Mycie rąk jest jedną z najprostszych metod walki z wirusem. Środki do dezynfekcji masowo znikają ze sklepowych półek. Okazuje się, że płyn antybakteryjny można zrobić w domu. Prostym przepisem podzieliła się w naszym studiu Martyna Grzenkowicz.

  Mogłoby się wydawać, że tak podstawowe czynności, jak bieganie i chodzenie, nie żądzą się żadnymi skomplikowanymi zasadami. To jednak nieprawda – wprowadzenie nawet małych reguł może sprawić, że nieświadomie zaczniemy uprawiać choćby slow-jogging. Co to takiego? Objaśnia Robert Korzeniowski.

  Badania wskazują, że poziom przemocy domowej rośnie. Ofiary, które cierpią za zamkniętymi drzwiami są obecnie w o wiele bardziej rozpaczliwej sytuacji. Dziennikarka Renata Kim napisała niedawno książkę pt. „Dlaczego nikt nie widzi, że umieram”, w której zawarła rozmowy z ofiarami przemocy psychicznej. W programie opowiedziała, dlaczego tak często nie zauważamy cierpienia innych.

  Pytań dotyczących pandemii wciąż przybywa. Wiemy już, jak wyglądają charakterystyczne objawy wirusa, jakie środki ostrożności powinniśmy zachować oraz co robić w przypadku podejrzenia o zakażenie. A co w przypadku, gdy chorobę przechodzimy bezobjawowo? Temat ten przybliżył nam dr Paweł Grzesiowski, immunolog, ekspert ds. zakażeń.

  W dobie koronawirusa nauczyliśmy się, że wiele rzeczy możemy wykonać samodzielnie. Pokazywaliśmy już jak samemu zrobić płyn do dezynfekcji oraz szyliśmy kolorowe maseczki. A teraz przyszła pora na chusteczki dezynfekujące. Jak je wykonać? To niesamowicie proste i ekologiczne. Sposoby na ich wykonanie zdradziła nam Sylwia Majcher.

  Praca zdalna podczas pandemii zaczyna przynosić konsekwencje. W czasie, który dla milionów ludzi oznacza działalność i naukę przez komputer, może dojść do masowego zjawiska pogorszenia się wzroku - alarmują włoscy okuliści. Lekarze podsumowali ponad dwa miesiące kwarantanny i oddelegowania wielu osób do zajęć online. Jednym z rezultatów jest zaostrzenie astenopii. Jakie są jej objawy?

  Wiosna w pełni, czas więc przenieść część aktywności fizycznej na zewnątrz (oczywiście zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa i ochrony przed koronawirusem). Jeśli nudzi was samo bieganie, trener Patryk Puczyłowski radzi, aby po rozgrzewce przenieść się na schody, na których można z łatwością wykonać bardzo efektywne ćwiczenia. Jakie?

  Wiele osób odczuwa fizycznie zmiany w pogodzie i ciśnieniu atmosferycznym. Objawiają się one m.in. bólami i zawrotami głowy oraz osłabieniem. Jednak zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą być groźne nie tylko dla osób z chorobami kardiologicznymi, ale również dla miłośników podróży. Gwałtowne zmiany ciśnienia w trakcie wspinaczki w górach, podróży samolotem czy nurkowania mogą realnie zagrozić zdrowiu i życiu człowieka.

  Niektórym pomaga łagodzić bóle reumatyczne, innym koi nerwy. O właściwościach leczniczych bursztynu mówi się od lat. Ale czy minerał ten rzeczywiście ma takie zalety? Zapytaliśmy o to Agnieszkę i Wojciecha Błachów, którzy wierzą w prozdrowotną moc bursztynu. Rozmawialiśmy również o tym z Agnieszką Cegielską, propagatorką zdrowego stylu życia.

  Choroba Parkinsona to postępujące zwyrodnienie układu nerwowego, które prowadzi do zupełnej niesprawności. Jedną z metod leczenia schorzenia jest wszczepienie elektrod do głębokiej stymulacji mózgu. - Techniki tej nauczyłem się w San Francisco i udało się wdrożyć ją w kraju - powiedział prof. Mirosław Ząbek, bohater nowego serialu dokumentalnego TVN, "Neurochirurg".