Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą

elektrokoagulacja zabieg
Artemenko_Daria/Getty Images
Źródło: iStockphoto

Zabieg elektrokoagulacji polega na uszkodzeniu tkanek przy pomocy prądu. Stosowany jest w leczeniu nadżerek, usuwaniu brodawek, włókniaków, zamykaniu naczynek. Zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i bywa bolesny. Z elektrokoagulacji mogą skorzystać osoby o ogólnym dobrym stanie zdrowia.

Elektrokoagulacja stosowana jest w celach zdrowotnych i kosmetycznych. Pomaga uporać się z wieloma problemami skórnymi, jak prosaki, włókniaki, brodawki czy naczyniaki. Stosowana jest także w leczeniu nadżerek narządów płciowych. Zabieg nie jest całkowicie bezbolesny, ale odczuwanie bólu jest kwestią bardzo indywidualną. Na co pomaga elektrokoagulacja i kto może z niej skorzystać?

Elektrokoagulacja - na co pomaga?

Zabieg elektrokoagulacji możemy przeprowadzić w przypadku wystąpienia problemów skórnych. Wykonywana jest między innymi elektrokoagulacja:

  • brodawki
  • włókniaków
  • naczynek
  • szyjki macicy/ nadżerki
  • prosaków

Zabieg polega na ścinaniu białka poprzez działanie prądem wysokiej częstotliwości na zmiany skórne. Aparat do elektrokoagulacji zaopatrzony jest w metalową elektrodę, a temperatura, która jest osiągana podczas zabiegu to 200 stopni C. Zabieg elektrokoagulacji nie jest całkowicie bezbolesny, a odczucia pacjenta związane są głównie z jego tzw. progiem bólowym oraz lokalizacją i rozmiarem leczonych zmian. Elektrokoagulacja na prosaki, włókniaki czy brodawki jest zazwyczaj zabiegiem krótkim, bezbolesnym, nie wymagającym znieczulenia. Pacjent może czuć ciepło i lekkie ukłucia. Elektrokoagulacja w kosmetyce jest alternatywą dla depilacji laserowej. Usuwanie owłosienia metodą elektrokoagulacji jest bardzo skuteczne, ponieważ zniszczeniu ulegają tkanki odpowiedzialne za wzrost włosa.

Elektrokoagulacja - przeciwwskazania

Elektrokoagulacja dermatologiczna czy elektrokoagulacja ginekologiczna nie może być wykonana u osób, które mają wszczepiony rozrusznik serca, cierpią na zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby krążenia czy cukrzycę. Elektrokoagulacja nie może być wykonana również u kobiet w ciąży lub u osób o ogólnym złym stanie zdrowia. Zabieg nie zostanie przeprowadzony w przypadku następujących schorzeń:

  • łuszczycy
  • bielactwa
  • padaczki
  • skłonności do bliznowacenia

Elektrokoagulacja - zamykanie naczynek

Zamykanie naczynek na twarzy metodą elektrokoagulacji to często stosowany zabieg, przeprowadzany w gabinetach kosmetycznych. Jest to metoda bezpieczna, mało inwazyjna i skuteczna. Za pomocą igły do koagulacji, czyli specjalnej elektrody, osoba wykonująca zabieg zamyka osobno każde naczynie. Zamykanie naczynek metodą elektrokoagulacji jest jednym z najskuteczniejszych sposobów usuwania naczynek na twarzy i dekolcie. Zaraz po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta, malutkie strupki utrzymują się przez dwa tygodnie.

Elektrokoagulacja nadżerki szyjki macicy

Metodą elektrokoagulacji możemy leczyć także nadżerki, czyli uszkodzenia błony śluzowej szyjki macicy. Chore tkanki zostaną spalone wytworzoną iskrą elektryczną. Zabieg nie jest bardzo bolesny, ale kobieta może odczuwać nieprzyjemne szczypanie, a także czuć charakterystyczny zapach.

Elektrokoagulacja może powodować powstanie blizny, jeśli podczas zabiegu został zastosowany prąd o zbyt wysokim natężeniu. Blizny po elektrokoagulacji mogą być przyczyną bolesnych miesiączek lub problemów z rozwieraniem się szyjki podczas porodu. Gojenie nadżerki po elektrokoagulacji trwa 3-5 tygodni. Podczas procesu gojenia mogą wystąpić upławy.

Elektrokoagulacja nosa

Co to jest elektrokoagulacja nosa? To metoda stosowana w leczeniu częstych krwawień z nosa. Urządzenie do elektrokoagulacji wyposażone w specjalne elektrody umożliwia precyzyjne wykonanie zamykania naczyń krwionośnych, dzięki czemu krwawienia nie powinny się powtarzać. Bardzo często zabieg ten przeprowadzany jest u dzieci.

Elektrokoagulacja - efekty

Zabieg elektrokoagulacji pozwala na osiągnięcie trwałych efektów. Elektrokoagulacja naczynek pozwala na ich skuteczne zamknięcie, a działanie prądem na zmiany skórne umożliwia ich usunięcie bez konieczności stosowania metod chirurgicznych. Osiągnięte efekty zabiegu to znaczna poprawa estetyki, pozbycie się brodawek, prosaków, włókniaków i zamknięcie rozszerzonych naczyń.

Elektrokoagulacja - skutki uboczne

Skutki uboczne po przeprowadzonym zabiegu elektrokoagulacji zdarzają się wyjątkowo rzadko i najczęściej związane są z nieprawidłowym przeprowadzeniem zabiegu, zdrapywaniem strupków przez pacjenta lub nieprawidłowym procesem gojenia się skóry. Do takich możemy zaliczyć: przebarwienia, odbarwienia, blizny zanikowe. Warto więc zadbać o miejsce pozabiegowe i stosować zalecone preparaty, które wspomogą proces gojenia. Można też stosować krem na blizny po elektrokoagulacji.

Zdarza się bowiem, że po usunięciu większych zmian pozostaną niewielkie zanikowe blizny. Rana po elektrokoagulacji może goić się około dwóch tygodni, ale zawsze zabezpieczona zostaje antybiotykiem. Warto pamiętać, że z tego rodzaju pozostałościami po zabiegu mamy do czynienia, gdy leczone zmiany są dość duże i rozległe. W przypadku drobnych zmian, zabieg nie pozostawia śladów.

Zobacz też:

Co to jest klawiterapia i jakie są opinie na jej temat?

Jakie są rodzaje masażu? Jak nauczyć się masować?

Marokańskie czarne mydło – jak stosować i dlaczego nie nadaje się do włosów?

Zobacz video: Konturowanie twarzy na mokro krok po kroku

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie