Co to jest klawiterapia i jakie są opinie na jej temat?

klawiterapia, mężczyzna trzyma w dłoni klawiki
Adrian Black/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Obecnie coraz bardziej staramy się odchodzić od inwazyjnych zabiegów medycznych, a zamiast tego próbujemy alternatywnych, bardziej naturalnych metod. Jedną z nich jest właśnie klawiterapia. Co to jest?

Klawiterapia powstała całkiem niedawno, bo w latach 60. ubiegłego wieku. Jej autorem jest dr Ferdynand Barbasiewicz, polski psycholog. Na czym polega klawiterapia i czy warto zapisać się na kurs?

Klawiterapia - na czym to polega?

Klawiterapia ma wiele wspólnego z powszechnie znanymi akupunkturą i akupresurą. Jednak w wykonywaniu zabiegów z jej zakresu nie stosuje się igieł czy siły własnych dłoni, ale tzw. klawik. To przedmiot przypominający nieco długi gwóźdź, zaostrzony na tyle, by pobudzać nerwy, ale nie na tyle, by naruszać ciągłości skóry. Zwykle narzędzie używane w klawiterapii wykonane jest ze stali chirurgicznej i obrabiane laserowo, co zapewnia precyzję wytwarzania i odpowiednią ostrość klawika.

Ta nieinwazyjna metoda polega na drażnieniu nerwów przez skórę, aby uaktywnić (i tym samym wspomóc) ich przewodnictwo. Wszystko w oparciu o połączenia systemu nerwowego w ciele człowieka oraz o szczególne punkty, opisane przez doktora Barbasiewicza, których drażnienie ma przynieść pozytywne efekty i uleczyć z różnorodnych chorób. Metoda ta bazuje zatem na pobudzaniu ciała do samoleczenia, zamiast wyręczania go w tym procesie.

Klawiterapia - kurs dla początkujących

Na kursy klawiterapii zazwyczaj przyjmowane są osoby, których zawód wymaga znajomości anatomii człowieka, choć nie jest to regułą, od której nie ma odstępstw. Można również zakupić książkę i atlas do klawiterapii, należy jednak pamiętać, że przy braku dobrej znajomości budowy ludzkiego ciała raczej trudno będzie uzyskać pożądane rezultaty.

Sam zabieg również nie należy do prostych. Wykonująca go osoba powinna posługiwać się czternastoma klawikami jednocześnie, trzymając ich po siedem w każdej dłoni. W klawiterapii niezwykle ważne są też odstępy między klawikami, które powinny wynosić około pięciu milimetrów. Terapia tego typu jest dość intensywna, zakłada bowiem zabiegi trwające nawet kilka godzin przez kilka następujących po sobie dni. Klawiterapia określana jest co prawda jako metoda samoleczenia, jeśli jednak już się na nią zdecydujemy, znacznie lepiej i bezpieczniej będzie skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Klawiterapia - komu jest zalecana?

Chcesz spróbować tej metody? Koniecznie sprawdź, czy została opracowana z myślą również o Twoich dolegliwościach. W przypadku klawiterapii, książka rekomendowana przez jej instytut powinna dać Ci dokładną odpowiedź na to pytanie. Ogólnie jednak można stwierdzić, że zakres schorzeń, w których stan pacjenta można poprawić za pomocą klawiterapii, jest bardzo szeroki.

Wymienia się nie tylko problemy mniejszej wagi, jak alergie, lecz także poważniejsze, jak uzależnienia czy problemy z układem ruchu, a według stosujących ją osób nawet zapalenie trzustki czy stwardnienie rozsiane. Zwolennicy klawiterapii przedstawiają ją więc, jako niezwykle obiecującą i skuteczną. Ale czy klawiterapia rzeczywiście działa?

Klawiterapia - co to jest? Prawdziwy przełom czy tylko obietnice?

Na pierwszy rzut oka zasady i efekty klawiterapii wyglądają niezwykle zachęcająco dla pacjentów cierpiących na rozmaite schorzenia, jednak czy warto próbować leczenia tą metodą? Wiele osób ma wątpliwości. Wszystko ze względu na brak dokładnego przebadania terapii i niepodważalnych dowodów na jej skuteczność.

W internecie możemy za to znaleźć wiele pochlebnych opinii pacjentów leczonych za pomocą klawiterapii , trudno jednak uwierzyć im na słowo. Przede wszystkim klawiterapia należy, wbrew pozorom, do metod dość bolesnych, co zresztą potwierdza wiele osób, które poddały się tej terapii. A skoro wydaliśmy już pieniądze i poddaliśmy się niezbyt przyjemnej kuracji, to czy nie będziemy bardziej skłonni uwierzyć w jej lecznicze działanie? Równie dobrze poprawa samopoczucia może być związana z efektem placebo.

Klawiterapia wydaje się dość kontrowersyjna. Metoda ta nie powinna nam zaszkodzić, dlatego jej stosowanie raczej nie niesie ze sobą groźnych konsekwencji. Pozostaje jednak pytanie, czy warto zaniechać innych kuracji. Być może w przypadku mniej groźnych schorzeń nie wywoła to dużych problemów, jednak przy tych poważniejszych, zwłaszcza zagrażających życiu, lepiej nieco opanować entuzjazm i nie ograniczać się tylko do klawiterapii.

Zobacz też:

Joga na skołatane nerwy. Jak zacząć ćwiczyć?

Ajurweda – na czym polega najstarsza hinduska medycyna?

Akupunktura. Na czym polega metoda doktora Manaki?

Zobacz video: Terapia w formie książki, czyli poradnik Dominiki Słomińskiej

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!