Zdrowie

  Reagować czy się nie wtrącać? Swoimi sposobami na zniechęcenie potencjalnego partnera podzieliły się psycholog Maria Rotkiel i pisarka Katarzyna Lengren, która wyznała, że kiedy jej córka była jeszcze nastolatką, skutecznym sposobem na zakończenie relacji córki z chłopakiem, było ośmieszenie go w jej oczach. Co na to psycholog Maria Rotkiel?

  Co zrobić, gdy but jest za mały i nie mamy czasu, by iść do szewca? Niewygodny i uwierający problem można zażegnać na kilka domowych sposobów. Jednym z nich jest włożenie do buta butelki lub piłki, którą pompujemy w bucie. Gościem Dzień Dobry TVN był Jacek Kamiński, mistrz szewski, który zdradził, na ile domowe sposoby na rozciąganie butów są skuteczne i bezpieczne dla obuwia.

  Jak wynika z przeprowadzonych badań, słyszymy coraz gorzej. Co więcej, problem dotyka nie tylko osób starszych, ale i młodszych, nawet nastolatków. Jak rozpoznać objawy utraty słuchu? Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić? O tym w Dzień Dobry TVN odpowiedział prof. Henryk Skarżyński, otochirurg.

  Brak energii, apatia, ziemisty kolor skóry. By z tym walczyć, nasza codzienna dieta powinna być bogata w witaminy i minerały. Dostarczamy je głównie jedząc owoce i warzywa. Jednak nie zawsze mamy czas, by zjeść pięć świeżych porcji. Co wtedy zrobić? Alternatywą są soki i gęste musy, które dodatkowo bogate są w błonnik. O zamiennikach świeżych warzyw i owoców, o ich zaletach, opowiedziała w Dzień Dobry TVN dietetyczka Agata Ziemnicka-Łaska.

  Wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w sportach walki i w zawodach CrossFit. Sukces goni sukces, bo 10 dni temu Polka wywalczyła brązowy medal na Mistrzostwach Świata Strongwoman! Na naszej kanapie zasiadła Sylwia Reichel, która prowadzącym Dzień Dobry TVN opowiedziała, o swojej ogromnej pasji do sportu oraz o tym, jak trenuje do zawodów. Jak się okazuje, mentalne przygotowanie jest równie ważne, co rozgrzewka i podnoszenie ciężarów. Jakich poświęceń wymaga od Sylwii Reichel ten sport?

  Jak wygląda wybudzanie, czy osoby w śpiączce są świadome otaczającego ich świata i czy pamiętają cokolwiek po wybudzeniu? Z Janiną Mirończuk, prezesem Fundacji „Światło” rozmawiała Anna Maruszeczko. Jak Zakładowi Opiekuńczo-Leczniczemu w Toruniu udaje się wybudzić rekordowo dużą liczbę pacjentów?

  W szkole na ul. Tynieckiej w Krakowie dzieci niewidzące i słabowidzące mają szansę na zdobycie bardzo dobrego wykształcenia, które umożliwia im skuteczny start na rynku pracy. Do jakich zawodów przygotowuje szkoła? Anna Maruszeczko gościła w "Zielonych drzwiach" pedagoga szkoły Dorotę Wronę oraz pływaka i absolwenta szkoły Marcina Ryszkę.

  Jabłko to prawie 4,5 łyżeczki cukru, banan 4, a jedna szklanka soku pomarańczowego - to aż 12 łyżeczek słodkiego, białego proszku. Czy zastanawialiście się, ile cukru, nawet tego ukrytego, spożywacie w ciągu dnia? Może czas najwyższy przeprowadzić cukrowy detoks? Od czego go zacząć i czym zastąpić cukier - o tym w Dzień dobry TVN dietetyczka Justyna Mizera.

  Działa przeciwbólowo oraz rozluźnia mięśnie. W jakich przypadkach medycznych lekarze decydują się na tego typu formę terapii i w jakiej formie marihuana jest podawana pacjentowi? Czy marihuana medyczna uzależnia? Na te i na inne pytania prowadzących Dzień Dobry TVN odpowiedział dr Paweł Grzesiowski.

  Nasz nowy cykl "Udana operacja", który opowiadać będzie o wybitnych osiągnięciach polskich lekarzy, zaczynamy od spotkania z "czarodziejem neurochirurgii" prof. Mirosławem Ząbkiem. Czy to prawda, że wykorzystujemy tylko niewielką część swojego mózgu i jak możemy poprawić jego wydajność? Na czym polega technologia gamma-knife?

  O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Tadeusza Piotrowskiego, kierownika Katedry Badań nad Snem UM. Jak spać, by obudzić się wypoczętym? Kiedy jakość naszego snu się pogarsza? Dlaczego nie powinniśmy zbyt długo leżeć w łóżku po przebudzeniu? Dlaczego warto przewietrzyć sypialnię przed snem? Czy z tzw. sowy można zrobić skowronka? I czy powinniśmy sobie uciąć drzemkę w ciągu dnia?

  Jak wiele prawdy jest w tym, że kobietami rządzą hormony? Jak partnerzy powinni się zachować, kiedy - z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego - panie tracą panowanie nad sobą? Czy można poradzić sobie z PMS? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: Heleną Jastrzębską z Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i coachem, ekspertem ds. komunikacji międzypłciowej Grzegorzem Kordkiem.

  Co dziesiąte dziecko cierpi na neofobię żywieniową. Wielu rodziców nawet o tym nie wie, że to schorzenie dotknęło ich maluchów. Co to jest neofobia żywieniowa? Jak ją odróżnić od zwykłego grymaszenia? Jak sobie radzić z tym schorzeniem? Skąd się bierze ta przypadłość? W Dzień Dobry TVN gościliśmy: terapeutę neurorozwojowego Małgorzatę Tchurz i mamę 3-letniego Kuby Magdalenę Taracińską-Cifuentes.

  Nieistniejąca już francuska firma Poly Implant Prothese (PIP) produkowała wadliwe implanty piersi. Zanim sprawa wyszła na jaw, skorzystało z nich ponad 400 tys. kobiet na całym świecie. Obecnie we Francji toczy się proces karny. Jakie wady miały implanty? Ile implantów trafiło do Polski? Ile Polek bierze udział w postępowaniu? W Dzień Dobry TVN gościliśmy mecenasa Michała Biedka, który reprezentuje Polki w tej sprawie. Nasze rodaczki wystąpiły z pozwem zbiorowym.

  Co dziesiąty Polak nie wie, że cierpi na obturacyjny bezdech senny. Co to jest? Jakie czynniki ryzyka mogą wpłynąć na występowanie bezdechu? Jakie są objawy tej choroby, a jakie następstwa? Za pomocą jakich badań można wykryć chorobę? Czy bezdech można wyleczyć? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN: prof. Robertem Skomro z Uniwersytetu Saskatchewan w Kanadzie - światowej klasy specjalistą w dziedzinie bezdechu.

  Pani Lidia Rajewska-Idzikiewicz przekazała Fundacji TVN swoją kolekcję obrazów, które zbierała przez całe życie. Prace zostały wystawione na aukcję, a dochód z licytacji przeznaczony będzie na podopiecznych fundacji TVN "Nie jesteś sam". Czy to częsty gest w Polsce? Jaką wartość ma zbiór obrazów przekazanych przez Panią Lidię? Gdzie i kiedy odbędzie się aukcja? W Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko gościła znawcę sztuki i prezesa dużego domu aukcyjnego Juliusza Windorbskiego.

  14-miesięczny Piotruś jest jedyną osobą w Polsce ze zdiagnozowanym syndromem eskimoskim. Choroba polega, na tym, że dziecko może jeść wyłącznie mięso i tłuszcze. W jakich częściach świata zanotowano podobne przypadki? Skąd się bierze ta choroba? Ile kosztuje lek, który może pomóc Piotrusiowi? Z jakich powodów Minister Zdrowia umorzył postępowanie w sprawie refundacji leku dla chłopca? W Dzień Dobry TVN gościliśmy: dr Mirosława Bik-Multanowskiego z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, mamę chłopca Ewelinę Paterek i Piotrusia Paterek.

  Wielu dietetyków uważa, że niektórych produktów spożywczych nie powinno się łączyć. Jednym z takich niebezpiecznych związków jest herbata z cytryną, ponieważ ten miks może wywołać chorobę Alzheimera. Jakich innych produktów spożywczych nie należy ze sobą łączyć? O tym gość Dzień Dobry TVN dietetyczka Agnieszka Piskała.

  W dosłownym tłumaczeniu znaczy "już widziane". To dziwne uczucie, które pojawia się nagle i trwa krótko, a osoba, która tego doświadcza ma wrażenie, że już to przeżyła. Czy déjà vu to żart umysłu, czy może pamięć poprzednich wcieleń? Skąd się bierze? Na czym polegają tzw. badania percepcyjne? Czy hipnoza może być przydatna w badaniu déjà vu?

  Coraz więcej rodziców decyduje się na to, by nie szczepić swoich dzieci. Usprawiedliwiają to złym wpływem szczepionek na zdrowie dziecka. Co zatem robić? Szczepić czy nie szczepić? Czy przedszkola nie powinny przyjmować dzieci, które nie są szczepione? O tym rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN prof. dr hab. med. Zbigniewem Gaciongiem - lekarzem chorób wewnętrznych, kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.

  Marzena Biernacka i Ewa Wituszyńska produkują kulki Kegla. W jakich okolicznościach wpadły na pomysł rozwinięcia takiego biznesu? Czy ich produkty mają atesty? Jakie są problemy, jeśli mięśnie Kegla nie są wyćwiczone? W jakich okresach życia kobiety przydają się kulki Kegla?

  A/H1N1 to wirus, który wywołuje tzw. świńską grypę. Jak rozpoznać tę chorobę? Czym różni się świńska grypy od zwykłej grypy? Jak wygląda leczenie osoby zarażonej wirusem A/H1N1? Z epidemiologiem Zbigniewem Hałatem i Kierownikiem Działu Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu Witoldem Paczosem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Choroba serca, nowotwór płuc i śmierć męża - wszystko to spadło na Panią Małgosię Uziałko i sprawiło, że straciła zęby, i przestała się uśmiechać. Pani Małgosia zgłosiła się do nas z prośbą o pomoc - chciała odzyskać piękny uśmiech. Pomogliśmy jej w tym wspólnie z ekspertami z Malo Clinic. Efekt zaskoczył samą Panią Małgosię i jej córkę Milenę. Zobaczcie!

  Naukowcy brytyjscy uznali, że podawanie dzieciom masła orzechowego może skutecznie zapobiec alergii na orzechy. Czy rzeczywiście? Po ilu miesiącach życia dziecka można wprowadzać do jego diety orzechy? Dlaczego niektóre osoby reagują na orzechy w sposób bardzo gwałtowny? O wynikach wspomnianych badań rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN prof. Jerzym Kruszewskim - alergologiem z Wojskowego Instytutu Medycznego.

  Wiele gabinetów kosmetycznych oferuje zabiegi, które usuwają skórkę pomarańczową. Niestety nie każdego na nie stać. Czy można zatem walczyć z cellulitem domowymi sposobami? Czy są one skuteczne? Co sprzyja powstaniu skórki pomarańczowej? Czy dotyka ona tylko kobiet? O tym gość Dzień Dobry TVN dermatolog Maria Noszczyk.

  Anna Maruszeczko gościła w Zielonych Drzwiach trenera pracy i doradcę planowania kariery Monikę Zakrzewską i Grzegorza Rucińskiego, który korzysta z trenera pracy. Czym zajmuje się trener pracy? Na czym polega indywidualność i kompleksowość we wspieraniu osób, które mają szczególne problemy na rynku pracy? Czy taka usługa jest powszechnie dostępna?cCzy trener pracy pomaga również pracodawcy?

  Dorota Gardias wybrała się dziś do Zawoi. Tam, na stoku narciarskim, spotkała się z wicemistrzynią świata i mistrzynią Polski w skialpinizmie Anną Figurą, mistrzynią Polski Anną Tybor i ich trenerem Jackiem Żebrackim. Na czym polega ta dyscyplina sportu i kiedy odbędą się kolejne zawody?

  Są trzykrotnymi mistrzami Anglii i kilkukrotnymi wicemistrzami. Mają jedyny, na wyspach, siatkarski fanclub i szkółkę dla dzieci. Poznajcie, założony w latach 70-tych przez polskich harcerzy, klub CBL Polonia Londyn, który "rozdaje karty" w brytyjskiej siatkówce!

  W Niemczech rośnie liczba zachorowań na odrę. W Berlinie - na skutek powikłań po odrze - zmarł 18-miesięczny chłopczyk. Czy wzrost zachorowań bierze się z nieszczepienia dzieci w Niemczech? Czy odra może z taką siłą zaatakować w Polsce? Jak ta choroba przebiega? Jakie są powikłania odry? Czy szczepionka chroni przed tą chorobą? O tym pediatra dr Aneta Górska-Kot, która gościła w Dzień Dobry TVN.

  Owoce i warzywa to bardzo ważny składnik diety dziecka, ale niestety nie każde dziecko chce je jeść. Dlatego czasami trzeba użyć fortelu. Ambasadorzy akcji 5 porcji zdrowia - aktorka Joanna Koroniewska i Andrzej Polan przedstawili w kuchni Dzień Dobry TVN dania, w których przemycili m.in.: paprykę, rzodkiewkę, jabłka i gruszki. Oto one: ciasteczka z gruszkami, torcik z ogórkiem, rzodkiewką i gotowanym jajkiem, leniwe z jabłkiem prażonym i rodzynkami, a także koperty z ciasta francuskiego z papryką, bazylią i miętą.