W tym roku od stycznia do kwietnia zanotowano 310 zachorowań na krztusiec
Adrian Meronk zawojował świat golfa. Dzisiaj mówi o nim cały świat. W Dzień Dobry TVN sportowiec opowiedział o kulisach wielkiego zwycięstwa. Zdradził także tajniki prosto z pola golfowego, które doprowadził go do momentu kariery, w którym może dziś triumfować.
Często niewidoczne na pierwszy rzut oka, mogą przysporzyć wielu problemów zdrowotnych. Komary uprzykrzają życie już od wiosny, ale nie tylko ich bzyczenie i bolesne ukąszenia są powodem do zmartwień.
Obcinanie paznokci to czynność, której zazwyczaj nie poświęcamy zbyt wiele uwagi. A szkoda, bo to, jak i czego używamy do ich skracania, ma olbrzymie znaczenie. Po jakie narzędzia sięgnąć i jak prawidłowo pielęgnować paznokcie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Daniel Abratkiewicz, podolog.
Ryzyko zachorowania wzrasta nawet o 30%.
Marynarze i studenci uczelni morskich muszą wiedzieć, jak zachować się w razie wypadku na morzu. Dzięki specjalnym symulatorom mogą się sprawdzić i przetestować swoje umiejętności. W tego rodzaju szkoleniach wykorzystuje się m.in. symulatory sztormu. Jak wyglądają takie szkolenia?
Syrop z mniszka lekarskiego dla dzieci i dorosłych to popularny środek stosowany pomocniczo w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Łagodzi m.in. kaszel, chrypkę, a także ból gardła. Preparat można kupić w sklepach zielarskich i aptekach, warto jednak przygotować go samodzielnie. Jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego?
Złość to bardzo silna emocja, którą - niestety - część z nas tłumi w sobie. Nie wiemy, w jaki sposób ją rozładować i uwolnić od napięcia. Jak można sobie z nią poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Iwona Guzowska, mistrzyni świata w kickboxingu i boksie, coach.
Dzień Dobry TVN zapytało Warszawiaków o to, jak często płaczą, a o szczegółach na ten temat od strony naukowej odpowiedziały ekspertki – doktorantka Wydziału Biologii UW – Patrycja Ściślewska oraz psycholożka i badaczka – Joanna Flis.
Różnego typu alergie uznawane są za chorobę cywilizacyjną. Między innymi za sprawą rozwoju przemysłu liczba alergenów stale rośnie. W alergiach pokarmowych alergicy mogą chronić się poprzez unikanie danego składnika pokarmowego. W przypadku alergii na pyłki drzew i traw jest to dużo trudniejsze. Każdego miesiąca na różnych obszarach pyli co innego. Co pyli w maju?
Mówiąc o cukrze, większość osób ma na myśli sacharozę, czyli związek chemiczny składający się z jednej cząsteczki glukozy i fruktozy. Wchodzi ona w skład dwucukrów, więc zaliczana jest do tzw. cukrów prostych. Sacharoza produkowana jest głównie z trzciny cukrowej, a w Polsce pozyskuje się ją z buraka cukrowego. Nadmierne używanie sacharozy prowadzi do otyłości oraz wielu chorób z nią związanych. Czego używać zamiast cukru? Dostępne są substytuty naturalne i syntetyczne.
- Są pozbawieni empatii - zaznacza w rozmowie z redaktorką Bereniką Olesińską behawiorysta i dietetyk weterynaryjny Miłosz Ploch.
Jak bardzo powinna zmienić się dieta przyszłej mamy?
Co na ten temat mówią badania naukowe?
Rak jajnika to jeden z groźniejszych nowotworów. Ryzyko jego wystąpienia znacząco zwiększa mutacja w obrębie genu BRCA1. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Kto powinien je wykonać i na czym polegają? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział prof. Jan Lubiński, genetyk kliniczny.
Medale mistrzostw świata i Europy oraz liczne rekordy Polski w skoku o tyczce. To sportowe sukcesy Moniki Pyrek, które jednak od ponad dekady są na drugim planie. Pierwsze miejsce to zdecydowanie rola mamy. Lekkoatletka odwiedziła Dzień Dobry TVN i opowiedziała m.in. o tym, jak rozbudzić u młodych ludzi pasję do sportu.
Stres, różnego rodzaju choroby czy ciąża sprawiają, że organizm człowieka szybciej się starzeje. Co ciekawe, w ocenie badaczy ze Stanów Zjednoczonych proces ten - do pewnego stopnia - można odwrócić. W jaki sposób?
U maleństwa zdiagnozowano rzadką wadę wrodzoną.
To sport, który angażuje wiele partii mięśniowych i jest dla każdego.
"Samochód będzie ścigał biegaczy".
Mateusz Gamrot to zawodnik MMA, któremu trudno odmówić odwagi.
Laura Grzyb zajmuje się boksem od najmłodszych lat i to z sukcesami. Ma na swoim koncie mistrzostwo Polski juniorek i seniorek, a w kwietniu tego roku została najlepszą pięściarką Europy w kategorii wagowej do 54 kg.
Tancerka przekonywała, jest to sport dla wszystkich.
"Początki były bardzo ciężkie".
Co może zaradzić współczesna medycyna?
"Nie warto ukrywać tego, co się czuje".
Jak chronić się przed ukąszeniem kleszcza?
Jej starszy brat zmarł na tę samą chorobę.
Psychoterapeutka: "Równie często jak mężczyźni".
Jak umiejętności z ringu pomogły mu w karierze kucharza?