Dodajesz do wszystkiego oliwę z oliwek? Dietetyczka tłumaczy, czemu musisz uważać

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czym kierować się podczas zakupu oliwy?
Czym kierować się podczas zakupu oliwy?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Jabłko, gruszka czy śliwka? Smakołyki prosto z sadu
Jabłko, gruszka czy śliwka? Smakołyki prosto z sadu
Sok jabłkowy, nie tylko do picia
Sok jabłkowy, nie tylko do picia
Truskawkowe menu
Truskawkowe menu
Oliwa z oliwek ma wiele dobrych właściwości. Doskonale wiedzą o tym zarówno lekarze, jak i gwiazdy, które chętnie korzystają z jej dobrodziejstw. Niestety, tak jak ze wszystkim, oliwa w nadmiarze może oddalać nas od celów takich, jak utrata masy ciała. Czemu trzeba uważać z jej ilością?

Moda na oliwę z oliwek

Oliwa z oliwek od lat traktowana jest jako tzw. superżywność, ponieważ to bardzo ważny składnik diety śródziemnomorskiej, a ta wiąże się z wieloma pozytywnymi skutkami zdrowotnymi. Trend na spożywanie dużych ilości oliwy sprawił, że zaczęto ją dodawać wszędzie, gdzie się da - nie tylko do przygotowania dań, ale też np. do napojów.

Niektóre osoby zdecydowały się nawet pić szklankę oliwy dziennie, wierząc, że w ten sposób uda im się utracić zbędne kilogramy. Taką klientkę miała m.in. dietetyk z Nowego Jorku, Michelle Routhenstein. Niestety, jak dobrze wiadomo, większość rzeczy w nadmiarze szkodzi.

Codzienne picie filiżanki oliwy z oliwek nie tylko nie ułatwiło jej schudnięcia, ale też przyniosło inne nieoczekiwane konsekwencje. - Niekorzystnie wpłynęło na poziom cholesterolu, ponieważ tak duże ilości oliwy z oliwek mogą zawierać dużo tłuszczów nasyconych, co przeciwdziała rzekomym korzyściom - stwierdziła Michelle w rozmowie z Daily Mail.

Dlaczego należy uważać z oliwą?

Trend na dodawanie oliwy z oliwek do wielu dań lansowali m.in. influencerzy. Dua Lipa polewała nią lody, Jennifer Lopez promowała oliwę jako idealny sposób na promienną cerę, Choć nie ma wątpliwości co do tego, że oliwa z oliwek ma wiele dobrych właściwości, to nie powinniśmy jej nadużywać - łyżka stołowa ma ponad 120 kcal.

- Nadmierne spożycie oliwy z oliwek bez kontroli porcji może prowadzić do zachwiania równowagi w poborze energii, potencjalnie przyczyniając się do dodatniego bilansu energetycznego, a w konsekwencji do przyrostu masy ciała lub trudności w osiągnięciu celów związanych z utratą wagi - ostrzegła dietetyk w rozmowie Daily Mail.

Jak przypomniano, nadmiar tkanki tłuszczowej wiąże się z gorszym zdrowiem serca i mnóstwem innych problemów zdrowotnych. -Zbytnie skupianie się na oliwie z oliwek może przyćmić znaczenie różnorodności diety i roli innych zdrowych tłuszczów - podsumowała ekspertka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło: Daily Mail

Źródło zdjęcia głównego: Image Source

podziel się:

Pozostałe wiadomości