Mycie włosów u fryzjera szkodzi zdrowiu? Badacze otrzegają

Mycie włosów u fryzjera szkodzi zdrowiu? "Może wystąpić ból"
Mycie włosów u fryzjera szkodzi zdrowiu? "Może wystąpić ból"
Źródło: GettyImages/Mariakray

W British Journal of Hospital Medicine opublikowano badania, w których przekazano, że mycie włosów w salonie fryzjerskim może przyczynić się do bólu szyi, urazów, a w niektórych przypadkach nawet udaru. Co jest przyczyną takich zagrożeń i jak można się przed tym ochronić?

DD_20240904_Zdrowie_REP_napisy
Kim są asystenci zdrowienia? - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Mycie włosów u fryzjera może stanowić zagrożenie

Czy kiedykolwiek wizyta u fryzjera kojarzyła ci się z bólem i urazami? Dla większości z nas to głównie relaks, który poprawia samopoczucie. Okazuje się jednak, że mycie włosów u fryzjera może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia - takie wnioski przekazano w badaniach opublikowanych w British Journal of Hospital Medicine. Dlaczego?

Według specjalistów siedzenie pod niewygodnym kącie w trakcie mycia włosów w salonie fryzjerskim może powodować ból szyi, urazy, a bardzo rzadkich przypadkach nawet zagrażający życiu udar. Te poważne objawy zostały opisane po raz pierwszy przez neurologa Michaela Weintrauba już w 1993 roku.

Udar po wizycie u fryzjera?

Ten amerykański ekspert dostrzegł, że u niektórych z jego pacjentów wystąpiły poważne objawy typowe dla udaru właśnie po umyciu włosów w umywalce u fryzjera. Nienaturalna pozycja szyi czy nagłe szarpnięcia podczas mycia mogą powodować, że górny odcinek kręgosłupa w okolicy szyi będzie naciskał na jedno z naczyń krwionośnych zaopatrujących w krew tylną i dolną część mózgu.

Udar "po wizycie u fryzjera" najczęściej występuje u kobiet po 50. roku życia, ryzykiem czynnika jest też wcześniejsze zwężenie lub przerzedzenie naczyń krwionośnych oraz zapalenie stawów kręgosłupa szyjnego - wówczas może się zdarzyć niezależnie od wieku czy przebytych chorób.

Jak możemy w sposób bezpieczny korzystać z tej usługi fryzjerskiej? Pamiętaj, by unikać nadmiernego odchylenia głowy, zadbaj, by podparcie głowy było stabilne, możesz też poprosić o dodatkowe podparcie oraz robienie krótkich przerw. W ten sposób zimniejszych szansę na wystąpienie dyskomfortu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości