Schizotypowe zaburzenie osobowości to bardzo specyficzny deficyt, który balansuje na granicy zaburzeń osobowości i schizofrenii. Rozpoznanie tego zaburzenia jest trudne diagnostycznie, zwłaszcza że osobowość schizotypowa została opisana w latach 90. XX wieku. Osoby z tym zaburzeniem są skoncentrowane na sobie, nie nawiązują bliższych relacji, a ich zachowanie uznawane jest za dziwaczne.
"Przeżycia w obozie nominują go do rangi bohatera".
"Nie można za mocno się rozgrzewać".
"Postanowiłam znaleźć dyscyplinę, w której sukces będę mogła oprzeć tylko na sobie"
Bazuje na własnych doświadczeniach i uświadamia, z czym wiąże się codzienność na oddziale.
"Wydawało mi się, że mnie nie dotyczy. Byłem w błędzie"
Obiegowa opinia na temat smoczków nie zachęca do ich kupna. Uważane są one za głównych winowajców wad wymowy i nieprawidłowego zgryzu u dzieci oraz niepoprawnego rozwoju ich jamy ustnej. Warto jednak zaznaczyć, że dobrze dobrany model pozwoli uniknąć tego typu problemów, a będzie nawet działać pozytywnie – wspierając prawidłowy rozwój żuchwy, dziąseł i języka dziecka.
Opuncja to surowiec do wyrobu herbat, olejków, kremów i innych preparatów, które na co dzień wykorzystywane są w celach leczniczych. Sprawdź, jak działa opuncja figowa i jakie ma właściwości.
Marcin Bosak wyznał, że od kilku lat jest pod stałą opieką terapeuty i psychiatry. Depresja zmusiła go do podjęcia leczenia farmakologicznego.
Warzywa powinny przeważać w diecie dzieci (oraz dorosłych). Niestety większość maluchów za nimi nie przepada. Jak to zmienić? W tym mogą pomóc smaczne, ale przede wszystkim zdrowe koktajle.
Aleksandra Król, polska snowboardzistka, jest już na miejscu w Pekinie i szykuje się do startu na igrzyskach olimpijskich. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o emocjach przed konkursem, w jakiej jest formie, a także, jak czuła się jako chorąża podczas ceremonii otwarcia.
"To było okropne".
"To było jak sen".
Płacz to jedna z najbardziej naturalnych reakcji. Płaczemy ze smutku, ale i z radości. Dlaczego warto płakać? Jakie możemy czerpać z tego korzyści? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Magdaleną Chorzewską, psychoterapeutką.
Czym są urojenia ksobne, wie podświadomie każdy, kto musiał wrócić do domu zatłoczonym autobusem tuż po tym, jak na jego spodnie przypadkowo wylało się pół butelki wina. "Wszyscy na mnie patrzą! Przyglądają się, myślą, że jestem pijakiem!" – takie myśli kłębią się w głowie. A przecież większość ludzi w autobusie zajęta jest swoimi sprawami i nawet nie zauważyła plamy na spodniach.
Powiększanie piersi za pomocą silikonowych implantów to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii plastycznej. Jak się do niego przygotować? I na co zwrócić szczególną uwagę?
Za nami ceremonia otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Przez ponad dwa tygodnie Eurosport będzie pokazywać każdy moment największego sportowego wydarzenia świata. Czekają nas ogromne emocje!
Wielu rodziców krzyczy na swoje dzieci. Tymczasem, jak pokazują badania, takie praktyki mogą być niebezpieczne i szkodliwe. Dlaczego nie powinno się krzyczeć na dziecko? Jakie mogą być tego konsekwencje? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Aleksandrą Piotrowską,
W Holandii wykryto nowy wariant wirusa HIV. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetu w Oxfordzie, szczep zainfekował już co najmniej 109 osób.
Bieganie to dyscyplina sportu, która od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Jakie korzyści daje? Dlaczego warto biegać? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Moniką Olejnik, dziennikarką oraz Katarzyną Staszak, dziennikarką medyczną.
Badacze z Wielkiej Brytanii dowiedli, że osoby, które doświadczyły traumy w dzieciństwie rzadziej decydują się przyjąć szczepionkę. Dlaczego tak się dzieje?
Matylda ma pół roku. U dziewczynki zdiagnozowano bardzo poważną wadę serca. Szansą na powrót do zdrowia jest dla niej operacja w Stanach Zjednoczonych. Niestety zabieg jest bardzo kosztowy. Rodzice muszą uzbierać ponad 7 milionów złotych. Jak można im pomóc?
Diagnoza, którą usłyszała od lekarzy Magda Stępień, była zatrważająca. Jej syn ma dwunastocentymetrowego guza zlokalizowanego w wątrobie. Oliwier walczy z nowotworem złośliwym. W zbiórce pomaga jej Anna Lewandowska.
Honorowi dawcy krwi zawsze zasługują na uznanie, ale Andrzejowi Lisowi należą się szczególne zaszczyty. Oddaną przez niego krew można mierzyć nie w mililitrach czy litrach, ale w wiadrach. Jak do tego doszło? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Syndrom people pleaser bywa również nazywany self-love deficit disorder, w którym stwierdza się brak miłości do siebie. Osoby z tym syndromem mają bardzo niskie poczucie własnej wartości, nieustanne poczucie winy i niezwykle silną potrzebę akceptacji. Uszczęśliwiają innych własnym kosztem. Co świadczy o tym, że ten problem dotyka także nas?
Wielu rodziców, aby uspokoić swoje dziecko, zaczyna nim potrząsać. Niestety takie zachowanie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego nie powinno się tego robić? Dowiecie się tego z naszej rozmowy z Anitą Franczak-Young, neuropsychologiem.
Rozwój szczepionek mRNA umożliwił naukowcom skonstruowanie preparatu przeciwko HIV. Jest to taka sama technologia, jak w przypadku szczepionki przeciwko COVID-19. Rozpoczął się pierwszy etap badań nad preparatem.
W Krakowie przeprowadzono pierwsze na świecie badania pilotażowe dotyczące alergii na smog. Wnioski nie pozostawiają złudzeń – zanieczyszczenie powietrza może wywołać u osoby zdrowej reakcję alergiczną. Jak to możliwe? Jak to zdiagnozować i jak z tym walczyć? Na pytania odpowiedziała prof. Ewa Czarnobilska.
Przyjaźń na odległość o wiele łatwiej utrzymać niż związek. Dzielące przyjaciół kilometry nie są przeszkodą, aby zbudować satysfakcjonującą obie strony relację. Wystarczy trochę dobrych chęci, szczerość i wzajemna sympatia.
Strach przed odrzuceniem to poważne zaburzenie, które blokuje możliwość budowania zdrowych i szczęśliwych relacji z innymi ludźmi. Dotyczyć może on w równym stopniu relacji z partnerem, rodziną, jak i przyjaciółmi. Osoby cierpiące na nullofobię skazują się na życie w związku, mimo poczucia strachu lub całkowitą izolację od innych.