Aparat ortodontyczny. Co warto wiedzieć przed założeniem?
Na założenie aparatu ortodontycznego decyduje się coraz więcej osób. Niemal każdy z nas ma w swoim otoczeniu kogoś, kto go nosił lub właśnie nosi. - Większość z nas nosiła aparat ortodontyczny albo potrzebuje leczenia ortodontycznego. I to szczególnie widać u dzieci, nastolatków. Tak jak obserwujemy, to prawie każde dziecko naszych znajomych nosi lub nosiło aparat - mówiła Kamila Wasiluk, lekarz stomatolog, ortodonta, autorka bloga "Mama ortodonta".
Dlaczego warto go założyć? - Jeżeli chodzi o osoby dorosłe, to jeżeli chcemy mieć piękny uśmiech, proste, zdrowe zęby to warto. Jeżeli mamy zęby stłoczone to wzrasta nam ryzyko próchnicy, więc tutaj fajnie, jeśli zęby mamy wyprostowane. Już możemy łatwiej zęby doczyszczać i ryzyko próchnicy maleje - mówiła specjalistka.
W przypadku dzieci istnieje cała gama wskazań do założenia aparatu. - Jeżeli widzimy, że zęby się nie mieszczą, jak się wyżynają, [...] albo nie mieszczą się w łuku, rosną krzywo. To wtedy jak najbardziej i jak najszybciej trzeba się udać do ortodonty i zapytać o takie leczenie - dodała specjalistka.
Praca w blogosferze
Ile kosztuje aparat ortodontyczny?
Cena aparatu będzie zależała nie tylko od jego rodzaju, ale także od tego u kogo będzie zakładany. - Inaczej będzie u dorosłych, inaczej u dzieci, czy nastolatków. U dzieci najczęściej stosujemy aparaty wyjmowane. Zakres cenowy tj. od 600 do 1300 złotych za aparat ortodontyczny na jeden łuk, np. na szczękę. Jeśli dziecko potrzebuje aparatu na szczękę i na dolny łuk zębowy, na żuchwę, to mamy koszt razy dwa - mówiła Kamila Wasiluk.
W przypadku nastolatków i osób dorosłych stosuje się aparaty stałe. - Tutaj mamy bardzo szeroką gamę wyboru aparatów stałych, w zależności od tego, jak ten aparat jest zbudowany. [...] Jeżeli mamy do czynienia z aparatem stałym metalowym [...] to jest to koszt ok. 1700-2200 złotych za jeden łuk - mówiła specjalistka.
Jakie są jeszcze rodzaje aparatów i ile kosztują? Jak często po założeniu aparatu trzeba odwiedzać ortodontę? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Przewianie wywołuje przeziębienie? Specjalistka obala popularne mity dotyczące zdrowia
- Wirusy mogą wywołać nie tylko infekcję, ale także cukrzycę. W jaki sposób?
- Moksybucja, czyli ogrzewanie ciała ziołem. Kiedy się ją stosuje?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN