Zdrowie

  Każdego roku blisko 2000 osób w Polsce dowiaduje się, że cierpi na szpiczaka plazmocytowego. Taka diagnoza stawiana jest zwykle u osób powyżej 60. roku życia, jednak zdarza się, że choroba dotyka także młodszych pacjentów. Nowotwór atakuje określone komórki wewnątrz kości, wywołując szereg poważnych objawów. Procedura jego leczenia została w ostatnich latach rozszerzona o nowe możliwości, wśród nich wyróżnia się terapia, polegająca na podawaniu leków podskórnie. 

  Czym żywią się nasze pociechy, gdy tego nie widzimy? Na sklepowych półkach znajdziemy mnóstwo gotowych dań i przekąsek. Niestety większość z nich nie należy do najzdrowszych, a dzieci, nie zwracając na to uwagi, kupują to, co mają pod ręką. Zatem oblegane są automaty, sklepiki szkolne czy sklepy pod domem. Tam zaś wybór jest prosty i tani - hot-dog, drożdżówki, czipsy, słodzone napoje, żelki i cukierki.

  Powrót do zdrowia i szansa na życie Arianki została wyceniona na niespełna 9 milionów złotych. Mała wojowniczka miała zostać starszą siostrą, bawić się, pokazywać świat. Niestety, los chciał inaczej. "Najpierw spadła na nas wiadomość o zagrożonej ciąży. Tuż po tym pojawiła się diagnoza Arianki. Niestety tego było za dużo" - mama Arianki apeluje o pomoc w uratowaniu córeczki.

  Klasyczny makaron po bolońsku łączy smak wołowiny i mielonej wieprzowiny. Kuchnia wegańska ma to do siebie, że proponuje zamienniki, które wspaniale harmonizują przyprawy z produktami roślinnymi. Dzięki temu możemy uzyskać pyszny i aksamitny sos bez kęsa mięsa. Takie połączenie będzie o wiele zdrowsze i lżejsze dla naszego układu pokarmowego.

  Chrupki kukurydziane są popularną przekąską, która szczególnie chętnie podawana jest najmłodszym. Może pomagać załagodzić negatywne skutki ząbkowania, ale także przyczyniać się do rozwoju próchnicy. Co jeszcze trzeba wiedzieć o chrupkach kukurydzianych?

  Kac, nazywany też zatruciem alkoholowym, to zjawisko, które większości z nas dotyka, zwłaszcza po hucznych zabawach, np. sylwestrowych. Ból głowy, osłabienie, nudności... jak sobie z tym poradzić? Czy są skuteczne leki na tę dolegliwość?

  Nadmiar obowiązków i stres często przyczyniają się do spadku energii, który znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Aby odzyskać siły, wiele osób instynktownie sięga po filiżankę małej czarnej. Kawa nie jest jednak jedyną metodą walki z ospałością czy brakiem wigoru. Jak skutecznie pobudzić organizm do działania bez pomocy kofeiny?

  Każdy ma swój sposób na walkę z przykrymi skutkami nadmiernie suto zakrapianej imprezy. Prawdopodobnie będzie musiał przy nim pozostać. Badacze z King’s College London oraz South London and Maudsley NHS Foundation Trust przeprowadzili przegląd prac naukowych poświęconych skuteczności różnych substancji na kaca. Informują na łamach czasopisma "Addiction", że praktycznie brak wiarygodnych dowodów na skuteczne działanie którejkolwiek z nich. 

  Pierwszy dzień nowego roku dla wielu osób stanowi doskonałą okazję do zmiany niezdrowych nawyków i wprowadzenia w życie obiecujących postanowień. "Dry January" to wyzwanie, które wprost idealnie wpisuje się w tę koncepcję. Polega ono na całkowitej rezygnacji z napojów alkoholowych na co najmniej miesiąc. Jakie korzyści może przynieść nam trzydziestodniowa abstynencja? Zapytaliśmy o to Magdalenę Adamczak, dietetyka klinicznego i specjalistę zdrowia publicznego.

  Pierwsza prawidłowa ciąża, zdrowe dziecko - tak zaczęło się wielkie rodzinne szczęście. Druga ciąża, także książkowa, bezproblemowy poród, noworodek razem z mamą wrócił do domu po kilku dniach. Niestety sielankę szybko przerwały zaobserwowane nieprawidłowości. Diagnoza: SMA. Leczenie? Możliwe. Wystarczy niespełna 10 milionów złotych. "Widać w jego oczach radość, a mnie przepełnia smutek, bo nie może mieć normalnej sprawności, którą obserwuje dookoła".

  Choć alkohol szkodzi zdrowiu to i tak większość z nas - choćby z okazji zbliżającego się sylwestra - po niego sięgnie. Co zrobić, aby następnego dnia czuć się dobrze i uniknąć kaca? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała dr Wanda Baltaza, dietetyczka kliniczna.

  Ministerstwo Zdrowia wydało obwieszczenie, w którym znajduje się lista leków objętych refundacją oraz zostały podane kwoty, jakie będą dopłacane. Duża część leków, bo ponad 500 pozycji, przestanie być refundowana od 2022 roku. Na listę leków, które zostaną dofinansowane, trafiły również nowe preparaty. Sprawdź, za co zapłacimy więcej. 

  Nowy rok to dla wielu osób czas na szukanie nowych, alkoholowych doznań. Niestety od lat nieustannie jednym z najpopularniejszych trunków jest mieszanina szampana czy whiskey z napojem energetycznym. Niewiele osób jednak wie, jak bardzo taki koktajl może szkodzić zdrowiu.

  Media społecznościowe dają olbrzymie możliwości, ale też niosą za sobą równie wielkie zagrożenie. Coraz trudniej jest znaleźć balans pomiędzy rzeczywistością a idealnym obrazkiem przedstawionym w sieci. Patricia Kazadi i Maciej Dębski, socjolog oraz prezes fundacji "Dbam o mój zasięg" opowiedzieli o zagrożeniach płynących z internetu.

  W okresie świątecznym chętnie sięgamy po tradycyjne potrawy, które stanowią odstępstwo od zdrowej diety. Rodzinne spotkania przy suto zastawionym stole są zwykle wspaniałym doświadczeniem, jednak nierzadko wiążą się także z poczuciem przejedzenia. W Dzień Dobry TVN trenerka fitness Katarzyna Bigos przedstawiła prosty zestaw ćwiczeń dla osób pragnących spalić poświąteczne kalorie.