nasz - dotąd niczym nieograniczany świat - skurczył się do czterech ścian pokoju. Niemal z dnia na dzień zostaliśmy odcięci od codziennych aktywności i spotkań z innymi ludźmi. Te trudne miesiące szczególnie mocno uderzyły w dzieci i młodzież. To właśnie na nich izolacja odcisnęła najsilniejsze piętno. Choć cierpią i nie potrafią sobie poradzić z emocjami, to często wstydzą się prosić o pomoc. Dlatego tak ważne jest, aby rodzic obserwował i rozmawiał ze swoim dzieckiem. A także wiedział, czym jest kryzys psychiczny, jak go rozpoznać i gdzie poszukać pomocy.
Prawie półtoraroczne doświadczenie pandemii i kolejnych lockdownów zmieniło nasze podejście do życia w wielu aspektach. Miesiące spędzone w domu i pracy zdalnej sprawiły, że zaczęliśmy się inaczej ubierać, stawiając przede wszystkim na wygodę. Wiele pań w związku z tym zrezygnowało z noszenia biustonosza. Okazuje się, że teraz nie chcą do niego wracać. Czy to dobry pomysł?
Rodzic powinien zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Zrobić wszystko, aby stworzyć mu jak najlepsze warunki do rozwoju. Niestety nie wszystkie dzieci mają tyle szczęścia. Niektóre od najmłodszych lat doświadczają przemocy lub muszą się mierzyć z uzależnieniem jednego lub obojga rodziców. W dorosłym życiu bardzo często rozpoznaje się u nich syndrom DDA lub DDD. Co się kryje za tymi skrótami? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Kamilą Demczuk, psychoterapeutką.
Moringa to roślina niezaprzeczalnie już zaliczana do tak zwanej superżywności. Liście Moringa można traktować jak małą fabrykę witamin A, E, C. Herbata Moringa, podobnie jak olej wytwarzany z jej liści to naturalny antybiotyk o działaniu przeciwgrzybicznym i antywirusowym.
Pięciobój nowoczesny powstał jako rozwinięcie i alternatywa dla starożytnego pięcioboju. Docelowo miał on sprawdzać ważne dla żołnierzy umiejętności fizyczne. Do dyscyplin pięcioboju nowożytnego należą: pływanie, jazda konna, biegi, szermierka i strzelanie.
Masaż ajurwedyjski zgodnie z założeniami medycy dalekiego wschodu może być lekiem na różne bolączki. Prawidłowo wykonany poprawia jędrność skóry, a także pomaga pozbyć się zmarszczek. Jak masować twarz, aby wyglądać młodziej i zdrowiej? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Patrycją Rotithor, edukatorką ajurwedyjską.
Przed nami sezon urlopowy, a co za tym idzie podróże i odkrywanie egzotycznych zakątków świata. Niestety wymarzone wakacje mogą nam jednak popsuć dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które zwykle pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy Wandę Baltazę, dietetyk kliniczną, jak się przed nimi uchronić.
Chrom to jeden ze śladowych pierwiastków, które są istotne dla właściwego funkcjonowania organizmu. Mikroelement ten znany jest głównie ze względu na swoje właściwości odchudzające, dlatego możesz spotkać go w składzie wielu środków wspomagających odchudzanie. Jaka jest poza tym rola chromu dla zdrowia człowieka i czym grozi niedobór tego związku?
Problemy skórne to objawy chorób, które dotykają człowieka w różnym wieku, występują zarówno u kobiet w ciąży i niemowląt, jak i u starszych dzieci. Ich leczenie powinno być dostosowane do rodzaju zmian skórnych i stanu pacjenta.
Plastyka warg sromowych jeszcze do niedawna była tematem tabu. Coraz więcej z nas ma odwagę przyznać się do dyskomfortu w tych okolicach, a także coś z tym problemem zrobić. Z pomocą kobietom przychodzi labioplastyka.
Kosmetyki naturalne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Błoto z Morza Martwego nie tylko pomaga leczyć wiele schorzeń ogólnoustrojowych, ale także pozytywnie wpływa na naszą urodę. Jest bogate w 40 minerałów, które mają zbawienny wpływ na nasze ciało.
Szukając jak najlepszych rozwiązań dla naszej skóry warto sięgnąć po mineralne kosmetyki, których coraz więcej pojawia się na rynku. Wykorzystując moc minerałów występujących w przyrodzie, wpływają zbawiennie na skórę. Stosowane są do makijażu oraz pielęgnacji.
Czerwiec to doskonały moment, aby zacząć przygotowania do lata. W tym czasie wiele pań, aby poprawić swój wygląd i pozbyć się zalegających w organizmie toksyn, decyduje się przeprowadzić detoks. Czy stosowanie diet oczyszczających w ogóle ma sens? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Urszulą Somow, dietetyczką.
Część pacjentów po przechorowaniu COVID-19 zmaga się z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Badacze z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie chcą opracować dietę, która pomoże odbudować zniszczoną w czasie choroby florę bakteryjną. W jej stworzeniu mają pomóc ochotnicy.
Lasy to niewątpliwe dobrodziejstwo - oczyszczają powietrze, dają schronienie i pożywienie. Jak wykorzystać tę płynącą z natury dobroć? Niedawno zmieniły się przepisy, dzięki którym każdy może w wyznaczonych miejscach rozbić biwak - trzeba spełnić jednak pewne warunki. Co więcej, kiedy już zatrzymamy się w lesie wystarczy się delikatnie rozejrzeć, żeby znaleźć składniki na pyszną i zdrową kolację.
Była szczupła odkąd pamięta. A jednak w gimnazjum koledzy w ramach "żartu", powiedzieli o niej "gruba". Wzięła sobie do serca ich słowa i schudła do 38 kg. Usłyszała potem, że jest szkieletorem. "Szkieletor" boli tak samo, jak "gruba świnia". - Żyjemy w czasach skrajności i każdy ciągnie nas w swoją stronę. Jak można kochać swoje ciało, gdy spotykamy się z tak różnymi komunikatami? – pyta 23-letnia Victoria. Trudno się z nią nie zgodzić.
Rusza pilotażowy program leczenia otyłości. Będzie to kompleksowa opieka specjalistyczna nad pacjentami, którzy zostaną do niego zakwalifikowani. Otyłość jest chorobą cywilizacyjną i dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. Wiemy, kto będzie mógł ubiegać się o miejsce w programie.
Alkohol jest najczęściej wybieraną używką w naszej kulturze i nie tylko. W wakacje jest znacznie więcej okazji do jego spożywania. Wielu osobom zdarza się go nadużyć, a następnie borykać z konsekwencjami zatrucia alkoholowego. Jak oczyścić organizm? Sprawdź domowe i inne sposoby.
Adrianna Biedrzyńska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorek. Mało kto wie, że artystka kilka lat temu zmagała się z poważną chorobą. 8 czerwca z okazji Światowego Dnia Guza Mózgu postanowiła opowiedzieć swoją historię.
Część obostrzeń powinna dotyczyć osób, które nie chcą się szczepić, deklaruje członek Rady Medycznej. Jako źródło niepokoju wskazuje także na niską frekwencją duchownych wśród chętnych na szczepienia, co może bezpośrednio przekładać się zarówno na większy poziom zagrożenia w kościołach, jak i to, że starsze osoby, dla których duchowni są autorytetami, również nie będą poddawać się szczepieniom.
Marta Lach to 24-letnia kolarka, która spełnia marzenia. Odnosi niebywałe sukcesy zarówno w Polsce, jak i za granicą. Pragnie pojechać na igrzyska olimpijskie, a specjaliści nie mają wątpliwości, że jej się to uda. Teraz o swojej niezwykłej pasji opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
W kluczowym momencie ważyła ponad 100 kg i doszła do rozmiaru 50/52. W półtora roku kobieta zrzuciła 44 kg. Choć, jak mówi, początkowo nie miała tego w planach, to był jedyny sposób, by mogła zajść w ciążę. Zobacz jej niezwykłą metamorfozę.
Rany, które powstają u pacjentów po poważnych poparzeniach, czy zmagających się z cukrzycą są trudne w leczeniu i zazwyczaj bardzo długo się goją. Na szczęście medycyna znalazł sposób, aby temu zaradzić. Jaki?
Toksyna botulinowa od lat kojarzy się z perfekcyjnie wygładzonymi zmarszczkami i pogonią za wieczną młodością. Jad kiełbasiany jest jednak sprzymierzeńcem nie tylko w walce z oznakami starzenia, ale też wieloma innymi dolegliwościami. O jego sile rozmawiamy z Anetą Bembenek, lekarką specjalizującą się w medycynie estetycznej.