Tofu bardzo często stosuje się w diecie wegetariańskiej jako źródło białka. Może mieć zarówno gęstą, jak i kremową konsystencję. Warto wiedzieć, że tofu ma dużo właściwości wpływających pozytywnie na nasze zdrowie. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by od czasu do czasu znalazło się w diecie osób, które jedzą mięso. Może być wspaniałym dodatkiem do ulubionego makaronu czy sałatki. Przeczytaj, jak smażyć tofu.
Przepisy Darii Ładochy
Jak smażyć tofu? Tofu smażone na złoto
Ten przepis nie pokazuje dokładnie, jak stworzyć gotowe danie. Przedstawia sposób prawidłowego przygotowania tofu, które będzie można z powodzeniem wykorzystywać w ulubionych potrawach. Tofu przygotowane w ten sposób wystarczy po prostu dorzucić do sałatki, makaronu czy innej potrawy.
Smażone tofu – przepis podstawowy
Składniki:
- tofu dobrej jakości,
- olej kokosowy.
Przygotowanie:
Tofu wyjmij z opakowania i opłucz pod bieżącą wodą. Następnie owiń je ręcznikiem papierowym i odstaw, najlepiej na dłuższy czas, Warto wiedzieć, że im dłużej będziesz suszyć tofu w ten sposób, tym bardziej będzie później zwarte. Na patelnię wlej olej kokosowy i rozgrzej go. Wysuszony serek pokrój w kostkę i umieść na patelni. Podsmaż z każdej strony, aż kawałki tofu nabiorą złotawego odcienia. Tofu doskonale sprawdza się w kuchni, gdyż posiada niesłychaną zdolność przejmowania smaków innych potraw czy składników. Jeśli na przykład zamarynujesz tofu przed smażeniem, to wchłonie smak wszystkiego, co do niego dodasz. Można w tym celu wykorzystać między innymi: pastę curry, czosnek, imbir, cytrynę czy sos sojowy, choć tak naprawdę ilość możliwych smaków jest ograniczona wyłącznie przez twój gust!
Smażone tofu w panierce
Danie to może z powodzeniem imitować popularne nuggetsy z kurczaka. Wykonanie jest bardzo proste, więc warto spróbować tej alternatywnej wersji popularnej przekąski. Tofu w panierce – składniki na 4 osoby:
- opakowanie tofu dobrej jakości (ok. 300 g),
- 2 jajka,
- sos sojowy,
- bułka tarta,
- tarty parmezan,
- olej,
- przyprawy: pieprz, ostra papryka, imbir, lubczyk, rozmaryn.
Przygotowanie: Tofu pokrój w kostkę, w niezbyt duże i grube kawałki. Następnie zalej je kilkoma łyżkami stołowymi sosu sojowego, posyp przyprawami, a później dokładnie wymieszaj i odstaw na minimum pół godziny. Jajka rozmieszaj z pieprzem, papryką i lubczykiem. Bułkę tartą wymieszaj z serem i rozmarynem. Kawałki tofu zapanieruj w jajku i bułce, a następnie usmaż na rozgrzanym oleju, aż się zarumienią. Tak przygotowane wegetariańskie nuggetsy z pewnością Ci posmakują, zwłaszcza w towarzystwie ulubionego sosu!
Sałatka ze smażonym tofu
Oczywiście smażone tofu można dodać do wielu różnych kompozycji sałatkowych, potraktuj więc ten przepis jako kolejną inspirację! Składniki:
- opakowanie tofu dobrej jakości (ok. 300 g),
- ogórek,
- pół pęczka rzodkiewki,
- garść szpinaku,
- puszka ananasa.
Składniki na dressing:
- 3 łyżki stołowe oliwy z oliwek,
- łyżeczka sosu sriracha,
- łyżka stołowa syropu klonowego lub miodu,
- garść orzeszków ziemnych,
- sól i pieprz.
Przygotowanie: Przyrządzanie sałatki należy rozpocząć od przygotowania tofu – analogicznie jak w pierwszym przepisie (odsączamy, kroimy na kawałki i smażymy przez około 15 minut). Rzodkiewki, ananasy i ogórka pokrój w plastry i pomieszaj z podsmażonym tofu i garścią szpinaku. Składniki dressingu z wyjątkiem orzeszków zmieszaj ze sobą i dodaj do sałatki, na koniec całość posyp orzechami. Twoja sałatka ze smażonym tofu jest już gotowa, smacznego!
Smażone tofu z warzywami (tofu smażone z sosem sojowym)
Szybki przepis na pyszne smażone tofu z warzywami! Składniki dla 4 osób:
- opakowanie tofu dobrej jakości,
- 6 drobno posiekanych ząbków czosnku,
- 6 obranych cebulek dymek, pokrojonych w cienkie plastry,
- 2 papryczki chili, posiekane i bez nasion,
- posiekana czerwona papryka, bez nasion,
- puszka odsączonej kukurydzy,
- 3 szklanki bakłażana pokrojonego w kostkę,
- 3 łyżki stołowe oliwy z oliwek.
Przygotowanie: Rozpocznij od przygotowania tofu – pokrój je w drobne kostki i podsmaż w woku na dużym ogniu i z dodatkiem oliwy. Następnie dodaj dymkę, czosnek oraz chili. Całość smaż jeszcze przez 2 minuty, stale mieszając. Teraz dodaj łyżkę sosu sojowego. Przełóż zawartość woka do innego naczynia, ale wciąż trzymaj je w cieple. Na woku rozgrzej dwie łyżki oliwy z oliwek. Usmaż na nim pozostałe warzywa, aż staną się miękkie, a zarazem chrupiące. Dodaj do nich łyżeczkę sosu sojowego. Warzywa podawaj posypane tofu i skropione resztą sosu sojowego.
Zobacz także:
- Wegański burger z soczewicy - pyszny zamiennik tradycyjnego hamburgera
- Awokado okazało się zbyt twarde i niedojrzałe? Sprawdź, co możesz zrobić
- Turecki placek z cukinii i szpinaku, czyli pyszny obiad pełen warzyw Mariety Mareckiej
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Kilito Chan/Getty Images