Domowe sposoby
Czy można wstawiać do lodówki ciepłe potrawy?
Żywność przechowywana w lodówce jest znacznie bezpieczniejsza, zwłaszcza, jeśli są to już gotowe potrawy czy produkty, które należy trzymać w lodówce. Niska temperatura zapobiega rozwojowi bakterii i innych szkodliwych mikroorganizmów.
Przygotowując różne potrawy, zwłaszcza w pośpiechu, możemy chcieć je jak najszybciej zabezpieczyć i schować do lodówki. Jednak często słyszy się, że powinno się odczekać, aż produkty ostygną. Czy faktycznie jest to konieczne?
Czym skutkuje wstawianie ciepłego jedzenia do lodówki?
Współczesne lodówki konstruowane są w taki sposób, że co prawda nie uszkodzimy ich, jeśli włożymy ciepłe jedzenie, ale może się w nich pojawić znacznie więcej wilgoci. W efekcie będzie trzeba częściej przecierać i czyścić urządzenie. Starsze modele wciąż jednak mogą się psuć, kiedy wkładamy do nich gorące dania.
Takie działanie może zaszkodzić żywności, która już znajduje się w lodówce. Gorące potrawy ogrzewają naszą domową chłodnię, a to oznacza, że pozostałe rzeczy nie są przechowywane we właściwych warunkach.
W efekcie zwiększenia temperatury przyspieszony zostaje proces rozwijania się bakterii i mikroorganizmów. Co zatem należy robić? Jak przechowywać gorące potrawy?
Co zrobić z ciepłym jedzeniem?
Świeżo ugotowane potrawy powinno się wkładać do lodówki w ciągu dwóch godzin od ich przygotowania. Jeśli jest wyjątkowo ciepło, jak latem, i temperatury przekraczają 32 stopnie Celsjusza - nawet w ciągu godziny.
Jednak gorącego jedzenia nie możemy przecież schować do lodówki. Zawsze warto potrawy schłodzić, chociaż przez godzinę do dwóch. Jedzenie można podzielić na mniejsze porcje i przełożyć do osobnych pojemników - to przyspieszy chłodzenie.
Innym sposobem jest schłodzenie potraw w zimnej kąpieli wodnej. Najpierw jednak trzeba całość umieścić w szczelnym pojemniku, aby woda nie przedostała się do jedzenia.
W zimne dni, kiedy na zewnątrz temperatura nie przekracza 15 stopni Celsjusza, możemy dania wystawić na zewnątrz. Oczywiście tu także powinny być one w szczelnych pojemnikach. Poporcjowanie potraw również będzie tu przydatne. Potrawy należy chłodzić do maksymalnie dwóch godzin, a następnie przełożyć do lodówki.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Akcja, która uczy najmłodszych, jak nie marnować jedzenia. "Dzieciaki mogą tę wiedzę przenieść do domu"
- Robimy porządki w lodówce i obalamy mity dotyczące przechowywania
- Lodówka jako centrum zarządzania domem. Poznaj wszystkie możliwości Family Hub™
Autor: Teofila Siewko
Źródło: dietetycy.org.pl/technologzywnosciradzi.pl
Źródło zdjęcia głównego: Penpak Ngamsathain/Getty Images