Odtruwanie organizmu po alkoholu
Odtruwanie alkoholowe zalecane jest nie tylko alkoholikom, ale też osobom, które okazyjnie nadużyły tej substancji i ponoszą fizyczne konsekwencje w postaci tzw. kaca i nie tylko. Odtruwanie polega na usunięciu z organizmu toksycznych substancji i przywróceniu tych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Długotrwałe, nawet jednorazowe spożywanie alkoholu zaburza wewnętrzną gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Zmianom, które wywołują m.in. ogólne złe samopoczucie, ulega również poziom jonów potasu, magnezu czy sodu.
Zadaniem procesu odtruwania jest, jak sama nazwa wskazuje, właśnie odtrucie organizmu z toksyny, jaką jest alkohol. Aby organizm powrócił do w pełni prawidłowego funkcjonowania, potrzebuje odzyskać niezbędne do tego substancje, w wyniku czego złagodzone i zmniejszone zostają fizyczne objawy zatrucia, jak np. padaczka alkoholowa czy zaburzenia psychiczne, np. stany depresyjne.
Objawy zatrucia alkoholowego. Jak długo trwają?
Jednorazowemu, okazyjnemu zatruciu alkoholem zazwyczaj towarzyszą:
- nudności i wymioty,
- ogólne osłabienie organizmu,
- zaburzenia koncentracji,
- bóle głowy i mięśni,
- utrata apetytu,
- nadwrażliwość na zapachy i niekiedy dźwięki.
Takie objawy występują najczęściej przez cały dzień. Z kolei samo odtruwanie alkoholowe trwa średnio jeden lub dwa dni. Im dłużej trwało spożywanie alkoholu (np. kilka dni), tym więcej czasu organizm będzie potrzebował na regenerację i oczyszczenie. Odtruwanie alkoholowe po długotrwałym piciu, które wymaga pomocy medycznej, zwykle odbywa się w szpitalu i może trwać do 10 dni.
Jak oczyścić organizm z alkoholu?
Jeśli zatrucie alkoholowe nie jest zaawansowane i dokucza po jednorazowym nadużyciu substancji, pomocne i wystarczające mogą się okazać domowe sposoby na detoks:
- nawodnienie - jedna z najważniejszych i najskuteczniejszych metod. Zwalcza m.in. ból głowy, który pojawia się właśnie na skutek odwodnienia. Należy postawić na wodę, wodę z cytryną, soki i zieloną herbatę, która ma zdolność zwalczania toksyn,
- unikać należy słodzonych napojów, kawy i energetyków, które, choć często pożądane, nie przyspieszają procesu regeneracji,
- kilkudniowa dieta bogata w warzywa - organizm po prostu potrzebuje wsparcia brakujących witamin, a o te najłatwiej w warzywach w każdej postaci, również w sokach,
- umiar - czasem trudno jest go zachować, ale warto pamiętać o zasadzie, że "lepiej zapobiegać, niż leczyć".
Odtrucie alkoholowe z dojazdem do domu
Coraz częściej stosowaną metodą, zwłaszcza w dużych miastach, jest domowe odtruwanie na telefon. Usługa taka czasami dostępna jest 24/7. Wykwalifikowana osoba przyjeżdża do osoby w potrzebie i pomaga jej za pomocą kroplówki, która najczęściej zawiera glukozę i sól fizjologiczną. Usługa taka nie należy do najtańszych, ale coraz więcej osób się na nią decyduje.
Zobacz też:
Jak domowymi sposobami przeprowadzić odtruwanie organizmu?
Zespół odstawienny - na czym polega i jak go leczyć?
Zobacz video: Jak przetrwać kaca?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: E+