Zaburzenia osobowości typu borderline to konkretna grupa zachowań. Nie wszystkie zaburzenia osobowości oznaczają syndrom borderline, mimo że często błędnie są w ten sposób opisywane. Osobowość typu borderline to zespół charakterystycznych zaburzeń opierających się nie tylko na impulsywności i nieprzewidywalności zachowań, w dużej mierze dotyczą one również zaburzonego obrazu samego siebie.
Ostatnie tygodnie nie dają nam powodów do szczęścia. Dramatyczna sytuacja w Ukrainie, wciąż rozprzestrzeniający się koronawirus, a do tego wiosenne przesilenie. Jeśli powoli zaczynacie tracić zapał, a wasz humor pozostawia wiele do życzenia, przyjrzycie się swojemu jadłospisowi. Jak się okazuje, niektóre produkty potrafią sprawić, że poczujemy się, choć odrobinę, lepiej.
W lutym minęło 25 lat od pierwszego przeszczepu szpiku od niespokrewnionego dawcy. Pacjentką była Urszula Jaworska. Jak zabieg odmienił jej życie? Co przez ten czas zmieniło się w polskiej transplantologii? Ulę i jej córkę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Historią Grzegorza Galasińskiego żył cały kraj. Mężczyzna jest pierwszym Polakiem, któremu przeszczepiono twarz. Jak wygląda jego życie po operacji? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Działa podobnie do akupunktury.
Rolki freestyle to sprzęt dla zaawansowanych, którzy jazdę urozmaicają o skoki, pokonywanie przeszkód, jazdę na rampie i slalomy. Rolki do akrobacyjnego stylu jazdy powinny być wytrzymałe i dobrze dopasowane do stopy. Tylko dobrej jakości i wygodne rolki umożliwią ewolucje i szybką jazdę zarazem. Sprawdź, co powinieneś wziąć pod uwagę, kupując rolki freestyle.
Pozytywne nastawienie do życia pozwala uporać z wieloma problemami i zachować wewnętrzną równowagę w trudnych sytuacjach. Nadmierny optymizm bywa jednak szkodliwy, zwłaszcza jeśli staramy się nim zarazić innych ludzi. "Wszystko będzie dobrze", "głowa do góry" czy "nic się nie stało" to popularne komunikaty, które zamiast pocieszać, mogą dotkliwie ranić.
"Tu trzeba mieć charakter" - mówi Paulina Wiśniewska, medalistka na MŚ MMA.
Pojawia się mimowolnie. Często towarzyszy słuchaniu muzyki i wywołuje przyjemne odczucia. ASMR, bo o tym mowa, może mieć szersze zastosowanie, niż dotychczas sądzono. To światełko w tunelu dla wielu ludzi. Sprawdź, czym jest orgazm mózgu.
Zgrabna, wysportowana sylwetka jest powodem do dumy i zadowolenia. Jednak osoby zbyt chude nie zawsze czują się ze sobą dobrze. Oczywiście w każdym przypadku należy zachować zdrowy dystans do swojego wyglądu. Warto się jednak również dowiedzieć, jak w nieobciążający organizm sposób przytyć 5 kg, 7 kg czy nawet więcej.
Wojna w Ukrainie trwa już kolejny tydzień. My, dorośli jesteśmy przerażeni sytuacją u naszych sąsiadów, a co dopiero dzieci, które widzą i słyszą dramatyczne relacje w mediach? O tym, jak przekazywać informacje najmłodszym, porozmawialiśmy z dr Aleksandrą Piotrowską, psycholożką.
Ekstremista hołduje skrajnym poglądom i nie waha się używać nawet najbardziej radykalnych środków, aby osiągnąć swój cel. Określenie to od kilku lat na stałe zagościło w naszych słownikach w związku z atakami terrorystycznymi i działaniami skrajnej prawicy. Kim jest ekstremista i jak jego postępowanie wpływa na społeczeństwo?
Operacje bariatryczne w Polsce to nadal źródło wielu kontrowersji. Setki osób żyje z chorobą otyłości w przekonaniu, że jedyną drogą do odzyskania zdrowej wagi jest silna wola przy stole i intensywne treningi na siłowni. Co więcej, całe rzesze specjalistów utwierdzają ich w tym przekonaniu. W tym czasie zarówno w organizmie jak i w psychice dochodzi do szeregu poważnych konsekwencji.
David Bennet był pierwszym pacjentem w historii, któremu w styczniu przeszczepiono serce pochodzące od genetycznie zmodyfikowanej świni, miał 57 lat. O śmierci pacjenta poinformował szpital akademicki Uniwersytetu Maryland.
Poznaj porady eksperta.
Płyn Lugola, który podawano dzieciom i dorosłym po katastrofie w Czarnobylu, znów zyskał na popularności. Pod wpływem niepokojących doniesień na temat zajęcia zaporoskiej elektrowni atomowej, Polacy tłumnie ruszyli do aptek po zapomniany preparat. Profilaktyczne spożywanie roztworu jodu może jednak prowadzić do problemów ze zdrowiem.
Testosteron - król męskich hormonów. Niestety panowie rzadko badają jego poziom. Najwyższy czas to zmienić! To może poprawić jakość życia.
Obecna sytuacja na świecie wpływa na wszystkich. Jej skutki dotykają również dzieci, które choć nie zawsze rozumieją, co się dzieje, to jednak odczuwają napięcie i złe emocje. Jak przekazywać i tłumaczyć najmłodszym bieżące wydarzenia w Ukrainie? O tym rozmawiały Ewa Drzyzga i Oliwia Pogodzińska podczas webinaru Fundacji TVN i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Redaktorka dziendobry.tvn.pl Berenika Olesińska porozmawiała o tym z psycholog Magdaleną Chorzewską.
Co warto wyeliminować z jadłospisu?
Wzorce męskości mocno zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat. Oczekiwania społeczne sprawiły, że panowie czują się zagubieni i nieustannie poszukują swojej tożsamości. Czy mężczyzna zawsze musi być silny, nie ma prawa do płaczu i okazywania słabości? O tym Andrzej Gryżewski, seksuolog i psychoterapeuta, założyciel Instytutu Arte Vita rozmawiał z redaktorką serwisu dziendobry.tvn.pl, Nastazją Bloch
127 instytucji w 104 krajach na wszystkich kontynentach przeprowadziło bezprecedensowe badania. Sprawdzono zanieczyszczenie rzek pod kątem znajdujących się tam medykamentów. Do jakich wniosków doszli naukowcy?
Medytacja to popularna technika relaksacyjna, pozwalająca zredukować stres i odzyskać wewnętrzną równowagę. Praktyka mająca na celu wyciszenie, wielu osobom kojarzy się z popularną jogą, jednak jej potencjał z powodzeniem wykorzystać można także podczas spaceru, tańca czy porannego joggingu. Jakie korzyści przynosi ćwiczenie umysłu w ruchu? Czy każdy może zdecydować się na tę formę aktywności?
Hugo i Ross Turnerowie to znani brytyjscy podróżnicy i sportowcy. W rozmowie z Marcinem Sawickim opowiedzieli o swoim eksperymencie dietetyczno-medycznym. Jak zareagowały ich organizmy? Jakie są najciekawsze badania dotyczące bliźniąt?
Porównywanie dzieci może nieść za sobą fatalne skutki. O tym, dlaczego nie powinniśmy tego robić opowiedziała psycholog Jessica Kmieć.
Wywodzi się z Chin i jest kuzynem pomarańczy, jednak odróżnia go od niej wielkość i smak. Co ciekawe, w odróżnieniu od większości cytrusów, jego skórkę można jeść! Co to jest kumkwat i jak się go wykorzystuje w kuchni?
Wiele osób jest przeświadczonych o tym, że swoją pracę czy pozycję zdobyło przez przypadek lub dzięki szczęściu. Takie myślenie sprawia, że jest w nich dużo lęku przed tym, że ktoś odkryje ich niekompetencję. Taka postawa nazywana jest syndromem oszusta. Skąd się on bierze i jak sobie z nim poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała master coach Elżbieta Krokosz.
"Wazektomia nie jest złym rozwiązaniem".
Novak Djoković wysłał wiadomość do ukraińskiego tenisisty Serhija Stachowskiego, który wstąpił do wojskowych oddziałów rezerwowych. Ich korespondencja ujrzała światło dzienne. - Rozgrzewa moje serce - komentują internauci.
Dzięki diecie można zminimalizować ryzyko wystąpienia niektórych chorób lub złagodzić ich przebieg. Nie inaczej jest w przypadku COVID-19. Badania polskich naukowców wykazały, że menu bogate w warzywa, owoce, czosnek, orzechy, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe znacząco chroni przed COVID-19.