17-latek miał zmasakrowaną stopę: "Praktycznie wisiała na skórze i ścięgnach". Chodzi dzięki chirurgowi cudotwórcy

Cezary Żak w roli reżysera
17-letni Tomasz Gwóźdź miał wypadek na jednośladzie. Jego stopa była zmasakrowana. - Jedyna myśl, która przychodziła mi do głowy to, że będę bez stopy – wspomina. Dzięki prof. Łukaszowi Krakowczykowi znów może cieszyć się życiem.

Wypadek motocyklowy

Dla Tomka sport był całym życiem. Trenował rzut młotem oraz dyskiem. Osiągał duże sukcesy. By nie tracić czasu na dojazdy, na treningi i do szkoły przemieszczał się na motocyklu. Pewnego dnia jego życie wywróciło się o 180 stopni. - Wstałem normalnie do szkoły, zjadłem śniadanie i wyjechałem na motorze. I nagle kilometr od mojego domu, pan wymusił pierwszeństwo. Pamiętam jedynie moment uderzenia i potem jak już leżałem na chodniku - powiedział Tomasz Gwóźdź.

Jego stopa była zmasakrowana. – Widząc ją, wiedziałem, że będzie źle. Praktycznie wisiała na skórze i ścięgnach. Jedyna myśl, która przychodziła mi do głowy to, że będę bez stopy – wspomniał 17-latek.

Profesor Tomasz Koszutski przyznał, że 1/3 stopy Tomasza, począwszy od pięty, w kierunku śródstopia była pozbawiona tkanek miękkich. Chłopak trafił do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Doktor Łukasz Krakowczyk przygotował pionierski plan zrekonstruowania stopy pacjenta, wykorzystując skórę z uda 17-latka. – Patrząc na takiego pacjenta, od razu mam plan w głowie, co zrobić, żeby pomóc – zadeklarował lekarz.

Operacja zrekonstruowania stopy

Chirurdzy precyzyjnie wycięli 30-centymetrowy kawałek skóry z jego prawego uda. Fragment został przyszyty do stopy w miejsce ubytku. Najważniejsze było połączenie drobnej żyły i tętnicy o średnicy 2 mm.

Przed Tomkiem jeszcze jedna operacja, która ma na celu poprawić wygląd jego stopy. 17-latek trzy razy w tygodniu przechodzi rehabilitację. Są duże szanse, że nawet wróci do sportu.

Profesor jest cudotwórcą. Dzięki niemu nasz syn może wrócić do pełnej sprawności fizycznej – powiedziała Iwona Gwódź, mama chłopaka.

Prof. Łukasz Krakowczyk dokonuje przełomowych dokonań w chirurgii rekonstrukcyjnej

Łukasz Krakowczyk rocznie pokonuje ponad 60 tys. kilometrów, przeprowadzając w różnych szpitalach najbardziej nowatorskie i skomplikowane operacje rekonstrukcyjne. Został laureatem prestiżowego konkursu "Złoty Skalpel". Jak sam przyznaje, nie wyobraża sobie życie bez swojej pracy. W Dzień Dobry TVN opowiedział o swojej działalności. Posłuchaj całej rozmowy:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Stracił nogę wypadku, żyje sam w dramatycznych warunkach. "Byliśmy w opiece społecznej, panie przyjechały i temat się zakończył"

Afera w spółdzielni mieszkaniowej. "Fałszowanie wyborów do rady nadzorczej, ukrywanie azbestu w budynku przedszkola"

Pensja dla babci za opiekę nad wnukiem budzi emocje. "A kiedy my będziemy starsi, to czy nasze dzieci będą nam pomagać, kiedy im państwo zapłaci?"

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Szymon Brózda

podziel się:

Pozostałe wiadomości