Produkty pełnoziarniste są wytwarzane z mąki pełnoziarnistej. Mąka ta powstaje w wyniku zmielenia ziaren w całości (wraz z okrywą zewnętrzną).
Porady dietetyków
Produkty pełnoziarniste – lista
Lista produktów pełnoziarnistych obejmuje wiele artykułów spożywczych wyprodukowanych z mąki pełnoziarnistej. Mogą to być m.in.:
- pieczywo pełnoziarniste;
- płatki pełnoziarniste;
- brązowy ryż;
- bułki pełnoziarniste;
- pełnoziarnisty makaron;
- kasza gryczana;
- ciastka pełnoziarniste.
Co to jest pieczywo pełnoziarniste?
Pieczywo pełnoziarniste jest wytwarzane z mąki pełnoziarnistej. Różnica pomiędzy mąką pełnoziarnistą a mąką białą polega na tym, że ta druga powstaje z ziaren pozbawionych okrywy zewnętrznej. To właśnie okrywa zewnętrzna zawiera wiele cennych składników odżywczych.
Mąka razowa a pełnoziarnista
Do przygotowania produktów pełnoziarnistych bardzo często używa się mąki razowej, która jest jednym z rodzajów mąki pełnoziarnistej. Proces produkcji mąki razowej polega na tym, że ziarno w całości podlega rozdrobnieniu zaledwie jeden raz. Uzyskana w ten sposób mąka ma wysoką wartość odżywczą. Bardziej złożony jest proces produkcji mąki graham, polegający na wielokrotnym rozdrobnieniu ziarna i oddzieleniu bielma od okrywy.
Ile kalorii ma chleb pełnoziarnisty?
Kaloryczność chleba zależy przede wszystkim od rodzaju użytej mąki i dodatkowych składników. Przykładowo można podać, że 100 g chleba razowego ma ok. 247 kcal.
Chleb żytni pełnoziarnisty – wartości odżywcze
Chleb żytni pełnoziarnisty to źródło dużej ilości błonnika, który poprawia perystaltykę jelit, zmniejsza wchłanianie tłuszczu i poziom cholesterolu we krwi. Produkty pełnoziarniste to także źródło wielu witamin i składników mineralnych, takich jak m.in. kwas foliowy, żelazo, fosfor czy cynk.
Chleb pełnoziarnisty – skład
W skład chleba pełnoziarnistego wchodzi przede wszystkim mąka pełnoziarnista, woda i drożdże oraz przyprawy. Pozostałe składniki, jak ziarna czy otręby, to kwestia indywidualnych upodobań. Istnieją również przepisy na chleb pełnoziarnisty bez drożdży.
Jak upiec chleb pełnoziarnisty?
Chleb pełnoziarnisty czy bułki pełnoziarniste to produkty proste w przygotowaniu, niewymagające żadnych szczególnych umiejętności kulinarnych. Pieczywo pełnoziarniste jest zdrowe i pożywne, a przede wszystkim pyszne.
Pełnoziarnisty makaron
Oprócz pełnoziarnistego pieczywa równie popularnym produktem jest pełnoziarnisty makaron. Jest on szeroko dostępny w sprzedaży, ale możemy go także przygotować samodzielnie w domowym zaciszu.
Makaron pełnoziarnisty – skład
Skład makaronu pełnoziarnistego jest niezwykle prosty i do jego przygotowania potrzebujesz zaledwie kilku składników, które z pewnością masz w domu. Przekonaj się, jak szybkie i proste jest przygotowanie zdrowego i smacznego makaronu!
Makaron pełnoziarnisty – właściwości
Podobnie jak w przypadku pieczywa pełnoziarnistego, makaron pełnoziarnisty jest źródłem dużej ilości błonnika, witamin i minerałów. Właśnie dlatego jest tak często polecany przez dietetyków. Makaron pełnoziarnisty wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi, poprawia perystaltykę jelit, jest źródłem energii i daje uczucie sytości na długo. Makaron pełnoziarnisty jest nie tylko zdrowy, ale również smaczny, co powoduje, że coraz więcej osób wprowadza go do swojej diety.
Przepis na chleb pełnoziarnisty
Składniki:
- 500 g mąki pełnoziarnistej;
- 50 g drożdży;
- 60 g otrębów owsianych;
- 60 g ziaren słonecznika;
- 60 g siemienia lnianego;
- 500 ml wody;
- 5 g cukru;
- 5 g soli;
- odrobina mleka do zwilżenia wierzchu chleba.
Przygotowanie:
- Pokrusz drożdże, a następnie dodaj do nich cukier. Zalej je 100 ml ciepłej wody i wymieszaj.
- Mąkę pełnoziarnistą wymieszaj z ziarnami słonecznika, otrębami i siemieniem lnianym. Dodaj 400 ml wody, rozpuszczone drożdże oraz sól. Wymieszaj wszystkie składniki.
- Wysmaruj prostokątną formę masłem i wysyp ją mąką, a następnie przełóż do niej masę. Wyrównaj wierzch i delikatnie zwilż go mlekiem.
- Chleb piecz ok. 20 minut w piekarniku rozgrzanym do 50℃, a następnie zwiększ temperaturę do 200℃ i piecz chleb przez kolejne 60 minut
Przepis na domowy pełnoziarnisty makaron
Składniki (na 2 porcje):
- 300 g mąki pełnoziarnistej;
- 1 jajko;
- szczypta soli;
- ciepła woda.
Przygotowanie:
- Do mąki pełnoziarnistej dodaj jajko i wymieszaj. Stopniowo dodawaj ciepłą wodę i zagniataj ciasto tak, by było dość twarde, a jednocześnie elastyczne. Gdy już wyrobisz ciasto, przykryj je ściereczką i odstaw mniej więcej na 20 minut.
- Po tym czasie podziel ciasto na kilka części i każdą z nich cienko rozwałkuj, podsypując mąką.
- Rozwałkowane ciasto ułóż na ściereczkach, a gdy już przeschnie, pokrój je w cienkie paski.
- Makaron ugotuj od razu lub susz go jeszcze przez pewien czas, a później przechowuj w bawełnianym woreczku.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak przygotować jesienną, naturalną apteczkę, by wzmocnić odporność? Porady dietetyka
- Grzyby filarem zdrowej diety. "Wspomagają leczenie chociażby takich chorób jak nowotwory"
- Otrzymała zdjęcie etykiety od oburzonej klientki: "W domu czekała na mnie niemiła niespodzianka"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: fcafotodigital/Getty Images