W Polsce przybywa par, które mają problem z płodnością. Dlaczego tak się dzieje? Z jakich powodów pogarszają się parametry nasienia? Jak je można poprawić? Po ilu miesiącach od pierwszej próby zajścia w ciążę należy szukać pomocy u lekarza? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: ginekologa i położnika prof. Romualda Dębskiego.

  Zaburzenia odżywiania to powszechny problem, który może dopaść każdego. Okazuje się, że z zaburzeniami coraz częściej borykają się mężczyźni. Wszystko przez presję idealnego wyglądu. Zaburzenia odżywiania to już nie tylko anoreksja i bulimia. Coraz częstszym problemem jest ortoreksja, pregoreksja czy bigoreksja. Na czym polegają te zaburzenia? Kiedy dbanie o sylwetkę przeradza się w obsesję? Do kogo zgłosić się o pomoc? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: prof. Katarzynę Kucharską z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Kaję Funez-Sokolę, psycholog i psychoterapeutę oraz Kamila Czesnakowskiego, który cierpiał na zaburzenia odżywiania.

  Śledziona uchodzi za organ, który nie jest nam potrzebny. Okazuje się, że jest jednak bardzo ważna, ponieważ odpowiada za oczyszczanie krwi ze starzejących się jej elementów. Jakie narządy przejmują funkcję śledziony, kiedy ta zostanie usunięta? Jak to się dzieje, że niektóre osoby mają dwie śledziony? O tym w Dzień Dobry TVN mówił internista, kardiolog Piotr Gryglas. Do studia zaprosiliśmy również aktora Tomasza Ciachorowskiego, któremu usunięto śledzionę. Czy po operacji musiał zmienić swój styl życia?

  Przepuklina to patologiczne uwypuklenie zawartości jamy ciała. Jak powstaje? Czy jej powodem może być kichnięcie lub kaszel? Jakie są objawy przepukliny? Czy zabieg jej usunięcia jest prosty? O tym w Dzień Dobry TVN mówił chirurg Emil Jędrzejewski.

  Któż z nas nie lubi soków, czy to owocowych, czy warzywnych? Pani Gadżet - Anna Nowak-Ibisz przyniosła dziś do studia Dzień Dobry TVN wyciskarki, dzięki którym będziemy mogli samodzielnie produkować pyszne soki w domowym zaciszu!

  Wielu z nas chętnie odwiedza kraje tropikalne. Jak się przygotować do wyjazdu, aby nie przywieźć z nich egzotycznych chorób, które trudno leczyć? Jak się uchronić przed biegunką podróżną? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii prof. Alicję Wiercińską-Drapało.

  Pierwszy, udany w Polsce przeszczep serca odbył się 30 lat temu. Od tamtej pory przeprowadza się średnio 100 transplantacji tego organu rocznie. Niestety zdarza się, że po pewnym czasie przeszczepione serce znów staje się niewydolne. Jedyny ratunek to retransplantacja. Dlaczego jest to dużo trudniejszy zabieg niż transplantacja? Jakie ryzyko niesie operacja? Jak często na 100 przeszczepów rocznie zdarzają się retransplantacje? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Mariana i Michała Zembalów, transplantologów, którzy opowiedzieli o kulisach swojej pracy.

  Brak cynku w organizmie skutkuje zmęczeniem, spadkiem odporności i częstymi infekcjami. Obok selenu i arsenu cynk jest niezwykle istotny w profilaktyce nowotworów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy genetyka i onkologa prof. Jana Lubińskiego, aby zapytać o właściwości tego mikroelementu. Czy niedobory cynku są powszechne? W jakiej postaci go przyjmować? W jakich produktach spożywczych się znajduje? Czym grozi nadmiar cynku?

  10 litrów tej wody kosztuje nawet 130 złotych. "Surowa woda" - to woda, która nie została uzdatniona, czyli taka, która nie została przefiltrowana. Zwolennicy picia takie wody przekonują, że nie tylko lepiej smakuje, ale też posiada wyjątkowe właściwości. Zaś przeciwnicy "surowej wody" uważają, że może zawierać bakterie i pasożyty, które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu. O komentarz poprosiliśmy w studiu Dzień Dobry TVN dietetyczkę Annę Radowicką. Czy picie "surowej wody" szkodzi zdrowiu? Dlaczego, zwłaszcza dzieci i kobiety, powinny pić wodę butelkowaną? Zobaczcie, jaką wodę chce sprzedawać Marcin Prokop. :-)

  Dermografizm to jedna z odmian pokrzywki. Każdy silniejszy dotyk czy ucisk powoduje, że na skórze chorego pojawia się wyraźny ślad. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dermatologa Łukasza Preibisza, aby zapytać, jakie są rodzaje pokrzywki dermograficznej, czym się ją leczy i czy te zmiany alergiczne mogą wystąpić pod wpływem stresu.

  W laboratoriach medycznych na całym świecie zwierzęta poddawane są testom naukowym. Czy przy rozwoju technologii nadal jest to konieczne? Jak wygląda procedura przeprowadzania testów na zwierzętach? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z neurobiologiem dr Pawłem Boguszewskim.

  Są dowody na to, że osoby, których mózgi są zainfekowane pasożytem Toxoplasma gondii doświadczają nieproporcjonalnych napadów gniewu i częściej powodują wypadki samochodowe. Za co jeszcze odpowiadają pasożyty gnieżdżące się w mózgu człowieka? Jakich zasad przestrzegać, aby się nimi nie zarazić? Reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger rozmawiał o tym z dziennikarką naukową Kathleen McAuliffe.

  Czym różni się styl prowadzenia biznesu przez kobiety i mężczyzn? Jakie błędy najczęściej popełniają kobiety prowadząc własną firmę? O specyfice kobiecego biznesu opowiedziała w Dzień Dobry TVN Iwona Golonko - konsultant i psycholog biznesu: "Jesteśmy mniej skłonne do ryzyka, bardziej badamy różne opcje, przez co tych kobiecych biznesów jest mniej".

  Idąc do lekarza, warto odpowiednio się przygotować. Dlaczego? Jakie informacje uzyskane od nas pomogą lekarzowi postawić właściwą diagnozę? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN eksperta w dziedzinie profilaktyki zakażeń dra n. med. Pawła Grzesiowskiego. Nasz gość zaapelował również, aby przed wizytą u lekarza zadbać o higienę.

  W kolejnej odsłonie cyklu "Reakcja łańcuchowa" Aneta Łańcuchowska wzięła na warsztat chleb. Jak zdradza dietetyczka, prawdziwy chleb powinien mieć tylko 4 składniki. Jakie? Jak czytać etykiety? Dlaczego dobry chleb powinien być ciężki? Jakich składników odżywczych dostarczy nam razowy chleb? I dlaczego brązowy lub rudawy kolor chleba powinien nas zaniepokoić?

  Liczba dzieci cierpiących na depresję rośnie w zastraszającym tempie. Codziennie w Polsce samobójstwo popełnia jeden nastolatek. Sytuacja w psychiatrii dziecięcej wymaga reform. Z danych wynika, że obłożenie na dziecięcych oddziałach psychiatrycznych wynosi 150 proc. Na 100 tys. dzieci przypada zaledwie 4 psychiatrów. Jak rozwiązać ten problem? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog Małgorzatę Majewską i dr n. med. Barbarę Remberk, konsultantkę krajową w dziedzinie psychiatrii dziecięcej. Według niej zaburzenia psychiczne są powszechne, prawie 20 proc. dzieci ma jakieś zaburzenia. W jakiej sytuacji dzieci trafiają na oddziały szpitali psychiatrycznych? Jak rozpoznać, że dziecko ma zaburzenia psychiczne? Jakie są pierwsze objawy?

  Jerzy Owsiak napisał list do pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy stając w obronie oddziału geriatrycznego w Szpitalu Wolskim w Warszawie: "Nie widzę innej możliwości wskazania adresata, bo słowa kierowane do męża po prostu utkną i przepadną. Może więc Pani pochyli się nad tym i weźmie je sobie do serca. Tak! Do serca, bo o serce tu chodzi". Dziś w Dzień Dobry TVN powiedział nam dlaczego uznał, że musi zająć stanowisko w tej kwestii i jakie zmiany czekają nas w opiece zdrowotnej od 1 kwietnia. Zobaczcie!

  Czy grzyby mogą się okazać pomocne w walce z chorobami nowotworowymi? O niesamowitych właściwościach grzybów występujących w Polsce, opowiedziały nam prof. Halina Car, kierownik zakładu farmakologii doświadczalnej UM w Białymstoku i dr Ewa Zapora, Zamiejscowy Wydział Leśny Politechniki Białostockiej w Hajnówce.

  Gościem Dzień Dobry TVN był dziś Igor Sikorski, brązowy medalista Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich. "Cieszę się, że jeżdżę w kadrze, że mam orzełka na piersi i mogę rywalizować na najwyższym poziomie. Ten medal motywuje mnie do dalszej pracy. Będę walczyć o złoto na następnych igrzyskach".

