Polskie kurczaki karmiono zanieczyszczonymi olejami? "Jest podejrzenie, że trafiało to też do innych zwierząt"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kurczaki karmione smarem i olejami technicznymi
Kurczaki karmione smarem i olejami technicznymi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Dieta na wysoki cholesterol
Dieta na wysoki cholesterol
Czas a dieta
Czas a dieta
Medialne doniesienia o ptactwie karmionym paszami z dodatkiem olejów technicznych poruszyły całą Polskę. Proceder miał trwać od kilku lat, znacząco wpływając na jakość sprzedawanego w naszym kraju mięsa. W Dzień Dobry TVN kulisy głośnej sprawy odsłonił dziennikarz Wirtualnej Polski, Szymon Jadczak.

Polski drób karmiony zanieczyszczonymi tłuszczami

Hodowane na polskich fermach kurczaki, kaczki i indyki od 2017 roku mogły być karmione paszami z dodatkiem zanieczyszczonych olejów technicznych. Sprawa ujrzała światło dzienne dzięki staraniom Szymona Jadczaka. Dziennikarz Wirtualnej Polski szczegółowo opisał kilkuletni proceder w swoim artykule.

- Drób, tak jak ludzie, potrzebuje zróżnicowanego pożywienia. Do pasz zbożowych, którymi karmi się kury, dodawany jest też olej. Ten olej powinien być właściwie przygotowany (...). Przestępcy, bo inaczej tego nie można powiedzieć, wymyślili sobie taki sposób na zarabianie. Z Rosji, Ukrainy, Rumunii, Malezji ściągali olej techniczny, który często był odpadem z produkcji oleju spożywczego. To był po prostu zanieczyszczony olej. Ten olej w cysternach wjeżdżał do fabryki pod Poznaniem i tam następowało mieszanie z tym dobrym spożywczym olejem. Wiemy, że tego dobrego było niewiele - wyjaśnił autor głośnej publikacji.

Kilkuletni proceder i jego konsekwencje

Jak dotąd zatrzymano kilka osób, które miały być odpowiedzialne za fałszowanie dokumentacji zanieczyszczonych olejów. Nie udało się jednak ustalić, do których hodowli dostarczana była skażona pasza i jak wiele osób zostało przez to narażonych na potencjalny uszczerbek na zdrowiu.

- Na razie wiemy tylko o drobiu. Jest podejrzenie, że trafiało to też do innych zwierząt (...). Niestety, ale jest ogromne prawdopodobieństwo, że każdy, kto jadł kurczaka w ostatnim czasie, miał okazję się z tym zetknąć (...). Cała ta pasza i wszystkie te kurczaki, które miały styczność z tymi kwasami, niestety powinny wylądować w utylizacji (...). Dwa dni temu lekarz weterynarii wydał taki komunikat, że próbki są badane pod kątem pestycydów. W Polsce w ubiegłym roku ubito ponad miliard kurczaków. Próbek na pestycydy jest 300 - podsumował Szymon Jadczak.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości