Pandemia dała się we znaki, a osoby po przebytej chorobie narzekają na problemy z wydolnością organizmu. Jak poprawić kondycję i przygotować się do powrotu na salę treningową? Ćwiczenia na butach z amortyzatorami znacznie poprawiają funkcjonowanie i wydolność naszego ciała, a do tego są bezpieczne dla stawów. O szczegółach opowiedziała nam Ada Krzemińska, instruktorka fitness, która przekonała do podskoków nasze prowadzące.

  Czy wszystko zależy od genów? Okazuje się, że nie. Nasz styl życia oraz dieta mogą wpływać i modyfikować zapisane w nich informacje. To, jak duże mogą być te zmiany bada epigenetyka. Czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina nauki? Jak można wykorzystać wiedzę o ludzkim genomie, której dostarcza? Na ten temat rozmawialiśmy z Eweliną Kamińską, epigenetyczką, doktorantką na Wydziale Chemii Organicznej Uniwersytetu Ludwiga i Maksymiliana w Monachium.

  Opieka nad osobą, która zmaga się demencją lub ma chorobę Alzheimera jest niezwykle trudna. Opiekunom często towarzyszą skrajne emocje - od miłości do nienawiści. Czy to oznacza, że coś robią źle lub nie dość dobrze troszczą się o bliskiego? O tym, jak poradzić sobie z tymi emocjami i jak zajmować się osobą, która potrzebuje stałej opieki rozmawiamy z Karoliną Jurgą, psychologiem i neuropsychologiem, autorką książki "Idealny opiekun nie istnieje".

  Narodowy Program Szczepień trwa, jednak przyjęcie pierwszej dawki nie zwalnia z odpowiedzialności i ostrożności, ponieważ można nadal zarazić się koronawirusem. Doskonale wie o tym Michał Piróg, który niedawno zachorował, a także Kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, prof. Andrzej Fal.

  Nawyki i styl życia to coś, co od najmłodszych lat przekazują nam rodzice. Jak się okazuje, wpływ na zdrowie dzieci ma także psychika mamy i taty. Przeprowadzone niedawno badania wyraźnie pokazują, że dorośli, którzy miewają stany lękowe oraz są mało podatni na stres, nieświadomie narażają swoje maluchy na zwiększone ryzyko nadwagi i otyłości.

  Sezon rowerowy już otwarty, a sklepy oferujące jednoślady przechodzą istne oblężenie. Trudno się temu dziwić. Od kilku tygodni niemal cały swój czas spędzamy w domach, przez co brak aktywności fizycznej coraz bardziej nam doskwiera. W programie rozmawialiśmy o tym, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie roweru, aby spełnił wszystkie nasze sportowe oczekiwania.

  Trwa wielka akcja promocyjna szczepień. Tysiące ludzi każdego dnia dołączają do grona zaszczepionych osób, choć nadal nie jest to tak szybkie tempo, jak w innych krajach. Na horyzoncie świta nadzieja, że niedługo świat wróci do normalności, ale może okazać się złudna.

  Po przejściu infekcji spowodowanej zakażeniem koronawirusem, wiele osób zmaga się z powikłaniami ze strony układu oddechowego. Niestety nie są to jedyne możliwe konsekwencje tej choroby. Istnieje bowiem również ryzyko zaburzeń układu nerwowego. Co trzeciego ozdrowieńca dotyka koronasomnia, o której w naszym programie mówił Michał Skalski, lekarz psychiatra i specjalista w dziedzinie zaburzeń snu.

  Celiakia jest schorzeniem polegającym na nietolerancji glutenu - mieszanki białek roślinnych zawartej w ziarnach pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Gluten działa toksycznie na kosmki jelitowe. Celiakia może ujawnić się w każdym wieku, u dzieci i dorosłych. Często na początku ma bezobjawowy przebieg. Leczenie celiakii polega na ścisłej zmianie nawyków żywieniowych. 16 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Celiakii.

  To niezwykle rzadkie zaburzenie psychiczne. Trudne do zdiagnozowania i niełatwe do wyleczenia. Najczęściej dotyka mężczyzn. Piroman często nie jest w stanie powstrzymać się od swoich destrukcyjnych czynów.