Wywodzi się z Chin i jest kuzynem pomarańczy, jednak odróżnia go od niej wielkość i smak. Co ciekawe, w odróżnieniu od większości cytrusów, jego skórkę można jeść! Co to jest kumkwat i jak się go wykorzystuje w kuchni?
Wiele osób jest przeświadczonych o tym, że swoją pracę czy pozycję zdobyło przez przypadek lub dzięki szczęściu. Takie myślenie sprawia, że jest w nich dużo lęku przed tym, że ktoś odkryje ich niekompetencję. Taka postawa nazywana jest syndromem oszusta. Skąd się on bierze i jak sobie z nim poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała master coach Elżbieta Krokosz.
"Wazektomia nie jest złym rozwiązaniem".
Novak Djoković wysłał wiadomość do ukraińskiego tenisisty Serhija Stachowskiego, który wstąpił do wojskowych oddziałów rezerwowych. Ich korespondencja ujrzała światło dzienne. - Rozgrzewa moje serce - komentują internauci.
Dzięki diecie można zminimalizować ryzyko wystąpienia niektórych chorób lub złagodzić ich przebieg. Nie inaczej jest w przypadku COVID-19. Badania polskich naukowców wykazały, że menu bogate w warzywa, owoce, czosnek, orzechy, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe znacząco chroni przed COVID-19.
Behawioryzm jest jednym z kierunków psychologii. Zakłada, że w naszym życiu niezwykle ważne są dostrzegalne zachowania, które wynikają z bodźców warunkujących reakcję. Obecnie jest to jeden z najbardziej znanych kierunków psychologii.
Kto motywuje go do walki?
"Dzięki nartom poznałam swojego chłopaka".
Korzeniowiec sosnowy to grzyb. Pozyskiwany z niego ekstrakt może pomóc w leczeniu raka jelita grubego. Jak to możliwe? Kiedy pojawi się lek? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. Haliną Car, internistką i farmakologiem klinicznym oraz dr Ewą Zaporą, chemiczką.
Płyn Lugola stał się znany z powodu wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu w 1986 roku. Obecnie w związku z wojną w Ukrainie i podwyższonym stopniem radioaktywności w okolicy starej elektrowni płyn Lugola zyskał ponownie na popularności. Jak działa i kiedy powinno się go stosować? A kto powinien go unikać?
Stereotypy to schematy poznawcze, które wiążą się z nadmierną generalizacją i są dosyć trudne do zmiany. W społeczeństwie funkcjonuje wiele stereotypów, które mogą być szkodliwe dla pewnych grup. Przypisuje się zwykle obiektom z jednej grupy, na przykład kulturowej.
Fobie to jedne z częściej występujących zaburzeń. Zdaniem naukowców, co 10 osoba cierpi na jakąś fobię. Jedną z nietypowych odmian tego typu zaburzeń jest batrachofobia, czyli chorobliwy lęk przed żabami.
Gimnastyka artystyczna to jedna z dyscyplin gimnastyki, która wykorzystuje przybory w prezentowanym układzie taneczno-akrobatycznym. Hobbystycznie może ją uprawiać niemal każdy.
"Rodzice mówią mi zawsze, że trzeba jeździć ostrożnie i bezpiecznie".
Mukowiscydoza to choroba uznawana za śmiertelną. Powoduje liczne zmiany, przede wszystkim w układach: pokarmowym, oddechowym i endokrynnym. Na rynek weszły nowe leki, które używane są w terapii przyczynowej i umożliwią wydłużenie i poprawę jakości życia osób chorych.
Naukowcy z Wrocławia i Poznania odtwarzają staropolskie leki. Sięgają do starodruków z XVI, XVII, czy XVIII wieku, tłumaczą receptury i badają dawne specyfiki. Po jakie środki sięgano w tamtym okresie? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Obywatele Ukrainy mogą otrzymać bezpłatne wsparcie psychologiczne na terenie Polski. W wielu punktach oferuje się pomoc w języku polskim, ukraińskim, angielskim oraz rosyjskim. Sprawdź listę placówek.
Kardamon, obok szafranu, jest jedną z najbardziej cennych przypraw. Jego siła tkwi w intensywności smaku oraz właściwościach prozdrowotnych. Kardamon to przyprawa dla osób, które lubią przygotowywać potrawy w mocno wyczuwalnym aromacie.
Dbanie o higienę jamy ustnej jest niezwykle ważne nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. W przypadku maluchów należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe mycie zębów, ponieważ pielęgnacja w pierwszych latach życia wpływa na stan uzębienia w wieku dorosłym. Z tego względu rodzice mają mnóstwo pytań i wątpliwości. O tym jak zachęcić dziecko do mycia zębów i jaką szczoteczkę wybrać rozmawialiśmy ze stomatolog, Aleksandrą Burczyńską.
Ambiwertyk to człowiek stojący na pograniczu dwóch typów osobowości: ekstrawertyzmu i introwertyzmu. Ma cechy charakterystyczne dla obu tych usposobień, jednak żadne z nich nie jest u niego dominujące. Co to oznacza w rzeczywistości? Czym wyróżnia się ambiwertyk i po czym można go rozpoznać?
W Polsce coraz częściej można spotkać osoby współuzależnione. Po czym poznać, że należymy do tej grupy? Jak sobie pomóc? I jak budować zdrowe relacje z nałogowcem? Zapytaliśmy o to psychoterapeutkę Joannę Flis.
Szybkie tempo życia, natłok obowiązków, ale także medialne doniesienia dotyczące trudnej w sytuacji w Ukrainie mogą potęgować stres i wpływać na obniżenie nastroju. Trening w domowym zaciszu to jeden ze sposobów na odzyskanie wewnętrznej równowagi.
"Stwarzamy w ten sposób dla siebie niebezpieczeństwo".
Jakie asany sprawdzą się podczas menstruacji?
Zuzia ma trzynaście lat i zmaga się z otyłością. Pierwszego lutego dziewczynka przyjechała do uzdrowiska w Ciechocinku, na turnus odchudzający. Jak sobie radzi? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Opaski uciskowe, stazy medyczne i taktyczne to rodzaj medycznego oprzyrządowania, które ma na celu uratowanie życia ludzkiego. Dzięki ich zakładaniu możliwe jest tamowanie krwotoków. Kiedy się je stosuje i jakie są ich rodzaje?
Badania pokazuję, że osoby, które przechorowały COVID-19 często mają problemy ze snem. Trudności w zasypianiu może u nas wywoływać także stres spowodowany tym, co dzieje się w Ukrainie. Jak sobie z tym poradzić? Co może pomóc zwalczyć bezsenność? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Michał Skalski, psychiatra, specjalista zaburzeń snu.
W Dzień Dobry TVN psycholog Magdalena Chorzewska i dziennikarka Anna Klimczewska opowiedziały o potencjalnych zagrożeniach wynikających z idealizowania drugiej połówki.
Anna Jastrzębska wspiera kobiety, które mimo choroby chcą mieć potomstwo. "Ważne, by w cukrzycy ciąża nie była zaskoczeniem" - radzi.
"Straciłem wszystko przez alkohol" - opowiada Wojciech Labiszak. Jak wyszedł na prostą?