Sztafeta to rodzaj zespołowej konkurencji sportowej. Sztafety organizowane są w takich dyscyplinach sportowych, jak lekkoatletyka, pływanie, pięciobój, narciarstwo, bieg na orientację, narciarstwo, łyżwiarstwo szybkie, biathlon. Najpopularniejsze są sztafety lekkoatletyczne.
Sport to zdrowie
Każdy zawodnik musi przebiec swój odcinek, jednak może wystartować dopiero, gdy poprzednik ukończy swój etap i przekaże mu pałeczkę. Do ostatecznego wyniku liczy się pozycja na mecie ostatniego startującego zawodnika.
Sztafeta lekkoatletyczna – rodzaje
W ramach lekkoatletyki można wyróżnić kilka konkurencji:
- Sztafeta 4x400 to jeden z dwóch rodzajów biegów sztafetowych rozgrywanych na międzynarodowych seniorskich zawodach lekkoatletycznych. Każdy z zawodników musi przebiec dystans 400 m.
- Sztafeta 4x100 to także konkurencja rozgrywana na międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych dla seniorów. Każdy z zawodników ma do przebiegnięcia odcinek 100 m.
- Sztafeta olimpijska polega na przebiegnięciu przez czterech zawodników dystansu odpowiednio: 100, 200, 400 i 800 m lub odwrotnie – 800, 400, 200, 100 m. Jest już dosyć rzadko rozgrywaną konkurencją lekkoatletyczną, dużo popularniejsza była w latach 1930–1950.
- Sztafeta szwedzka to sztafeta polegająca na przebiegnięciu przez czterech zawodników dystansów kolejno 100, 200, 300, 400 m lub odwrotnie – 400, 300, 200, 100 m. Obecnie jest rozgrywana głównie w ramach zawodów młodzieżowych.
- Sztafeta maratońska, inaczej ekiden, to długodystansowy bieg na 42 kilometrów (czyli tyle, co maraton). Pojęcie "ekiden" pochodzi z Japonii, a swoją nazwę wzięło od japońskiego systemu transportowego i pocztowego, biegnącego między obecnym Tokio i Kioto. Szybszą komunikację między miastami umożliwiał nowatorski system wymiany koni na kolejnych stacjach, podobnie jak w czasie sztafety wymieniają się zawodnicy.
- Sztafeta maratońska odbywa się także w ramach corocznego Maratonu Warszawskiego. Jest to świetna opcja dla osób, które nie są w stanie przebieg całego dystansu, ale bardzo chcą wziąć udział w wydarzeniu. Maraton Warszawski umożliwia przebiegnięcie sztafety drużynom trzyosobowym, które mogą się wymieniać na trasie. Taki udział w sztafecie to także świetna forma integracji, wspólnego spędzenia czasu z bliskimi osobami.
Na czym polega sztafeta?
Zawodnicy biorący udział w sztafecie powinni być przede wszystkim zgrani ze sobą. Podawanie i odbieranie piłeczki powinno być płynne i odbywać się według pewnej ustalonej i wypracowanej strategii. Wszystko musi dziać się błyskawicznie, bez żadnych zakłóceń – tylko wtedy drużyna ma szansę na dobry wynik.
Sztafeta jest o tyle niebanalną dyscypliną, że ważne jest jednocześnie zarówno indywidualne przygotowanie poszczególnych zawodników, jak i współdziałanie. Każdy zawodnik musi być perfekcyjnie przygotowany do biegu, pokonywać własne ograniczenia, dążyć do nowych celów. Dopiero wtedy może zaistnieć w grupie, wśród innych zawodników. Grupa nieco zdejmuje presję z jednostki, ale także daje pozytywną mobilizację, bo żaden zawodnik nie chce zawieść innych. Siłą musi być gra drużynowa. Bardzo ważne jest także wzajemne zaufanie, zaangażowanie oraz spokój.
Polska sztafeta 4x400
Polska odnosi w sztafecie wspaniałe sukcesy. W sierpniu 2018 roku sztafeta kobiet 4x400 metrów zdobyła złoty medal Mistrzostw Europy. Historycznego zwycięstwa dokonały cztery zawodniczki polskiej drużyny: Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart, Patrycja Wyciszkiewicz i Justyna Święty-Ersetic.
Z kolei w marcu 2018 roku polska sztafeta 4x400 metrów mężczyzn zdobyła złoty medal na halowych mistrzostwach świata. Drużyna w składzie: Karol Zalewski, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk, Jakub Krzewina, osiągnęła czas 3:01.77 i pobiła tym samym rekord świata.
Zobacz także:
- Pierwsza kobieca drużyna futbolu australijskiego w Polsce. "Szarżujemy jak w rugby, podajemy jak w ręcznej"
- Oto 4 proste ćwiczenia na jędrny biust. "Wystarczy poświęcić 10 minut"
- Polki grają w rugby i odnoszą sukcesy. "Trzeba dużo poświęcić, żeby coś osiągnąć"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Clerkenwell