Kobiety w chirurgii - dlaczego jest ich tak niewiele?
Kobiet, które wykonują zawód chirurga jest bardzo niewiele. Dlaczego tak jest? - Problem jest wielowątkowy. Już na studiach podsyca się w nich wątpliwości, czy sobie poradzą, czy maja dość siły, czy zdołają pogodzić pracę z życiem rodzinnym. Tymczasem w ogromnej większości przypadków kobiet, które wybierają taką specjalizację doskonale wiedzą na co się decydują - mówiła w Dzień Dobry TVN Małgorzatą Nowosad, chirurżka i prezeska fundacji "Kobiety w chirurgii", która ma zachęcić młode lekarki do tego, aby nie bały się wybrać zawodu chirurga.
Jak pracuje się z kobietą chirurgiem? - Kobieta w zespole wprowadza równowagę, potrafi załagodzić nerwowe sytuacje - mówiła Marta Haniecka, instrumentariuszka. - Wciąż żywe jest przekonanie, że to kobiety są bardziej histeryczne, że nie radzą sobie z emocjami. Z mojego doświadczenia wynika, że to mężczyźni znacznie częściej podnoszą głos i nie panują nad emocjami - dodała Małgorzata Nowosad.
Kobiety męskim świecie
Kobiety, które zdecydują na to, aby zostać chirurgiem nie mają łatwego zadania i nie zawsze traktowane są poważnie. - Akurat mam fajny zespół, ale podczas operacji padają seksistowskie żarty i nie wszyscy czują się z tym dobrze. Choć nie ma przestrzeni, aby o tym mówić, to na szczęście, to się powoli zmienia - mówiła Nowosad.
Sporym problemem jest także sama hierarchiczność w medycynie. Jak mówiła chirurżka zdanie i opinia młodych, mniej doświadczonych lekarzy nie zawsze są brane pod uwagę. Dotyczy to także samych pacjentów. - Jeśli pacjent może do pewnego stopnia decydować o swoim leczeniu, to jego skuteczność jest dużo lepsza. Niestety w Polsce cały czas jest z tym problem - dodała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Zmiany neurologiczne po przejściu COVID-19. "Co trzeci ozdrowieniec dalej odczuwa skutki choroby"
Zapomnij o dietach i zacznij jeść intuicyjnie. Co to oznacza?
Autor: Katarzyna Oleksik