22 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Z tej okazji wszyscy chętni mogą przyjść na rynek w Katowicach i sprawdzić, jak działa ich układ krążenia. Dlaczego warto się przebadać? Jak wielu Polaków ma problemy z układem krążenia?
Jak dbać o układ krążenia?
Osoby, które pojawią się na rynku w Katowicach i się zarejestrują, będą mogły - w ramach obchodów Światowego Dnia Serca - wykonać badanie ultrasonograficzne tętnic szyjnych, echokardiograficzne przezklatkowe, a także oznaczyć poziom cholesterolu i glukozy.
- Szereg badań, które mogą bardzo pokazać, jaki mamy potencjał zdrowia. Oprócz tego zaplanowaliśmy szereg wydarzeń o charakterze edukacyjnym, będziemy uczyć, jak wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową - powiedział prof. Maciej Wybraniec.
Trzeba podkreślić, że choroby układu krążenia są w Polsce poważnym problemem.
- Polska stanowi dzisiaj taki czerwony punkt na mapie Europy. Mamy praktycznie dwukrotnie większą śmiertelność niż pozostałe kraje Europy Zachodniej. To niestety wynika z wielu lat zaniedbań w profilaktyce przede wszystkim pierwotnej, dlatego tutaj mówimy o profilaktyce, o edukacji pacjentów czy obywateli - podkreślił prof. Tomasz Pawłowski.
Kto powinien się przebadać w kierunku chorób układu krążenia?
- Mało kto zdaje sobie sprawę, że w Polsce 20 milionów osób ma podwyższony poziom cholesterolu. Też po to tu jesteśmy, żeby ktoś, kto dotąd nie miał okazji oznaczyć sobie poziomu cholesterolu, żeby to zrobił. Podobnie jak ciśnienie tętnicze, nie mierzymy sobie, bo przez wiele lat ciśnienie tętnicze nie boli, a potem prowadzi do zawałów, do udarów, które są przyczyną dużej niepełnosprawności - tłumaczył prof. Przemysław Mitkowski.
Aby móc cieszyć się zdrowym sercem i sprawnym układem krążenia - poza regularnymi badaniami - trzeba jeszcze zmienić styl życia.
- Przede wszystkim rzucić nałogi, rzucić palenie, zdrowo się odżywiać, uprawiać regularnie sport, aktywność fizyczną, pamiętać o takich akcjach jak dzisiaj, regularnie badać poziom cholesterolu, poziom ciśnienia krwi, ale to należy robić, zanim dojdzie do dużego incydentu, ale także po tym, jak dojdzie do dużego incydentu - zaznaczył prof. Piotr Buszman.
Warto dodać, że każdy 30-40-latek powinien mieć sprawdzony poziom cholesterolu i wiedzieć, jakie jest jego ciśnienie krwi. Badać powinny się również osoby, u których w rodzinie ktoś przedwcześnie (przed 50-55 rokiem życia) miał udar, zawał, albo nagły zgon sercowy.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o chorobach układu krążenia i jak się przed nimi chronić? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Sztuczna inteligencja wykrywa wady serca u dzieci. "Przetwarzanie zajmuje ok. 30 sekund"
- Krztusiec powraca. Jaka jest jego śmiertelność? Czy grozi nam kolejna pandemia?
- Uczennice zdobywają wiedzę o nowotworach piersi. "Szkoła musi być otwarta na to, co się dzieje"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN