Zdrowe odżywianie

Jakie właściwości ma czarny bez? "To nie jest tylko jakiś tam chaszczor niezbadany"

Zdrowe odżywianie

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Czarny bez to roślina, której zalety wychwalał już Hipokrates. Pomaga w walce z przeziębieniem, wzmacnia odporność, jest także bogactwem witamin. Dlaczego jeszcze warto sięgnąć po czarny bez? Jakiej obróbce go poddać, aby zachować jak najwięcej prozdrowotnych właściwości? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Klaudyna Hebda, zielarka i aromaterapeutka kliniczna.

Czarny bez. Jakie ma właściwości?

Czarny bez jest surowcem zielarskim wpisanym do Farmakopei - przewodnika dla lekarzy, farmaceutów i zielarzy. - Wiemy, że działa. To nie jest tylko jakiś tam chaszczor niezbadany - powiedziała w Dzień Dobry TVN Klaudyna Hebda.

Kwiaty czarnego bzu, które są białe, można suszyć. - Ja ich używam, jak robię swoje herbatki, czy mieszanki napotne, przy przeziębieniu - wyjaśniła zielarka i aromaterapeutka kliniczna. Prozdrowotne właściwości mają również owoce czarnego bzu. - Używam i polecam, zarówno dla dzieci od 3. roku życia [...], jak i dla dorosłych zwłaszcza w przypadku przeziębienia, o podłożu wirusowym - dodała nasza rozmówczyni.

Co można przygotować z owoców czarnego buz?

Nie powinno się jeść surowych owoców czarnego bzu. Trzeba je wcześniej ugotować albo ususzyć. Na bazie rośliny bardzo często robi się marmolady i galaretki. - Można też kupić syropy - powiedziała Klaudyna Hebda. Tego rodzaju produkty dostępne są m.in. w aptekach.

Z suszonych owoców czarnego bzu można przygotować odwar do picia. Jak to zrobić? Co będzie potrzebne do jego sporządzenia? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości