Ashwagandha to obecnie bardzo popularny suplement z grupy adaptogenów. Dietetyczka kliniczna, Marta Jachym, opowiedziała w programie Dzień Dobry TVN jak go stosować i w czym może nam pomóc.
Ból włosów, a konkretnie ból skóry głowy to coś, co może przytrafić się każdemu. Mało kto wie, że może to świadczyć o chorobie. Skąd się bierze to uczucie? Do jakiego lekarza trzeba się udać i jak się leczy trichodynie?
Zygmunt Chojna to człowiek, który jest Mistrzem Świata Spartan, czyli ekstremalnych biegów. Co drugi dzień potrafi pokonywać odległości nawet 20 km w trudnych warunkach. W Dzień Dobry TVN opowiedział o swojej pasji.
Laparotomia zwiadowcza to zabieg otwarcia powłok jamy brzusznej dający wgląd w jamę otrzewnową. Operację taką wykonuje się w celu bezpośredniej diagnostyki jamy brzusznej w sytuacji, kiedy USG, prześwietlenie RTG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny nie dają odpowiedzi na kluczowe pytania diagnostyczne.
Czosnek, niegdyś wykorzystywany do walki z wampirami, naszym babciom kojarzy się raczej z przygotowaniem syropu na przeziębienia. Co ciekawe, mimo upływu lat taki specyfik nadal jest jedną z recept na sezonowe przeziębienia. Syrop z czosnku, cytryny i miodu sprawdza się w roli "wspomagacza" odporności naprawdę wyśmienicie. Ważne jednak, aby właściwie dobrać proporcje, dzięki czemu taki naturalny lek będzie działał skutecznie.
Rak pęcherza moczowego to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce. Każdego roku taką diagnozę słyszy ponad 7000 tysięcy osób, z czego niemal połowy nie udaje się uratować. Jak może się objawiać ten nowotwór? Co powinno skłonić do wizyty u specjalisty?
Radość, złość, czy gniew to stany, które odczuwa każdy z nas. Choć są zupełnie naturalne, to od najmłodszych lat uczy się nas, aby ich nie okazywać. W konsekwencji nie potrafimy sobie z nimi radzić. Niektórzy, aby dać upust swoim emocjom, zostawiają w sieci nieprzyjemne komentarze. Czy taka postawa faktycznie daje ulgę? Jak nauczyć się radzić sobie z emocjami? Jak dawać im upust? Na ten temat rozmawialiśmy z Zuzanną Butryn, psychologiem i psychoterapeutą.
"Nie wystarczy zadzwonić na numer alarmowy".
Zespół złamanego serca jest chorobą o ostrym charakterze. Kojarzy się z miłością i uczuciami, jednak nie jest to tylko ból psychiczny, a realna choroba serca. Główną przyczyną może być stres oraz silne emocje, nie tylko negatywne. Jak się objawia i jak się ją leczy?
"Niszczy ich fizycznie i psychicznie".
Kawa nie tylko świetnie smakuje, ale i korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Badacze z Instytutu Semmelweisa w Budapeszcie i Queen Mary University w Londynie postanowili sprawdzić, ile kaw dziennie wypijać, aby skorzystały na tym serce i cały układ krążenia. Naukowcy wskazali także, która kawa jest najbardziej wartościowa.
Osobowość anankastyczna jest jednym z zaburzeń, które zaliczane są do schorzeń psychiatrycznych. Podstawową jej cechą jest nadmierny perfekcjonizm przejawiający się w wielu dziedzinach życia. Tej cesze towarzyszy ciągły niepokój i napięcie emocjonalne.
Zegarek dla biegacza to podstawowe wyposażenie każdego, kto regularnie trenuje biegi zarówno krótko, jak i długodystansowe. Dzięki wielu parametrom, profesjonalne zegarki pozwalają nie tylko na bieżące monitorowanie aktywności, ale też stają się osobistym trenerem z planem ćwiczeniowym. Zegarek dla biegacza pozwoli na usystematyzowanie treningów, monitoring biegów oraz bieżący zapis postępów. Czym się kierować przy wyborze takiego zegarka i na jakie jego funkcje zwrócić uwagę?
Sandra Arkabuz ma 6 lat i od początku tego roku walczy z bardzo agresywną odmianą nowotworu mózgu. Okazało się, że są już przerzuty i potrzebna jest eksperymentalna immunoterapia. Rodzice uruchomili zbiórkę pieniędzy na leczenie w Köln. Proszą o wsparcie, bo na uzbieranie pieniędzy został zaledwie tydzień.
Problemy z koncentracją, chroniczne zmęczenie, trudności z oddychaniem, utrata węchu i smaku, zaburzenia snu, bóle głowy i oczu - to część dolegliwości, jakich doświadczają osoby po przebytej infekcji COVID-19. Mogą utrzymywać się nawet do kilku miesięcy. Jeśli wciąż odczuwasz skutki zakażenia wirusem, warto wykonać konkretne badania.
"Mażoretki są bardzo popularne w Czechach, na Słowacji, ale i u nas w kraju"
Premier Mateusz Morawicki obiecał, że od 27 stycznia w aptece będzie można wykonać test na obecność koronawirusa. Jak to wygląda w praktyce? Ile jest aptek, w których można się przebadać? Marcin Sawicki postanowił to sprawdzić.
Pizza to tradycyjna włoska potrawa, powszechnie znana, uwielbiana i dowolnie przekształcana na całym świecie. Jedną z coraz bardziej popularnych w ostatnich latach wersji jest pizza wegańska, czyli pozbawiona jakichkolwiek składników pochodzenia zwierzęcego. Jest serwowana w wielu restauracjach na świecie, a z naszym przepisem z powodzeniem przygotujesz ją samodzielnie.
Palenie papierosów ma negatywny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że palacze - zwłaszcza po 60. roku życia - gorzej wypadają w testach oceniających ich funkcje poznawcze. Co to oznacza w praktyce?
Nie ma chyba osoby, która przynajmniej raz w życiu nie próbowała zrzucić zbędnych kilogramów. Często jednak zdarza się, że zamiast tkanki tłuszczowej tracimy głównie czas - na 22 tys. badanych, po upływie 12 miesięcy wszyscy wrócili do dawnych nawyków żywieniowych. Teraz los walczących z wagą może się odmienić. A to wszystko za sprawą jednego ukłucia.
Do sieci trafił sprawdzian ucznia z dysleksją, zamieściła go na swoim profilu Dorota Lubas - terapeutka pedagogiczna, trenerka i blogerka. Prowadzi swój profil z misją kształtowania świadomej edukacji dzieci i młodzieży. Zdjęcie pracy ucznia pokryte gęstą siatką czerwonych uwag nauczyciela, wywołało falę komentarzy oburzonych internautów i otworzyło dyskusję, która budzi w wielu z nas bolesne emocje. Włączyła się w nią również Paulina Młynarska.
Zjawiska tajemnicze, magiczne i nierozwiązane od dawna intrygowały ludzkość. Obok psychologii naukowej równolegle rozwijała się parapsychologia, czyli dziedzina pseudonaukowa. Parapsychologia obejmuje dyscypliny ezoteryczne, jasnowidztwo i telepatię.
Wkładki lub półwkładki żelowe do butów to pomoce ortopedyczne zapewniające wygodę noszenia obuwia oraz przynoszące wiele korzyści dla zdrowia stóp i układu kostno-mięśniowego człowieka. Czym charakteryzują się wkładki żelowe do butów roboczych, a jak wyglądają wkładki żelowe do butów na obcasie? Warto posiadać wiedzę o tym, jak dobrać wkładki do różnego rodzaju butów.
"Postawiłabym na różnorodność".
Każdego z nas prześladują od czasu do czasu złe myśli. Możemy się ich pozbyć w niepozorny sposób - za pomocą masażu różnorodnymi piłeczkami. Jak to działa? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział jogin, Jacek Blauth.
"Kobiety, które ćwiczą, łatwiej przechodzą poród".
Histrioniczne zaburzenie osobowości charakteryzuje się teatralnym zachowaniem osoby, mającym na celu ściągnięcie na siebie uwagi otoczenia. Towarzyszy mu również wysoka zmienność uczuciowa.
Między troską o bezpieczeństwo dziecka, a kontrolą prowadzącą do ubezwłasnowolnienia jest cienka granica. O tym jak rozmawiać z dzieckiem, kiedy i jak ingerować, aby nie blokować jego rozwoju, powiedziała w Dzień Dobry TVN psycholog dziecięcy i terapeuta Paulina Mierzejewska.