Mikroplastik to nasza codzienność
Mikroplastik to drobne, niewidzialne mikrocząsteczki, które występują nie tylko w syntetycznych ubraniach czy wyrobach plastikowych, ale także w artykułach spożywczych czy wodzie pitnej. W studiu Dzień Dobry TVN dr hab. Agnieszka Pociecha, prof. Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie wyjaśniła widzom, dlaczego jest zagrożeniem dla organizmu.
- Dzielimy go na dwie grupy, czyli ten, który zobaczymy pod mikroskopem, jak i jeszcze mniejszy nanoplastik, który musimy zbadać specjalnymi metodami. Wdychamy go, jest nawet w materiałach, które mamy na sobie i w wodzie - tłumaczyła.
- Amerykańscy naukowcy dowodzą, że te mikrocząsteczki są stwierdzone w naszej krwi, a ona przebiega przez organizm i dociera do najbardziej wrażliwych narządów, czyli do wątroby, mózgu i innych układów - dodała specjalistka.
Mikroplastik coraz większym problemem
Dr hab. Agnieszka Pociecha zaznaczyła, że według nowych badań mikroplastik może wpływać też na układ immunologiczny i rozrodczy. - Może prowadzić do bezpłodności - ostrzegła.
Co dzieje się z mikroplastikiem w naszym organizmie? - Są różne rodzaje mikroplastików. Jest tzw. bisfenol, który wydalamy z moczem, ale są też inne struktury mikroplastiku, które mogą w naszym organizmie pozostawać - podkreśliła nasza gościni.
Jak więc możemy się chronić?
- Nie pozbędziemy się tych produktów plastikowych, ale możemy je ograniczać. Kupując chleb, nie prosimy o woreczek foliowy, lepszym wyborem jest papierowe opakowanie. Lepiej kupić wodę w szklanej butelce, starajmy się też kupować ubiory bawełniane, jedwabne - podsumowała dr hab. Agnieszka Pociecha.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czym jest mikroplastik? Dlaczego jest szkodliwy dla środowiska?
- Badacze odkryli mikroplastik w sercu. To pierwsza taka sytuacja
- Po raz pierwszy w ludzkiej krwi wykryto mikroplastik. "Z pewnością zaniepokojenie jest uzasadnione"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News