Materiał promocyjny

Jak żywienie wspiera powrót do zdrowia po hospitalizacji? Sprawdź, co na ten temat mówi specjalistka

AWAL4695_Easy-Resize

AWAL4695_Easy-Resize
Jak żywienie wspiera powrót do zdrowia po hospitalizacji
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nawet co drugi pacjent opuszczający szpital może mierzyć się z tzw. syndromem poszpitalnym, którym określa się słabość po pobycie w placówce. Co jeść, aby wrócić do pełni sił? Czym jest żywność medyczna? W Dzień Dobry TVN wyjaśniała to Klaudia Wiśniewska, dietetyk kliniczny.

Dieta po pobycie w szpitalu. Co powinno się w niej znaleźć?

Wielu pacjentów nie ma świadomości, że powrót do zdrowia nie następuje wraz z opuszczeniem placówki. Potrzeba czasu, aby organizm doszedł do siebie i uporał się z tzw. syndromem poszpitalnym, czyli poczuciem osłabienia.

- Proces zdrowienia to jest właśnie proces. Moment wypisu ze szpitala jest pierwszym dużym krokiem, który możemy zrobić i realizować później w naszym środowisku domowym i na który mamy wpływ, m.in. poprzez odpowiednią dietę - podkreśliła dietetyk Klaudia Wiśniewska.

Kluczowym składnikiem, który powinien znaleźć się w diecie osoby opuszczającej szpital, jest białko.

- Jest to bardzo ważny składnik, który zapobiega w pewien sposób niedożywieniu i to białko powinniśmy dostarczać z dietą w odpowiedniej ilości, ale również bardzo ważna jest energia. Osoby, które wracają po szpitalu do domu, bardzo często mają problem ze spożyciem odpowiedniej ilości energii i kalorii - dodała gościni Dzień Dobry TVN.

Żywność medyczna - co to jest?

W sytuacji, gdy nie jest możliwe zwiększenie kaloryczności i ilości białka w diecie, warto sięgnąć po zaleconą przez lekarza żywność medyczną.

- To są preparaty, które stanowią skoncentrowane źródło energii, źródło białka i wszystkich składników odżywczych, które są potrzebne w procesie zdrowienia i w procesie rekonwalescencji. Jest to ważne, żeby dbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną z tego względu, że żywienie będzie miało ogromne znaczenie w procesie powrotu do zdrowia. Będzie wspomagało nasze samopoczucie [...] i dodawało pewnej witalności - wyjaśniła specjalistka.

Warto dodać, że odpowiednia dieta zapobiega kolejnym hospitalizacjom oraz chroni przed ewentualnymi powikłaniami.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Dzień dobry Pani Klaudio, przyjaciel naszej rodziny kilka dni temu wrócił ze szpitala po operacji. Widzimy, że ciężko mu idzie powrót do zdrowia (ma mało siły, gorzej z jedzeniem, słaby humor it). My staramy się go wspierać jak możemy, myślę, że to też kwestia czasu. Wyczytałam, że w takiej sytuacji warto włączyć do diety żywienie medyczne. Jaka w tym wszystkim jest rola takiego żywienia medycznego?

Klaudia Wiśniewska, dietetyk kliniczny Bardzo dziękuję za to pytanie. Objawy, które odczuwa przyjaciel, mają nawet swoją specjalną nazwę - jest to tzw. syndrom poszpitalny, czyli stan, w którym czujemy duże osłabienie, które może trwać nawet kilka tygodni. Warto szczególnie w tym okresie zadbać o swoją dietę. Jeśli przyjaciel nie jest w stanie dostarczyć z dietą wszystkich niezbędnych składników odżywczych, można zasugerować mu włączenie żywienia medycznego. Preparaty te stanowią skoncentrowane źródło energii, białka i innych składników odżywczych, ważnych w tym okresie. Ich regularne spożycie realnie wpływa na proces zdrowienia, pozwala wrócić do pełni sił i może zapobiegać ponownej hospitalizacji.

Jakich potraw powinnam unikać po operacji? Co może mi zaszkodzić?

Klaudia Wiśniewska, dietetyk kliniczny Nie do końca wskazane będą potrawy ciężkostrawne, smażone, szczególnie w głębokim tłuszczu. Warto w okresie pooperacyjnym wybierać potrawy gotowane, duszone, ewentualnie pieczone z niewielką ilością tłuszczu, tak aby nadmiernie nie obciążać przewodu pokarmowego.

Czy napoje typu nutridrink i tym podobne realnie pomagają w powrocie do zdrowia?

Klaudia Wiśniewska, dietetyk kliniczny Tak, są to preparaty, które stanowią skoncentrowane źródło energii, białka i innych składników odżywczych. Ich regularne spożycie realnie wpływa na proces zdrowienia i z powodzeniem może być stosowany u chorych, którzy nie są w stanie dostarczyć niezbędnych składników odżywczych ze zwyczajową dietą.

Czytałem, że po operacji należy jeść kilka małych posiłków dziennie, zamiast np. 3 obfitych. Jak często w takim razie należy jeść, uwzględniając nutridrinki? Czy uwzględniać je np. jako jeden posiłek?

Klaudia Wiśniewska, dietetyk kliniczny Liczba posiłków powinna zależeć od indywidualnej tolerancji, można spożywać je co 2-3 godziny. Faktycznie w niektórych sytuacjach korzystniejsze jest spożycie kilku mniejszych posiłków zamiast trzech dużych. Jeśli chcemy wprowadzić do diety Nutridrinki, warto zaplanować przynajmniej cztery dobrze zbilansowane posiłki i dwa Nutridrinki. Postępowanie to warto również skonsultować z lekarzem po operacji.

Czy jedzenie kiszonek faktycznie korzystnie wpływa na mikrobiotę jelitową i pozwala szybciej wrócić do zdrowia?

Klaudia Wiśniewska, dietetyk kliniczny Kiszonki faktycznie mają korzystny wpływ na naszą mikrobiotę jelitową. Podobnie korzystnie działają również fermentowane produkty mleczne. Jeśli tego typu produkty są dobrze tolerowane w trakcie trwania choroby czy po wypisie ze szpitala, to mogą stanowić element dobrze zbilansowanej diety.

Dzień dobry, w niedługim czasie będę miała operację “mommy makeover” jak odżywiać się przed i po zabiegu aby przyspieszyć proces gojenia?

Klaudia Wiśniewska, dietetyk kliniczny W procesie gojenia największe znaczenie ma odpowiednia ilość białka, ale również aminokwasu argininy, odpowiednia ilość cynku i antyoksydantów. Dobrym źródłem białka w tym przypadku będą ryby, rośliny strączkowe takie jak ciecierzyca czy soczewica oraz ewentualnie mięso. Cynk znaleźć można w orzechach i nasionach oraz w mięsie, a doskonałym źródłem przeciwutleniaczy będą warzywa i owoce, w szczególności o kolorze czerwonym i zielonym. Po konsultacji z lekarzem w razie potrzeby można wprowadzić również żywność medyczną zawierającą między innymi te składniki.

Jaka powinna być dieta podczas leczenia raka piersi, dodam ze leczenie to Etrizul oraz wprowadzenie w menopauze.

Klaudia Wiśniewska, dietetyk kliniczny Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ to, jak powinna dokładnie wyglądać dieta zależy od stanu zdrowia pacjentki i od objawów, jakie jej towarzyszą. Warto jednak pamiętać, aby posiłki były dobrze zbilansowane, zawierały białko, tłuszcze - najlepiej roślinne, a także węglowodany w odpowiednich ilościach. Jeśli chory nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych do swojej diety, wówczas warto sięgnąć po żywność medyczną i wybrać preparat o wysokiej zawartości białka.

Czy po operacji bariatrycznej warto pic te drinki, muszę jeść dużo białka. Ile taki drink ma kcal?

Klaudia Wiśniewska, dietetyk kliniczny Operacje bariatryczne związane są z większym ryzykiem niedożywienia i takie wsparcie może okazać się niezbędne. Warto skonsultować to jednak ze swoim lekarzem prowadzącym. Tego typu produkty mają około 300 kcal w 100 ml.

Dzień dobry, w najbliższych dniach osoba mi bliska będzie miała operacje usunięcia i rekonstrukcji piersi spowodowane rakiem. Czy sa minerały badz jedzenie ktore moga pomoc w procesie powrotu do zdrowia?

Klaudia Wiśniewska, dietetyk kliniczny Dziękuję za to pytanie. O dietę warto zadbać zarówno przed, w trakcie, jaki po operacji. Najważniejsze jest dostarczenie z dietą odpowiedniej ilości białka i energii tak, aby nie doszło do utraty masy ciała i masy mięśniowej. Białko można znaleźć w produktach takich jak: mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych, tofu. A jeśli po operacji apetyt jest niewielki, to warto rozważyć żywność medyczną.

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości