Zdrowie

  Zdrowie

  Mimo że na endometriozę choruje co 10. kobieta, to lekarze nie dostrzegają problemu. Pacjentki słyszą od lekarzy, że "tak ma być i okres musi boleć". To, jak wygląda życie z enodmetriozą i z czym na co dzień mierzą się chore kobiety, pokazuje reportaż "Taka twoja uroda". Jego autorki – Magda Łucyan i Katarzyna Górniak – opowiadają nam, dlaczego zdecydowały się poruszyć ten temat i co najbardziej zaskoczyło jej podczas pracy nad materiałem.

  Umiejętności jazdy na deskorolce budzą podziw wśród młodzieży i sprawiają, że młodzi chłopcy chętnie sięgają po deskę. Regularne treningi wypracowują u każdego indywidualny styl jazdy, który staje się znakiem rozpoznawczym deskorolkarza. O czym jednak należy pamiętać w początkowym okresie nauki jazdy na deskorolce? Jak się odpychać i na czym polega skręcanie i hamowanie?

  Październik jest miesiącem, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Menopauzy. Z tej okazji doktor nauk medycznych, specjalistka w dziedzinie ginekologii, endokrynologii i położnictwa Małgorzata Bińkowska opowiedziała w serwisie internetowym TVN24 o tym, dlaczego menopauza nadal jest tematem tabu oraz jak bliscy mogą wspierać kobietę, która właśnie przez nią przechodzi.

  Maja Włoszczowska poinformowała, że padła ofiarą kradzieży. Medalistka olimpijska w kolarstwie górskim opublikowała w mediach społecznościowych wpis, w którym zaapelowała o pomoc. Okazało się, że straciła cenne trzy rowery. Funkcjonariuszom policji udało się odzyskać skradziony sprzęt.

  Endometrioza to choroba, z którą zmaga się od 10-15 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Mimo że problemem jest ogromny, to wiele pań na postawienie prawidłowej diagnozy musi czekać latami. Co gorsza, nie brakuje lekarzy, którzy twierdzą, że dolegliwości, na które uskarżają się pacjentki to ich "wymysł". Dlaczego tak się dzieje? Jak wygląda codzienne życie kobiet, które zmagają się z tą chorobą?

  Zespół Otella to choroba, która najczęściej dotyka alkoholików, choć czasami występuje on również u osób uzależnionych od innych substancji, np. psychoaktywnych. Na syndrom Otella cierpią jednak najczęściej mężczyźni, którzy nadużywają alkoholu. Choroba alkoholowa wywołuje zaś bezpodstawne podejrzenia dotyczące niewierności partnerki, które z każdym kolejnym jej zaprzeczeniem przybierają tylko na sile.

  Maraton historycznie został zapoczątkowany przez bitwę pod Maratonem w 490 r. p.n.e., a dokładniej przez dystans, jaki pokonał posłaniec grecki Fejdippides między Maratonem a Atenami, by obwieścić zwycięstwo. Współcześnie wyróżniamy wiele rodzajów maratonów – klasyczny maraton na 42 km ("królewski"), a także ultramaraton powyżej 42 km lub minimaratony, np. na 10 km lub na podobny, krótszy względem oryginalnego maratonu, dystans.

  Szczepionka DTP chroni przed błonicą, tężcem i krztuścem, czyli jednymi z najpoważniejszych chorób zakaźnych. Podaje się ją w czterech dawkach od 7. tygodnia do 18. miesiąca życia dziecka. W wieku 6 i 19 lat podaje się dawki przypominające. Szczepionka na błonicę, tężec i krztusiec uodparnia na okres 10 lat. Po tym czasie przy jakimkolwiek kontakcie otwartej rany z materiałem, który może zawierać laseczki tężca, konieczne jest podanie dawki przypominającej.