Zdrowie

  Jesteś mistrzynią w snuciu czarnych scenariuszy i niepotrzebnie przejmujesz się drobnostkami? Obsesyjnie roztrząsasz sytuacje, które w ogóle mogą się nie wydarzyć? A kiedy coś się jednak stanie, ze zdumiewającą szybkością wpadasz w histerię? Jeśli odpowiedź na każde z tych pytań jest twierdząca, to znak, że pora nauczyć się zarządzać swoimi emocjami. Jak to zrobić? Wytłumaczyła to goszcząca w Dzień Dobry TVN terapeutka Joanna Godecka.

  Chcieć to móc - udowadnia widzom Kacper Wicherek. Chłopak w niecały rok schudł aż 33 kg. Jak to zrobił? Spektakularne efekty zawdzięcza skakance. My znaleźliśmy jeszcze jeden skuteczny, a zarazem pożyteczny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów. Jesteście ciekawi? Zapraszamy do lektury.

  Pasją Mateusza „Kofi” Kufla jest freestyle z piłką do koszykówki. Do mistrzowskiego poziomu doszedł zupełnie sam. Uczył się z filmików, które do sieci wrzucali amerykańscy gracze. Wyzwania to jego specjalność – Mateusz przebiegł maraton kozłując dwiema piłkami jednocześnie. Poznajcie jego niesamowitą historię.

  Aż 1048 hektopaskali wskazywały wczoraj barometry w niektórych częściach naszego kraju. To niewiele mniej niż w 1977 roku, kiedy padł polski rekord (1054 hPa). "Tak duże ciśnienie zdarza się raz na kilka lat" - podkreślił w komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Skąd się bierze? Jak wpływa na nasze zdrowie? Zapytaliśmy o to synoptyka i lekarza.

  Kamica to choroba układu moczowego powstająca w wyniku odkładania się tzw. złogów. Jej atak wiąże się najczęściej z silnymi dolegliwościami. - Nie ma większego bólu, jaki może przeżyć mężczyzna - potwierdził lekarz, Michał Swolkień. Jakie są powody powstawania kamieni w układzie moczowym? Jak można leczyć kamicę?

  Rafał Sonik wrócił do Polski z Rajdu Dakar, w którym zajął trzecie miejsce w wyścigu quadów. Jest to dla niego ogromny sukces, ponieważ ponowił starty po dwóch latach przerwy spowodowanej poważnym urazem kolana. - Udało się i to z takim wynikiem, o którym można by było marzyć będąc zdrowym, a co dopiero po takiej kontuzji.

  Katar to dolegliwość, która potrafi mocno uprzykrzyć życie. Przez zatkany nos nie możemy oddychać, a ulubione potrawy niemal całkowicie tracą zapach i smak. Skąd w ogóle bierze się katar i jak skutecznie się go pozbyć?

  Połowa stycznia już za nami. Jak tam noworoczne postanowienia dotyczące wizyt na siłowni? Jeśli ćwiczenia tam nie przypadły wam do gustu, nic straconego. Znaleźliśmy sposoby na treningi w domowym zaciszu, które równie efektywnie spalą niechciany tłuszczyk z wybranych partii ciała. Anna Skura zdradziła nam plan ćwiczeń i zaproponowała przydatne do nich gadżety.

  Problemy z wagą są zmorą wielu ludzi. Liczne diety - cud oferują fantastyczne rezultaty, które w rzeczywistości rzadko takie są. Czy jest sposób na to, żeby pomimo zjedzenia dużego posiłku nie przytyć? Dowiedz się, czym jest gęstość energetyczna produktów.

  „Cheat meal” albo „cheat day”. Coraz więcej osób będących na diecie stosuję zasadę oszukanych posiłków. Czy sporadyczny urlop od żywieniowego reżimu ma swoje uzasadnienie? Czy nagradzanie siebie pizzą czy hamburgerem z frytkami jest dobre dla naszego zdrowia? Zapytaliśmy o to dietetyczkę Ulę Somow.

  W Wielkiej Brytanii rekordy popularności w internecie bije test, który ma określać wiek naszego serca, a tym samym oceniać ryzyko zawału czy udaru oraz prognozować długość życia. Na podstawie otrzymanych wyników, angielscy lekarze doszli do wniosku, że serca osób biorących udział w badaniu są za stare. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy kardiologa, Piotra Gryglasa, aby zapytać, jakie czynniki negatywnie wpływają na kondycję tego organu.

  Poprowadził sztafetę przez Bałtyk, pływał w lodowatych wodach Antarktydy i w okolicach Spitsbergenu. Niedawno Leszek Naziemiec podjął kolejne wyzwanie - w jeziorze Titicaca, znajdującym się prawie 4000 m n.p.m., chciał przepłynąć 20,5 km. Niestety, w połowie drogi musiał się poddać. O swojej ostatnim wyczynie i problemach, z którymi musiał się mierzyć opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  Maksymalna waga nastoletniego Norberta wynosiła prawie 150 kilogramów. Z powodu otyłości chłopak musiał mierzyć się z nieprzyjemnymi zaczepkami rówieśników i problemami zdrowotnymi. Lekarze z Katowic przeprowadzili u niego operację bariatryczną, po której w 11 miesięcy schudł 55 kilogramów. W Dzień Dobry TVN usłyszeliśmy również historię najmłodszej pacjentki Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, która przeszła operację bariatryczną i schudła 26 kg.

  Jiu-jitsu brazylijskie to sztuka walki, w której umiejętności techniczne mają większe znaczenie, niż siła fizyczna. Zdarza się, że dziewczynki trenujące tę dyscyplinę są lepsze, niż chłopcy. Udowodniły to młode wojowniczki z Dragon's Den Kids, które zademonstrowały swoje nieprzeciętne zdolności.

  Kiedyś niezbyt się lubiły, dziś są najlepszymi przyjaciółkami. Wspólnie osiągają sukcesy w cheerleadingu w Polsce i na świecie. Teraz dziewczyny mają szansę spełnić swoje wielkie marzenie i reprezentować nasz kraj na Mistrzostwach Świata w Orlando na Florydzie. O treningach rozmawialiśmy dzisiaj z Jowitą Wilowską - trenerką oraz młodymi zawodniczkami: Dominiką Kudrańską i Roksaną Taraszką.