  Jeszcze nie skończyły się przeziębienia, a już zaczęły alergie - jak zatem odróżnić jedno od drugiego? O najbardziej charakterystyczne objawy alergii i przeziębienia zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN alergologa i internistę prof. dr hab. n. med. Jerzego Kruszewskiego. Czy alergia może przejść w przeziębienie?

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyczkę Annę Radowicką, z którą rozmawialiśmy o diecie wegańskiej lub wegetariańskiej dla dzieci. Czy jest to bezpieczne rozwiązanie? Czy wykluczając z diety naszego dziecka mięso, narażamy je na niedobory witamin i minerałów? Jak je uzupełnicć? W jakich produktach znajdziemy wapń, witaminę B12 czy żelazo? Czy produkty strączkowe nie będą dla dziecka zbyt ciężkostrawne?

  W Polsce na zespół Tourette'a choruje około 50 tys. dzieci między 5 a 18 rokiem życia. Jest to choroba z pogranicza neurologii i psychiatrii, której głównym i stałym objawem są tiki. Są to ruchy mimowolne. Choroba rozpoczyna się w pierwszej dekadzie życia dziecka. Jakie objawy daje zespół Tourette'a? Jakie są przyczyny choroby? Czy jest to dolegliwość czasowa? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy neurologa dr Piotra Janika.

  Wiele lat temu krew pępowinowa była traktowana jako odpad. Jednak od czasu, gdy okazało się, że można z niej wyizolować bardzo cenne komórki macierzyste zaczęto ją przechowywać. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy lek. med. Tomasza Barana z Polskiego Banku Komórek Macierzystych oraz dziennikarkę Odetę Moro, aby powiedzieli o zaletach krwi pępowinowej. W jakich chorobach są wykorzystywane komórki macierzyste?

  Żylaki to nie tylko defekt kosmetyczny. Mogą prowadzić do poważnych następstw. Jakich? Dlaczego choroba częściej dotyka kobiet? Co sprzyja powstawaniu żylaków? Jak im zapobiegać? Jak je leczyć? Na czym polega metoda klejenia żylaków? Ile trwa ten zabieg? O tym w Dzień Dobry TVN mówił specjalista chirurg flebolog dr n. med. Naser Dib.

  Zwiększa uczucie sytości, wspomaga trawienie, obniża stężenie glukozy oraz ciśnienie tętnicze krwi. Często jest rekomendowany tym, którzy chcą schudnąć. Czym jest błonnik? Ile powinniśmy go jeść i dlaczego? Czy każdy powinien jeść błonnik? W jakich produktach go znajdziemy? I czy niedobór błonnika w diecie może przyczyniać się do otyłości? O błonniku rozmawialiśmy z dietetyk Justyną Markowską, gościem Dzień Dobry TVN.

  W kolejnej odsłonie cyklu "Reakcja łańcuchowa" Aneta Łańcuchowska obaliła mity na temat jajek. Do tej pory jaja cieszyły się raczej złą sławą ze względu na zawarty w nich cholesterol. Jak jest naprawdę? Ile jajek powinno się znaleźć w naszej diecie? Okazuje się, że jajka dostarczają nam przede wszystkim pełnowartościowego białka i choliny, która jest niezwykle istotna dla naszego organizmu. Dlaczego? Inną substancją zawartą w jajku, która pozytywnie wpływie na zdrowie jest lecytyna. Hamuje ona przyswajanie cholesterolu z pożywienia oraz obniża jego poziom we krwi.

  Najczęstszą przyczyną opadania powiek jest starzenie się skóry, która traci jędrność i z czasem jej nadmiar może ograniczać zdolność widzenia. Jak radzić sobie z opadającymi powiekami? Czy każdy z problemem opadających powiek może poddać się operacji? Jak wygląda korekcja powiek i czy ten zabieg trzeba powtarzać? Ile kosztuje? Czy O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z chirurgiem plastycznym i lekarzem medycyny estetycznej Januszem Greese-Łyko.

  Drzemka to dobry sposób na skuteczną regenerację sił. Ile minut powinna trwać? Czy zbyt długa może spowodować kłopoty ze spaniem w ciągu nocy? Jaki jest najlepszy czas na drzemkę? O jej zaletach mówił w Dzień Dobry TVN psychiatra i ekspert od zaburzeń snu dr n. med. Michał Skalski.