Sprzątanie groźne dla zdrowia? "Możemy się jeszcze bardziej zatruć"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Chemikalia – jak nas zabijają?
Chemikalia – jak nas zabijają?
Fińska królowa czystości
Fińska królowa czystości
Sprzątanie nigdy nie było takie proste
Sprzątanie nigdy nie było takie proste
Sprzątanie last minute
Sprzątanie last minute
OszczędzaMY na środkach czystości
OszczędzaMY na środkach czystości
Sposoby na problematyczne elementy sprzątania
Sposoby na problematyczne elementy sprzątania
Inicjatywa "Czysty Bałtyk". W akcję dbania o środowisko zaangażowała się firma Electrolux
Inicjatywa "Czysty Bałtyk". W akcję dbania o środowisko zaangażowała się firma Electrolux
Jak zastąpić chemię do sprzątania naturalnymi produktami?
Jak zastąpić chemię do sprzątania naturalnymi produktami?
Sprząta świat w różowych barwach
Sprząta świat w różowych barwach
W czasie sprzątania korzystamy z różnych środków czystości. Tymczasem zawarte w nich substancje mogą być dla bardzo niebezpieczne. Czym można zastąpić chemiczne środki? Jak przygotować domowe, naturalne detergenty? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Sylwia Majcher, edukatorka ekologiczna, dziennikarka i autorka książek.

Czy sprzątanie jest niebezpieczne?

Niebezpieczne dla naszego zdrowia mogą być nie tylko substancje zawarte w środkach czystości, ale także sposób, w jaki używamy detergentów.

- Jest taki trend, który obserwuję w mediach społecznościowych, że miesza się różne środki, np. wlewa do toalety po to, żeby pojawiła się widowiskowa piana, żeby te kolory się zmieniał. Wydaje się ludziom, że jak dochodzi do takich reakcji, to znaczy, że to sprzątanie będzie lepsze, intensywniejsze, że bardziej odkazimy naszą toaletę czy umywalkę. Wręcz przeciwnie, możemy się jeszcze bardziej zatruć. To jest niebezpieczne. Mieszanie różnych środków chemicznych może doprowadzić do reakcji, która [...] będzie dla nas zła - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Sylwia Majcher, edukatorka ekologiczna, dziennikarka, autorka książek.

W ocenie naszej gościni powinniśmy czytać etykiety i wybierać detergenty, które są przeznaczone do czyszczenia konkretnych powierzchni czy części mieszkania. Aby się zabezpieczyć, powinniśmy korzystać z rękawiczek, a także maseczek. Dzięki temu unikniemy wdychania szkodliwych dla nas oparów.

Domowe środki czystości. Jak je przygotować?

Jeśli chcemy jeszcze bardziej zadbać o swoje zdrowie, warto samodzielnie przygotować środki czystości. Taki detergent możemy zrobić na bazie skórek z cytrusów, np. z pomarańczy.

- Skórki pakujemy sobie do słoika. [...] Potrzebna nam jest woda, wsypujemy cukier. [...] Nie boimy się, dlatego, że po 6 tygodniach ten cukier razem ze skórkami zamieni nam się w piękny ocet i będzie się nadawał do mycia okien, podłogi, zlewu, całej armatury sanitarnej. Będzie nam wszystko pięknie błyszczało, pachniało - zapewniała edukatorka ekologiczna.

Jakie jeszcze detergenty możemy przygotować sami w domu? Co będzie nam potrzebne? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości