Gotowe dania ze sklepu mogą być zdrowe? Koniecznie zwróć uwagę na te rzeczy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Sprawdzamy skład gotowych dań obiadowych
Sprawdzamy skład gotowych dań obiadowych
Kolorowe przekąski
Kolorowe przekąski
Włoskie wiosenne przysmaki
Włoskie wiosenne przysmaki
Włoskie smaki
Włoskie smaki
Zawrotne tempo życia popycha wiele osób do decyzji o zakupie gotowych dań obiadowych. Brak czasu na gotowanie może nieść za sobą jednak przykre konsekwencje. W Dzień Dobry TVN wraz z dietetyczką kliniczną Mileną Nosek sprawdzaliśmy, co kryje się w składzie tych produktów.

Gotowe dania obiadowe - na co uważać?

Gotowce, które znajdziemy w sklepowych lodówkach, często kuszą kolorowymi etykietami, kuszącym wyglądem i przede wszystkim - łatwością w przyrządzeniu. Należy jednak roztropnie podchodzić do tego typu zakupów. Dlaczego?

- Na krokietach kupowanych w supermarkecie jest panierka. W tej potrawie będzie skrobia modyfikowana. Ona jest bezpieczna i dopuszczona, ale nadużywana, kiedy codziennie sięgamy po taką potrawę, może powodować dolegliwości. Polecałabym kupować potrawy, które jednak nie mają jej w składzie, np. kurczak w sosie meksykańskim z pełnoziarnistym ryżem. Bardzo krótki skład i akcent warzywny. Kolory są jednolite - powiedziała Milena Nosek, dietetyczka kliniczna.

- W takich potrawach brakuje gotowego błonnika. Plus są gotowe, więc trzeba je ponownie odgrzać. Wytwarzają się różne związki, które często są rakotwórcze - dodała.

Skład gotowych obiadów - czego unikać?

Z pozoru wyglądające na zdrowe propozycje gotowych obiadów, mogą rozczarować składem. A ten, jak przestrzega ekspertka, należy dokładnie czytać.

- Jeśli chodzi np. o naleśniki, to w składzie znajdziemy mąkę pszenną. Pszenica jest innej jakości i nie niesie takich wartości, jak orkisz, żyto, proso - mówiła.

- W kopytkach też znajdziemy mąkę pszenną. Ale proporcje białka do węglowodanów są dobre, bo pół na pół, więc to się potrafi obronić. W takich potrawach gotowych jest duża zawartość soli, której my Polacy też sami dużo nadużywamy. Czytajmy składy, im krótszy, tym lepszy - podsumowała Milena Nosek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości