Karambola może stanowić dodatek do koktajli, ale i do mięs. Jakie właściwości ma ten egzotyczny owoc?

karambola
Karambola - jak jeść ten owoc?
Źródło: svf74/Getty Images
Na sklepowych półkach coraz częściej możemy się natknąć na egzotyczne owoce. Kuszą nas kolorem i kształtem, dlatego często decydujemy się na ich zakup, nie wiedząc dokładnie, jak smakują i co można z nich przyrządzić. Poznaj przepisy z wykorzystaniem karamboli i jej właściwości.

Owoce oraz warzywa powinny być podstawą każdej zdrowej diety. Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia, należy je spożywać najczęściej jak to możliwe i w jak największych ilościach. Warto jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji – owoce powinny być spożywane w mniejszej części w porównaniu do warzyw Proporcje powinny wyglądać następująco: 1/4 owoców i 3/4 warzyw. Dlaczego owoce są tak ważne w diecie? Dostarczają wielu witamin, składników mineralnych oraz innych związków korzystnych dla naszego organizmu. Wśród wielu ogólnodostępnych na rynku owoców szczególną uwagę warto zwrócić na karambolę.

Owoce

 Doktor Hanna Stolińska
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dlaczego trzeba myć owoce i warzywa?
Dlaczego trzeba myć owoce i warzywa?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Jabłko, gruszka czy śliwka? Smakołyki prosto z sadu
Jabłko, gruszka czy śliwka? Smakołyki prosto z sadu
Sok jabłkowy, nie tylko do picia
Sok jabłkowy, nie tylko do picia
Truskawkowe menu
Truskawkowe menu

Drzewo karambola – cechy

Właściwa nazwa drzewa określanego jako karambola brzmi oskomian pospolity. Należy do gatunku drzew tropikalnych, należących do rodziny szczawikowatych. W naturze występuje głównie w Indonezji, na wyspie Jawa oraz w Malezji. Uprawiany jest w Afryce, Oceanii oraz w obu Amerykach. Karambola jest wiecznie zielonym drzewem, osiąga wysokość od 7 do 10 metrów, a gałęzie formują kulistą koronę. Drzewo ma naprzemienne ulistnienie, a pierzaste liście złożone są z 7–11 jajowatych listków. Czerwone, drobne kwiaty roślina wytwarza niemal przez cały rok. Najważniejszym elementem rośliny są jej owoce. To właśnie ze względu na nie drzewo to jest chętnie uprawiane na świecie.

Karambola – owoce i ich właściwości

Owoce to żółte jagody otoczone woskowaną skórką, o charakterystycznym, wydłużonym kształcie. Przekrój owocu przypomina pięcioramienną gwiazdę. Pięć podłużnych żeber w dojrzałych owocach ma brązowe wierzchołki. Zawierają chrupiący, soczysty miąższ bez włókien. Owoce mają słodko-kwaśny smak. W Polsce można je kupić w okresie od jesieni do wiosny, są jednak mało znane i nie we wszystkich sklepach dostępne. Mogą być spożywane na surowo w całości, również ze skórką i nasionami.

Karambola w 100 gramach owocu dostarcza jedynie 31 kcal, dlatego owoc ten może być spożywany również przez osoby odchudzające się. W jej składzie wyróżnić możemy przeciwutleniacze, głównie polifenole, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Oprócz polifenoli w owocach karamboli znajduje się również duża ilość witaminy C, błonnika pokarmowego, a także potasu i miedzi. Owoc powinien stanowić ważny element diety osób nie tylko przez niską wartość energetyczną, ale również przez zawartość błonnika, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi, zwiększa uczucie sytości oraz wspomaga procesy trawienne.

Karambola: przepisy

Owoce karamboli można dodawać do sałatek i surówek, a także, po wcześniejszym podsmażeniu, z mięsem i rybami. Oprócz tego nadają się do marynat, sosów, do produkcji dżemów i wina, mogą być suszone w całości i kandyzowane. Pokrojone w plasterki będą stanowiły ciekawą i smaczną dekorację przygotowanych potraw.

Koktajl z karamboli

Składniki na 4 porcje:

  • 2 karambole;
  • 125 ml soku pomarańczowego i tyle samo wody;
  • 200 ml wody gazowanej;
  • 250 ml soku ananasowego;
  • 60 g kruszonego lodu.

Sposób przygotowania:

karambolę pokrój w plastry i odłóż 4 z nich, pozostałe zmiksuj wraz z wodą niegazowaną w mikserze, następnie przecedź przez sitko. Połącz ze sobą sok pomarańczowy, wodę gazowaną, sok ananasowy, lód i sok z miksera. Przelej do 4 szklanek i udekoruj gotowe koktajle odłożonymi wcześniej plastrami karamboli.

Kurczak z karambolą i brzoskwiniami

Składniki na 1 porcję:

  • 200 g piersi z kurczaka;
  • 200 g soku z brzoskwiń z puszki;
  • 150 g pokrojonych w kostkę brzoskwiń z puszki;
  • 100 g karamboli;
  • 60 g oleju sezamowego;
  • 50 g drobno posiekanej cebuli;
  • 30 g sosu sojowego;
  • 5 g oleju sezamowego;
  • 5 g miodu;
  • 15 g mąki ziemniaczanej;
  • szczypta ostrej papryki.

Składniki na marynatę:

  • 60 g oleju sojowego;
  • 30 g sosu sojowego;
  • szczypta sproszkowanej ostrej papryki;
  • szczypta pieprzu i czosnku dla smaku.

Składniki na marynatę wymieszaj ze sobą. W marynacie umieść pierś z kurczaka na minimum 20 minut. Następnie na patelni rozgrzej 60 g oleju sezamowego i podsmaż pokrojoną w kostkę karambolę. Gdy się zrumieni, dodaj kurczaka z marynatą i cebulę. W osobnym rondelku wymieszaj ze sobą sok z brzoskwiń, 30 g sosu sojowego, szczyptę ostrej papryki, miód i 5 g oleju sezamowego. Następnie dodaj mąkę ziemniaczaną, aby zagęścić sos. Gdy już zgęstnieje, dodaj do kurczaka na patelni wraz z pokrojonymi brzoskwiniami. Chwilę podsmaż i podaj z ryżem.

Przeciwwskazania do jedzenia karamboli

Ze względu na zawartość dużej ilości kwasu szczawiowego, karambola nie jest polecana osobom mającym problemy z nerkami. W połączeniu z wapniem z kwasu powstaje szczawian wapnia, który osadza się w nerkach w postaci kamieni nerkowych. Z tego powodu częste spożywanie może być przyczyną kamicy nerkowej.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości