Czym są problemy skórne? Przyczyny i leczenie

drapiące się dłonie
SawitreeLyaon/Getty Images
Źródło: iStockphoto

Problemy skórne to objawy chorób, które dotykają człowieka w różnym wieku, występują zarówno u kobiet w ciąży i niemowląt, jak i u starszych dzieci. Ich leczenie powinno być dostosowane do rodzaju zmian skórnych i stanu pacjenta.

Problemy skórne nie są wyłącznie „domeną” nastolatków, dotyczą również kobiet w ciąży, u których burza hormonalna może stać się przyczyną nieestetycznych krostek i uporczywego swędzenia. Niestety problemy skórne diagnozowane są również u niemowląt i dzieci. Jedną z najpopularniejszych chorób dających objawy skórne u najmłodszych pacjentów jest atopowe zapalenie skóry.

Problemy skórne

Problemy skórne to schorzenia, z których część ma łagodny charakter, inne zaś są zdecydowanie bardziej uporczywe. Dotyczyć mogą każdego bez względu na wiek, płeć i pochodzenie. W dużej mierze ich pojawienie się zależy od indywidualnych predyspozycji człowieka. Do objawów świadczących o problemach skórnych należą grudki, plamki, guzki, bąble, cysty, krosty, pęcherze, czy rumienie, którym nierzadko towarzyszy swędzenie, pieczenie, a nawet ból.

Problemy skórne na twarzy

Problemy skórne twarzy mogą być efektem stanów zapalnych skóry, takich jak uwarunkowana genetycznie egzema. Przejawia się ona czerwonymi, swędzącymi, łuszczącymi się plamami. Do czynników odpowiedzialnych za pojawienie się egzemy zalicza się zanieczyszczenie środowiska. Z reguły ma ona podłoże alergiczne.

Do problemów skórnych twarzy zaliczany jest też liszajec zakaźny wywoływany przez bakterie gronkowca złocistego lub/i paciorkowca z grupy B. Poza twarzą objawy tego schorzenia pojawiają się na szyi, w okolicach ust i nosa. Objawiający się wykwitami wypełnionymi ropą liszajec występuje zazwyczaj u ludzi żyjących w grupie, np. u dzieci chodzących do przedszkola. Leczenie polega na podawaniu chorym antybiotyku w formie maści lub doustnie.

Tymczasem powszechnie znany trądzik, który wbrew pozorom nie występuje jedynie u nastolatków, jest skutkiem zaburzeń w gospodarce hormonalnej. Terapia w przypadku trądziku zależy od stopnia zaawansowania choroby. Obejmuje ona odpowiednią pielęgnację, w niektórych przypadkach zażywanie antybiotyków, suplementów, a nawet zmianę diety.

Problemy skórne na twarzy nie zawsze są wynikiem choroby, zdarza się, że powstają wskutek stosowania nieodpowiednich kosmetyków. Do substancji obecnych w preparatach drogeryjnych, które mogą działać drażniąco zalicza się m.in. środki powierzchniowo czynne (np. laurylosiarczan sodu), rozpuszczalniki (np. glikol propylenowy) oraz środki konserwujące (np. formaldehyd). Reakcja zapalna wywołana przez wymienione składnik kosmetyków zależy od cech indywidualnych, warunków środowiskowych i właściwości czynnika drażniącego. Do jej łagodzenia stosuje się m.in. kortykosteroidy i leki przeciwhistaminowe.

Problemy skórne w ciąży

Ciąża to okres burzy hormonalnej w ciele kobiety. W jej trakcie dochodzi do podwyższenia poziomu niektórych hormonów (w tym androgenów), wywołujących zwiększoną produkcję sebum, które zatyka pory, powoduje zaskórniki oraz stany zapalne objawiające się krostami, a nawet wypryskami ropnymi. Dla niektórych kobiet w okresie ciąży problemem mogą okazać się przebarwienia (również na twarzy), będące rezultatem podwyższonego poziomu estrogenów, progesteronu i hormonu MSH, pobudzającego do pracy komórki produkujące melaninę (tzw. melanocyty).

Należy jednak zaznaczyć, że problemy skórne w ciąży nie dotyczą wyłącznie twarzy. W tym okresie wiele kobiet zmaga się ze świądem skóry, który jest skutkiem zmniejszającej się, pod wpływem estrogenów, grubości ochronnego płaszcza lipidowego naskórka. Objawu swędzenia skóry w ciąży nie można bagatelizować, ponieważ może być on symptomem cholestazy. U ciężarnych pojawić się może również opryszczka, świerzbiączka oraz grudkowe zapalenie skóry.

Problemy skórne w ciąży nie łatwo wyleczyć, ponieważ w tym czasie nie zaleca się stosowania większości kosmetyków oraz leczniczych maści i kremów mogących pomóc na tego typu dolegliwości. Kobiety w ciąży powinny postawić na naturalne sposoby, które mogą złagodzić problemy skórne. Zioła to dobre rozwiązanie dla każdej ciężarnej, są one wybawieniem w wielu ciążowych dolegliwościach. Przykładowo świetnym naturalnym tonikiem na problemy skórne w ciąży może okazać się napar z pokrzywy, która działa oczyszczająco na skórę tłustą i łojotokową.

Problemy skórne u niemowląt

Problemy skórne niemowląt w większości przypadków pojawiają się na krótko i są całkowicie niegroźne. Mogą być objawem trądziku noworodkowego. Pojawiające się w jego trakcie grudki, zaskórniki otwarte utrzymują się na twarzy dziecka maksymalnie do trzech miesięcy, następnie ustępują samoistnie. Problemy skórne u dzieci czasem bywają bardziej przewlekłe. Dobrym przykładem jest atopowe zapalenie skóry (AZS), które pojawia się z reguły w pierwszym roku życia dziecka.

Objawami AZS u niemowląt są grudkowate zmiany skórne i świąd, ich leczenie nie jest łatwe, często zwykła maść na problemy skórne nie jest wystarczająca. Terapia AZS polega na systematycznym, częstym stosowaniu preparatów natłuszczająco-nawilżających, oraz w razie konieczności, miejscowym aplikowaniu preparatów przeciwzapalnych. W przypadku niektórych dzieci stosuje się preparaty sterydowe.

Zobacz też:

Trądzik różowaty: nie ignoruj tego schorzenia. Jak je pokonać?

Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą

Znamiona na skórze dziecka - kiedy są groźne? Wyjaśnia dermatolog

Zobacz video: Jak dbać o skórę latem?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości