Lek Mytelase, stosowany w leczeniu miastenii, zostanie wkrótce wycofany z aptek. To bardzo zła wiadomość dla pacjentów leczących się na tę chorobę neurologiczną. Jakie jest postępowanie alternatywne w leczeniu miastenii i wycofaniu Mytelase?
Lek Mytelase na miastenię ma zostać wycofany z aptek
Już od kilku miesięcy były problemy z dostępnością leku Mytelase na miastenię. To choroba neurologiczna, wywołana procesem autoimmunologiczym. Powoduje wzmożoną nużliwość, czyli męczliwość mięśni. W efekcie pacjenci mają problemy z zaburzeniami mowy, opadającą powieką, nagłymi upadkami i z szybkim męczeniem się.
Zdrowie
Zdrowie
Przyczyną wycofania leku Mytelase jest zakończenie jego dystrybucji w Polsce. O stanie rzeczy firma Sanofi poinformowała odpowiednie instytucje zdrowotne, zgodnie z obowiązującymi przepisami. W związku z zaistniałą sytuacją do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga na wycofanie leku.
- Brak leku – który dawał nadzieję pacjentom na poprawę samopoczucia w ciągu dnia - może doprowadzić do problemów z połykaniem i oddychaniem, a w końcu do śmierci - podano w komunikacie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Biuro interweniuje już w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia.
Leczenie miastenii - alternatywy dla leku Mytelase
Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie dostępności leku Mytelase. Według niego, nie ma obecnie w Polsce odpowiedników tego leku, które byłyby dopuszczone do obrotu.
- Konsultant Krajowy w dziedzinie neurologii wskazał na możliwość zastosowania produktu Mestinon, Pyridostigmini bromidum jako alternatywnej metody leczenia we wskazaniu rejestracyjnym, w odniesieniu do produktu leczniczego Mytelase - podało Ministerstwo Zdrowia.
Jednocześnie podano, że jeżeli lekarz podejmie decyzję o stosowaniu leczenia produktem, który nie jest dostępny na terytorium Polski, to "Minister Zdrowia może wydać zgodę na sprowadzenie leku w trybie importu docelowego". Możliwe jest także uzyskanie refundacji takiego preparatu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rewolucja w leczeniu złego cholesterolu. Jak działa lek, który wystarczy przyjąć 2 razy w roku?
- Lek na małpią ospę? Naukowcy testują skuteczność jednego z preparatów
- Najdroższy lek świata będzie refundowany w Polsce. Kto może na niego liczyć?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Wprost/Ministerstwo Zdrowia/Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
Źródło zdjęcia głównego: dowell/Getty Images