Czy kiełki z rzodkiewki są zdrowe? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, stojąc w sklepie przed półką wypełnioną kiełkami, sałata, rukolą i szpinakiem. Kiełki rzodkiewki uważa się za jeden z najzdrowszych produktów. Dostarczają wielu składników odżywczych i cennych kwasów wspomagających różne procesy w organizmie. Warto więc po nie sięgać jak najczęściej!
Badacze z Australii zidentyfikowali geny mające wpływ na rozwój choroby wieńcowej, a w konsekwencji wystąpienie zawału serca. Czy ich posiadanie przesądza sprawę? Co możemy zrobić, aby uniknąć problemów z sercem? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. dr hab. n.med. Marcinem Grabowskim, kierownikiem Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Liczba badań wskazujących na szkodliwość produktów odzwierzęcych sprawia, że coraz więcej osób wybiera produkty roślinne. Wbrew wielu opiniom takie produkty również mogą zawierać duże ilości białka o bogatym aminogramie, warto jednak dowiedzieć się, które źródła białka roślinnego są najlepsze.
Krzysztof, Jakub i Joanna Owczarek to rodzeństwo na medal. Mają mnóstwo osiągnięć w snowboardzie, a przed nimi jeszcze wiele sportowych wyzwań.
Czy przeciwieństwa mogą być fundamentem szczęśliwego związku, czy raczej jego "gwoździem do trumny"? Opowiedziała o tym psycholog Zuzanna Butryn.
"Połamałem kości strzałkową i piszczelową na pół na małej fali. Na innej małej fali moje ramię rozpadło się na pięć kawałków" - opowiada Kyle Richardson. Mimo tego nadal startuje w zawodach surfingu.
"Można wykorzystać resztki ze śniadania".
Integralna częścią procesu leczenia pacjenta, jest odpowiednie żywienie. Wśród wszystkich przyczyn hospitalizacji większość stanowią choroby, w których prawidłowa dieta może odgrywać istotną rolę we wspieraniu terapii. Czy nowe przepisy dotyczące żywienia w szpitalach zwiększą szanse chorych na wyzdrowienie, poprawę skuteczności leczenia oraz zmniejszenie ryzyka powikłań?
Skierowanie jest pisemną dyspozycją lekarza, który zleca wykonanie badań, udanie się na konsultację lub leczenie do poradni specjalistycznej, a także na leczenie szpitalne (w tym ma operacje i zabiegi) oraz sanatoryjne i rehabilitację. Prawo do wystawienia tego typu dokumentu ma lekarz pierwszego kontaktu oraz lekarz specjalista, a także każdy inny mający podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ile jest ważne skierowanie do szpitala i na leczenie innego typu?
Według dr Magdaleny Namysłowskiej warto skonfrontować się z problemem i zmobilizować się do działania.
W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym trener mentalny i psycholog sportowy Jakub Bączek.
18-letnia Julia Cymerman zdecydowała się na udział w turnusie odchudzającym. Okazało się, że obok walki o zdrowie, kluczowym jest odzyskanie poczucia własnej wartości. Paulina Mierzejewska, psycholożka dziecięca, tłumaczy, jak rozmawiać z dziećmi o problemach z utrzymaniem prawidłowej wagi.
Co zrobić, by nie zwariować?
Jak go przyrządzić? Poznaj prosty przepis.
Problemy z przemianą materii niekoniecznie muszą wiązać się ze zmianami wyglądu. Bo fakt, że wciąż mieścisz się w stare ubrania, nie musi oznaczać, że w organizmie nie dochodzi do szkodliwych procesów.
Chrapanie jest często bagatelizowane przez wiele osób. Uznawane jest po prostu za dokuczliwy odgłos w czasie spania. Jednak nie można go lekceważyć. Chrapanie może powodować dolegliwości związane z niedoborem tlenu w organizmie w czasie snu. Jest często objawem towarzyszącym poważnej choroby, jaką jest bezdech nocny. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak leczyć tę przypadłość i jaki lek na chrapanie jest najlepszy.
Aspartam, w składzie produktów kryjący się pod symbolem E951, to jedna z najczęściej stosowanych sztucznych substancji słodzących. Dodawany bywa nie tylko do produktów spożywczych, lecz także do rozmaitych leków.
Mieli zaplanowane treningi, zawody, ale agresja Rosji przewróciła życie ukraińskich sportowców do góry nogami. Z pomocą przyszły im polskie kluby, które zaoferowały noclegi, wyżywienie i możliwość ćwiczenia ukochanej dyscypliny z dala od wojny.
Dzięki mocnym mięśniom brzucha możemy uniknąć choćby problemów z kręgosłupem. Jak je wzmocnić? Jak często trzeba ćwiczyć, aby poczuć różnicę? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała Anna Kaszuba, trenerka personalna.
"Niezwykle ważne jest wsparcie rodziców".
13-letnia Afsheen Gul dorastała w cierpieniu. Szyja wygięta pod kątem 90 stopni była dla niej utrapieniem, a dla lekarzy medyczną zagadką. W końcu nastolatka z Pakistanu poleciała do Indii, gdzie została poddana skomplikowanej operacji. Dzięki temu dostała szansę na normalne życie.
Badania pokazują, że zwierzaki mają korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
Poznaj wskazówki specjalisty.
Słyszysz "testosteron" i od razu wyobrażasz sobie dobrze zbudowanego mężczyznę. Tymczasem ten hormon występuje także u kobiet i - jak się okazuje - pełni bardzo ważną funkcję. Jak wpływa na nasz organizm i do jakich zmian doprowadza? Czym grozi jego przedawkowanie? O tym opowiedziała nam dr n. med. Anetta Karwacka, specjalista ginekolog-położnik.
Badacze znają odpowiedź.
Natłok pracy, a także ciągły stres bardzo negatywnie na nas oddziałują. By nieco rozładować napięcie, warto zrobić odprężający masaż głowy.
Inspirowanie się cudzym wyglądem czy zainteresowaniami wielu z nas kojarzy się z czasami szkolnymi. W dzieciństwie chęć naśladowania otoczenia wydaje się zupełnie naturalna, nie stanowi też źródła poważnych konfliktów. Kopiowanie czyjejś fryzury, kupowanie identycznych ubrań czy lektura tych samych książek to jednak nawyki, które mogą boleśnie odbijać swoje piętno na relacjach osób dorosłych.
Ryszard Kałaczyński stanowi niekwestionowany wzór do naśladowania dla wielu osób. Doświadczony maratończyk ze wsi Witunia ma na swoim koncie liczne sukcesy i nieraz udowodnił, że pracę na roli można z powodzeniem połączyć z aktywnością fizyczną.
W czym tkwi tajemnica długowieczności? Czy każdy może dożyć 100 lat? Odpowiedzi na to pytanie naukowcy szukają od dawna. Zdrowa dieta, ćwiczenia fizyczne i sen to nie wszystko. Sekret długiego i szczęśliwego życia oraz jaki ma to związek z kameleonami zdradziła w Dzień Dobry TVN Marta Zaraska, dziennikarka naukowa.