Dziewczyny w Nysie wymiatają na boisku. Piotr Wojtasik z Dzień Dobry TVN odwiedził kobiecą drużynę futbolu australijskiego podczas treningu. Jakie są zasady gry? O szczegółach opowiedział trener Mateusz Latawski.
Futbol australijski - na czym polega?
W Nysie w województwie opolskim prężnie działa kobieca drużyna futbolu australijskiego. Czym charakteryzuje się ta dyscyplina?
- Futbol australijski, czyli wszystkie najlepsze elementy z innych sportów w jednym miejscu. Kopiemy jak w piłce nożnej, szarżujemy jak w rugby, podajemy jak w ręcznej, przepychamy się jak w ręcznej, skaczemy do piłki jak w koszykówce - powiedział trener Mateusz Latawski.
W zespole trenują 22 kobiety. Skąd wziął się pomysł, by akurat w Nysie trenować ten popularny w Australii sport?
- Nysa jest małym miastem, ma 50 tys. mieszkańców. Nie było drużyny kobiecej w żadnym sporcie, więc pomyśleliśmy, że musimy to zmienić. Kobiety też chcą grać, też chcą rywalizować. Widać, że jest zapotrzebowanie, bo jest bardzo dużo chętnych dziewczyn - podkreślił Latawski.
Kobiety grają w futbol australijski
Jakie są zasady gry w futbol australijski?
- Komunikacja jest bardzo ważna, bo dużo się dzieje na boisku. (...) Bez kozłowania nie można przebiec więcej niż 15 metrów. Są dwie bramki, każda ma cztery słupy. Jeśli kopniesz piłkę między środkowe słupy, to dostaje się za to 6 pkt. Jeśli kopniesz piłkę między boczne słupki, to jest 1 pkt. Jeśli piąstkujesz między którykolwiek słup, to masz 1 pkt - wyjaśnił trener.
W Australii w jednej drużynie gra 18 kobiet. W Europie jest nieco inaczej.
- My nie mamy takich dużych boisk jak w Australii, bo oni grają na wielkich boiskach jak do krykieta. Dlatego my mamy po 9 osób w drużynie i gramy na boiskach do rugby lub do piłki nożnej - powiedział Latawski.
Piotr Wojtasik spróbował swoich sił w futbolu australijskim. Jak mu poszło? Czy dziewczynom udało się odebrać mu piłkę? Zobacz wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Małgorzata została pierwszą juhaską w Polsce. "Zawsze lubiłam męską robotę"
- Casting na prezentera pogody Dzień Dobry TVN. Poznajmy 5 wyjątkowych kandydatów
- Gwiazdy TVN-u na okładce magazynu. "Świętujemy 25-lecie!"
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN