Patrycja Machałek, autorka książki „Przetwory z pomysłem” i wcześniejszego bestselleru „Siła ziół”, była gościem w studiu Dzień Dobry Wakacje. Przedstawiła swoje ulubione przepisy na przetwory w kuchni.
Dżem jagodowy z lawendą - przepis
- 1 kg jagód
- 150 g cukru
- 1 łyżka świeżych lub suszonych kwiatów lawendy lub ewentualnie 5–6 gałązek świeżej lawendy
- Jagody, cukier i kwiaty lawendy włóż do garnka z grubym dnem i zagotuj. Zmniejsz ogień i smaż powoli, pilnując, żeby konsystencja dżemu była odpowiednia. To powinno zająć około 30 minut. Lawenda jest bardzo intensywną rośliną i 1 łyżka kwiatów zapewni jagodom dość zdecydowany aromat.
- Jeśli obawiasz się, czy to nie będzie zbyt wiele, wsyp na początek ½ łyżki i skosztuj. W trakcie gotowania część aromatu się uwolni – zwróć uwagę na niesamowity zapach roznoszący się po kuchni! – więc jeśli uznasz, że wolisz bardziej zdecydowany smak lawendy, dosyp resztę. Uważaj tylko, żeby nie dodawać jej przed samym końcem smażenia. Kwiaty muszą trochę popracować z owocami i potrzebują chwili, żeby zmięknąć.
- Jeszcze gorący dżem przełóż do wyparzonych, suchych słoików i zapasteryzuj.
- Zwróć uwagę na wyjątkową strukturę dżemu – kwiaty lawendy będą wyraźnie wyczuwalne, bo nie rozpuszczą się pośród owoców. Jeśli to ci nie odpowiada, zamiast suszonych kwiatów dodaj kilka świeżych gałązek lawendy i wyjmij je po zakończeniu smażenia. Aromat lawendowy będzie subtelniejszy, lecz wciąż wyczuwalny.
Frużelina z mango z kolendrą - przepis
- 600 g mango (2 sztuki)
- 100 ml wody
- 1 łyżka soku z cytryny
- 100 g cukru
- 1 łyżka pektyny
- 4 łyżki świeżych liści kolendry (dość drobno posiekanych)
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej + 1 łyżka wody
- Mango obierz i usuń z nich pestki. Pokrój miąższ na mniejsze kawałki – nie muszą być tej samej wielkości. Pamiętaj jednak, że mango nie rozpadnie się całkowicie podczas gotowania, więc jeśli pokroisz je na większe części, frużelina będzie zawierała dość solidne kawałki owoców.
- Mango przełóż do garnka, wlej wodę i sok z cytryny. Wsyp cukier, wymieszaj i podgrzewaj na wolnym ogniu. Gotuj przez mniej więcej 20 minut, aż woda odparuje, a owoce zmiękną i częściowo się rozpadną. Cukier zżeluje już trochę twoją frużelinę, dlatego będziesz wyraźnie widziała, że owoce są gotowe do dalszego etapu prac. Kiedy tak się stanie, dodaj liście kolendry i wymieszaj.
- W osobnym naczyniu przygotuj frużelinowy zagęszczacz: 1 łyżeczkę mąki ziemniaczanej wymieszaną energicznie z 1 łyżką zimnej wody. Wlej go do mango i porządnie przemieszaj. Frużelina powinna od razu wyraźnie zgęstnieć. Jeśli tak się stanie – jest już gotowa.
- Jeszcze gorącą przełóż do wyparzonych i suchych słoików i zapasteryzuj. Jeśli jednak frużelinowa galaretka wciąż nie jest wyraźnie zwarta, podgotuj owoce jeszcze przez kilka minut – być może potrzebują trochę więcej czasu. Jeżeli i po tej próbie mango wciąż jest lejące, dodaj jeszcze jedną porcję rozrobionej z wodą mąki ziemniaczanej. Zwykle nie jest to konieczne, ale jeśli zdarzy ci się taka sytuacja, nie martw się. Nic nie zrobiłaś źle, po prostu owoce nie odparowały wystarczająco i marna łyżeczka mąki ziemniaczanej nie zdołała związać pozostałej wody.
Marynowany czosnek z chilli i ziołami - przepis
- 4 główki czosnku
- 2 papryczki chilli
Zalewa:
- 200 ml wody
- 100 ml octu winnego
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżka cukru
- Przyprawy na każdy słoiczek: po ½ łyżeczki gorczycy, tymianku, majeranku i suszonych pomidorów w płatkach, kilka ziaren czarnego pieprzu, 2 łyżeczki oliwy z oliwek.
- Papryczki chilli opłucz i przepołów. Możesz wyjąć ziarenka, ale nie musisz – nic się nie stanie, jeśli zostaną.
- Ząbki czosnku obierz i wrzuć do garnka z gotującym się wrzątkiem. Gotuj przez 2 minuty, a następnie odcedź i przelej czosnek zimną wodą. Składników powinno ci wystarczyć dokładnie na 3 małe słoiczki.
- Do każdego z nich powkładaj ząbki czosnku, połówkę papryczki i przyprawy, a następnie przygotuj zalewę.
- Do garnka wlej wodę i ocet, dodaj sól i cukier, a następnie zagotuj. Odstaw na chwilkę. Czosnek w słoiczkach zalej gorącą, ale nie wrzącą zalewą i zostaw 1–2 cm wolnej przestrzeni pod wieczkiem.
- Zakręć słoiki i postaw je do góry dnem. Czosnek nie jest jeszcze gotowy – na przegryzienie się wszystkich smaków potrzeba około 2 tygodni, więc cierpliwości! Ale jest na co czekać. Marynowany czosnek to całkiem smaczna, fikuśna przekąska. Dobrze się sprawdzi na imprezie, na której podasz oliwki, koreczki serowe i korniszonki.
Marynowana cebula z cytryną i ostrą papryką - przepis
- 2 duże czerwone cebule
- 1 mała ostra papryczka
- pęczek świeżej kolendry
- 1 łyżeczka soli
- sok z 1 cytryny
Zalewa:
- 200 ml wody
- 100 ml octu winnego
- 1 łyżeczka soli
- 2 łyżki cukru
- sok z 1 cytryny
- Cebule pokrój w plastry lub w piórka, ostrą papryczkę – w plasterki, a z kolendry użyj tylko liści (poszatkuj je lekko). Wszystko razem włóż do miski, dodaj 1 łyżeczkę soli i sok z cytryny i zostaw na kilka godzin. Przemieszaj kilka razy zawartość miseczki. Po tym czasie równomiernie rozłóż do niewielkich słoików.
- Przygotuj zalewę: wodę i ocet wlej do garnka, dodaj sól i cukier i doprowadź do wrzenia. Odstaw na chwilkę i dodaj sok z cytryny. Gorącą zalewą zalej cebulę w słoikach. Następnie zakręć je, postaw do góry dnem i zaczekaj, aż zupełnie ochłodną. Cebula będzie potrzebowała jeszcze 7–10 dni, by nabrać smaku.
Marynowane pomidory z tymiankiem - przepis
- ½ kg pomidorków koktajlowych
- 3–4 ząbki czosnku
- 2 niewielkie słupki korzenia chrzanu
- 5–6 gałązek świeżego tymianku
- 1 baldach kopru
- przyprawy: 3–4 kulki ziela angielskiego, 3–4 ziarna czarnego pieprzu, 1 łyżeczka gorczycy, szczypta chilli
Zalewa:
- ½ l wody
- 200 ml octu winnego
- 2 łyżki cukru
- 2 łyżeczki soli
- Pomidorki opłucz i powkładaj do słoików. Dodaj ząbki czosnku, chrzan i gałązki tymianku, a na koniec upchnij jeszcze baldach kopru.
- Wsyp przyprawy i przygotuj zalewę: wodę, ocet, sól i cukier umieść w garnku, doprowadź do wrzenia i odstaw. W tym wypadku nie zalewamy pomidorów gorącą zalewą, bo ich skórki mogą popękać. A przecież zależy nam na ładnych, okrągłych pomidorkach w czystej, klarownej zalewie. Ciepłą zalewą zalej pomidory, zostawiając 1–2 cm wolnej przestrzeni pod wieczkiem.
- Zakręć słoiki i odstaw do góry dnem – niech tak stoją, dopóki zupełnie nie ostygną.
Kiszone jabłka - przepis krok po kroku
- jabłka
- 10 liści porzeczki, wiśni lub winorośli
- przyprawy (opcjonalnie): 2 laski cynamonu, 10 goździków, kawałek kłącza imbir
- świeże zioła (opcjonalnie): estragon, tymianek, melisa, mięta, szałwia, majeranek
Zalewa:
- 1 łyżka soli kamiennej na 1 l wody
- 1 łyżka miodu
Wypełnij jabłkami słoik. Nie odrywaj szypułek i nie myj owoców, włóż je do słoja w całości. To ważne, żeby jabłka nie były w żaden sposób uszkodzone. Jeśli zalewa będzie miała kontakt z miąższem, wniknie do niego i wypłucze z niego smak. Kiszone jabłka muszą być twarde i chrupkie, a jeśli wniknie do nich słona woda, staną się miękkie.
Do jabłek dodaj liście (niekoniecznie muszą być tego samego rodzaju) i przyprawy. Uważaj jednak! Zdecyduj się na jedną przyprawę. Cynamon, goździki i imbir – każdy z tych składników nada jabłkom inny charakter, więc lepiej zdecydować się na jeden, góra dwa. Jeśli wybierasz dodatek świeżych ziół, postępuj podobnie. Postaw na jeden smak lub połącz zioła z przyprawami tak, jak lubisz najbardziej, ale zachowaj umiar. Zbyt wiele dodatków zmąci charakterny smak kiszonych jabłek.
Przygotuj zalewę: do wody dodaj sól i zagotuj. Odstaw do ostygnięcia, a gdy zalewa będzie jeszcze ciepła (ale nie gorąca!), dodaj do niej miodu. Rozmieszaj i zaczekaj, aż całkowicie ochłodnie. Zimną zalewą (ewentualnie ledwie ciepłą) zalej jabłka w słoiku i zakręć wieczko. Uważaj, żeby owoce nie wystawały ponad powierzchnię płynu! Jabłka kiszą się dość szybko i nie potrzebują specjalnych warunków. Już po 2 tygodniach spokojnego fermentowania w temperaturze pokojowej w ocienionym miejscu będą gotowe.
Kiszone cytryny - przepis
- 10 cytryn
- 2 laski cynamonu lub kilkanaście goździków
- 1 łyżka ziaren kolorowego pieprzu
- 3 liście laurowe
- sól morska
Zalewa:
- 2 łyżki soli na 2 l wody
- sok z 5 cytryn
Przygotuj słój. Umyte cytryny porozcinaj na ćwiartki do ¾ wysokości. Powinny wyglądać jak delikatnie rozkwitające tulipany. Każdą cytrynę porządnie posól od środka – powinnaś do nich wsypać mniej więcej po łyżeczce soli.
Powkładaj je ciasno do słoja i dodaj wszystkie przyprawy. Przygotuj zalewę: do przegotowanej wody wsyp sól, zamieszaj do jej rozpuszczenia i zaczekaj, aż woda ostygnie. Dodaj sok wyciśnięty z 5 cytryn i zalej owoce ostudzoną zalewą.
Jeśli są upchnięte dość ciasno, nie powinny wypłynąć, ale na wszelki wypadek możesz je docisnąć do dna wyparzonym kamieniem lub mniejszym słoikiem wypełnionym wodą i zakręconym. Cytryny powinny się kisić w chłodnym pomieszczeniu przez 4–5 tygodni. Po tym czasie będą gotowe. Możesz zostawić je w tym słoju, w którym są, i w piwnicy lub lodówce przechowywać przez kolejny rok albo przełożyć do mniejszych słoików i zalać zalewą, w której się ukisiły.
Zobacz także:
- Kiszonki można zrobić niemal ze wszystkich owoców i warzyw. Na czym polega ten proces?
- Lubisz ogórki kiszone? Poznaj najlepsze przepisy
- Domowe przetwory z pomidorów - 3 proste przepisy
- Suszenie grzybów w domu. Jak najlepiej wykorzystać dary jesieni?
Zobacz wideo: Przetwory z pomysłem
Źródło zdjęcia głównego: Fot. SKatzenberger/Getty Images