Obserwatorka Katarzyny Bosackiej oburzona składem ciastek
Katarzyna Bosacka w autorskich programach oraz w mediach społecznościowych pokazuje, jak być świadomym konsumentem oraz jak odżywiać się z głową. Jej działalność cieszy się dużym zainteresowaniem, a internauci ochoczo dzielą się swoimi spostrzeżeniami. W ostatnim poście propagatorka zdrowego odżywiania postanowiła to wykorzystać i poruszyła temat informowania konsumentów o zmianach w składzie produktu.
- Moja obserwatorka przesłała mi zdjęcie etykiety ciasteczek, na którym pojawiła się informacja, że olej słonecznikowy (wymieniony w składzie) został zamieniony na olej palmowy. Pani Ewelina była oburzona tym faktem - "Staram się unikać oleju palmowego. W składzie go nie ma. Ciastka dopiero co trafiły do czasowej sprzedaży, więc nie bałam się o datę przydatności. W domu czekała na mnie niemiła niespodzianka z dopiskiem przy oznaczeniu partii" - zacytowała Katarzyna Bosacka.
Zobacz wideo: Porady dietetyków
Porady dietetyków
Autorka postu wyjaśniła, z czego mogą wynikać zmiany w składach produktów spożywczych. - Już od jakiegoś czasu głośno mówi się o tym, że z powodu sytuacji na Ukrainie brakuje niektórych surowców potrzebnych do produkcji żywności. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wskazała, że spore braki widać w przypadku oleju słonecznikowego i innych olejów roślinnych - poinformowała.
Katarzyna Bosacka o zmianach w składzie produktu
W dalszej części postu Katarzyna Bosacka poruszyła temat informowania konsumentów o zmianach w składzie produktu. - Takie sytuacje mogą się pojawiać. IJHARS wraz z Państwową Inspekcją Sanitarną ustalił, że istnieje możliwość warunkowego stosowania przez przedsiębiorców branży spożywczej tymczasowych sposobów informowania konsumenta w zakresie zaistniałych zmian składu produktów. - "Dotyczy to wyłącznie sytuacji spowodowanych brakiem lub niedoborem surowców bezpośrednio związanych z obecną sytuacją w Ukrainie" – czytamy na stronie Wiadomości Handlowe - napisała.
- Konsument musi być poinformowany o zmianach w składzie produktu. Nasuwa się tylko pytanie w jaki sposób. Czy informacja o zamianie danego składnika na inny, która jest napisana drobnym drukiem, wystarczy, aby konsument miał tego świadomość? - zapytała.
Na koniec przypomniała, że "IJHARS zasugerował, aby w sklepach pojawiły się banery informujące klientów, że w niektórych produktach zostały dokonane zmiany".
Zobacz wideo: Co nam mówią symbole na opakowaniach?
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak zadbać o zdrową dietę dzieci podczas wakacji? Dietetyczka rekomenduje sprawdzone sposoby
- Nasze wybory mają znaczenie. Jak stać się odpowiedzialnym konsumentem?
- Czym jest glutaminian sodu i czy jest szkodliwy?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Pawel Wodzynski/East News/Instagram.com