Profesor Zbigniew Nawrat to fizyk, który całe swoje życie poświęcił medycynie. Jest pomysłodawcą i konstruktorem pierwszego w Europie robota do operacji na sercu. Współpracował z wybitnym kardiochirurgiem, profesorem Zbigniewem Religą. To także ojciec rodziny polskich robotów chirurgicznych Robin Heart.
Masaż lodem pomaga zmniejszyć obrzęki, a także działa ujędrniająco na skórę. Kuracja zimnem poprawia krążenie krwi i polecana jest na problemy z cellulitem oraz zwyrodnienia układu ruchu.
Wakacje i sezon plażowy coraz bliżej, a dodatkowe kilogramy nigdzie się nie wybierają. Wiele osób sięga więc po wszelkiego rodzaju sposoby na ekspresowe odchudzanie, jednak waga ani drgnie. Okazuje się, że często bezwiednie sięgamy po pozornie „niewinne” składniki, które nawet w małych ilościach psują naszą dietę. Sprawdź, na które produkty warto uważać, jeśli chcesz schudnąć.
Bose stopy kojarzymy ze swobodą, wakacjami i zabawami na świeżym powietrzu, jednak przez lata wokół tego tematu narosło wiele mitów. W programie rozmawialiśmy o tym, jak chodzenie bez butów wpływa na nasze zdrowie.
Małgorzata Idzikowska-Trzeciak w czasie ciąży usłyszała, że ma raka jajnika. Polscy lekarze dawali jej dwanaście miesięcy życia. Chora dzielnie walczyła, pisała listy do córeczki oraz marzyła, aby dożyć chociaż jej trzecich urodzin. Wyjazd do hiszpańskiego szpitala odmienił życie rodziny i dał nadzieję na lepsze jutro. Niestety leki są bardzo drogie, ich koszt wynosi prawie 100 tysięcy złotych rocznie.
Z obawy o zdrowie i życie seniorów, kilka lat temu powstała opaska, która monitoruje ich funkcje życiowe i w razie wypadku, łączy się ze służbami ratowniczymi. Edyta Kocyk opowiedziała nam o 6-letnich już działaniach firmy produkującej właśnie te teleopaski.
Znana od dziesięcioleci maść ichtiolowa do dziś znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu zmian ropnych na skórze. Jest tania i łatwa w użyciu, jednak nie każdy może po nią sięgać. Dla kogo i w jakich sytuacjach jest wskazana, a kiedy nie powinno się jej stosować? O tym mówił nam dermatolog Łukasz Preibisz.
Warzywa i owoce powinny stanowić niezbędny element naszej diety, bo są doskonałym źródłem witamin, błonnika, dobrze przyswajalnych węglowodanów oraz cennych przeciwutleniaczy. To wszystko prawda. O ile jednak warzywa możemy stosunkowo bezkarnie spożywać w dużych ilościach, o tyle na owoce trzeba już uważać. Dlaczego? Wyjaśniała to dietetyczka kliniczna Milena Nosek.
Rozwój nowych technologii sprawił, że praktycznie każda sfera naszego życia posiada dedykowaną aplikację. W Warszawie odbyła się pierwsza, nowatorska operacja wszczepienia defibrylatora, który łączy się ze... smartfonem. Dzięki technologii bluetooth, pacjent będzie w stanie monitorować stan swojego zdrowia z pomocą telefonu. W programie rozmawialiśmy o tym, czym jest i jak działa telemonitoring.
Te statystyki przerażają. Dowodzą bowiem, że polska młodzież nie dostaje potrzebnego wsparcia – ze strony państwa, szkoły czy rodziny. Taka pomoc powinna być systemowa, a w naszym kraju ten system jest wadliwy. O tym, jak i o kilku innych przyczynach takiego stanu rzeczy, opowiedziała w Dzień Dobry TVN, Justyna Szyburska, psychiatra dziecięcy.
Tęsknota za bliskimi to dla wielu z nas najbardziej dotkliwy skutek pandemii. Są osoby, które swoich rodziców, czy dziadków nie widziały od kilku miesięcy. Znoszone są restrykcje, ale czy to oznacza, że można już bezpiecznie odwiedzać najbliższych, nawet jeśli są w grupie ryzyka? Na to pytanie odpowiedział dr Paweł Grzesiowski.
Wiktoria Szubert jest zawodniczką fitness sylwetkowego. Nastolatka nie zawsze jednak mogła pochwalić się wysportowaną i szczupłą sylwetką. Co sprawiło, że zmieniła swój styl życia? Czy sporty siłowe są odpowiednie dla dzieci i młodzieży szkolnej?
Mai Włoszczowskiej nikomu nie trzeba przedstawiać. Znana kolarka górska i dwukrotna wicemistrzyni olimpijska pokazała nam szlaki rowerowe, które często przemierza na swoim rowerze. Doradziła też, o czym warto pamiętać organizując taką wyprawą.
Stałe przebywanie w domu podczas pandemii mogło się przyczynić do zwiększenia naszej wagi. Filip Chajzer i Łukasz Zagórski przeanalizowali, że średnio przybyło 2-5 kilogramów na osobę. Teraz, gdy pogoda jest coraz cieplejsza i zbliża się sezon bikini, wiele osób w popłochu zastanawia się, jak to szybko zgubić. Czy jest to w ogóle możliwe? Zapytaliśmy o to eksperta.
Miłośnicy polskich truskawek w końcu się doczekali - trwa pełnia sezonu na te pyszne, czerwone i słodkie owoce. Jak wybrać truskawki najlepszej jakości i odróżnić je od zagranicznych? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Na ten moment czekali wszyscy wielbiciele sportu i mocnych treningów. W sobotę 6 czerwca rozpocznie się IV etap odmrażania gospodarki, a wraz z nim - ponownie otwarcie siłowni i klubów fitness. Jak będzie wyglądał trening podczas pandemii? O czym musimy pamiętać zanim wybierzemy się na "siłkę"? Nowe zasady przedstawił nam trener personalny, Tomasz Gać.
Staw kolanowy jest bardzo podatny na uszkodzenia. Wynika to z jego niezwykle skomplikowanej budowy i pełnionych funkcji. Wiele osób uskarża się na dolegliwości związane z kolanem. Problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko starszych, ale i młodszych osób. Jak sobie z nim radzić? O tym mówił nam fizjoterapeuta Michał Dachowski.
Uważa się, że mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, nie mają w zwyczaju mówić o swoich emocjach, uczuciach czy potrzebach. Niezbyt dobrze oceniana jest także ich umiejętność słuchania. Dlaczego męska komunikacja różni się od kobiecej? Co tak naprawdę kryje się w głowie mężczyzny? Kilka tajemnic zdradziła nam psycholog Marzena Mawricz.
Wirus HPV, czyli brodawczak ludzki, odpowiada za 70 proc. przypadków raka szyjki macicy, który jest drugim najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Niektóre samorządy w Polsce prowadzą programy profilaktyczne oraz refundują szczepionkę przeciw HPV. Ze względów zdrowotnych szczepienie powinny rozważyć nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Dowiedz się, dlaczego chłopców również należy chronić przed zarażeniem się wirusem HPV.
Z niecierpliwością czekamy na koniec pandemii i poprawę sytuacji zdrowotnej ludzi na całym świecie. Koronawirus odebrał życie i zdrowie tysiącom ludzi, doprowadził do zamrożenia gospodarek, a co za tym idzie zmniejszenia liczb miejsc pracy. Czy możemy liczyć na to, że w wakacje sytuacja zmieni się na lepsze?
Ludzie tacy jak Mateusz Bondarowski udowadniają, że zawsze jest dobry moment na życiowe zmiany. Mężczyzna wylicytował wizytę u dietetyka i w rok udało mu się schudnąć 58 kilogramów. Oto historia jego metamorfozy.
To może być nadzieja dla kobiet zmagających się z rakiem jajnika. Specjaliści przedstawili nową metodę leczenia z wykorzystaniem olaparybu. Innowacyjna terapia była tematem kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. Na czym polega ta metoda?
Gdy podczas pandemii koronawirusa na jakiś czas zamknięto lasy, słychać było gniewne głosy osób spragnionych kontaktu z przyrodą. Nic dziwnego – natura ma dobry wpływ na nasze zdrowie. Można to odczuć dzięki kąpielom leśnym, o czym na własnej skórze przekonał się nasz reporter. Na czym polega ta aktywność?
Osoby, które się zaszczepią przeciwko grypie, mogą być bardziej chronione przed zakażeniem koronawirusem w okresie jesieni i zimy, kiedy spodziewana jest nowa fala epidemii – przekonują eksperci. Ich zdaniem, zakażenie grypą może zwiększać ryzyko zachorowania na Covid-19. Co ważne, obie infekcje powodują podobne objawy, głównie gorączkę i kaszel.
31 maja to Światowy Dzień bez Papierosa. Został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych oraz pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie. Dlaczego tak trudno jest odstawić papierosy? Jak się pozbyć zgubnego nałogu? Kilku rad udzielił psychiatra prof. Bartosz Łoza.
Polska rzepakiem stoi. Nie wszyscy wiedzą, że nasz kraj jest jednym z największych na świecie producentów tej rośliny. To z niej powstaje lubiany i używany w wielu kuchniach olej rzepakowy. Same pole natomiast, na których bywa uprawiana, stały się ostatnio ulubionym miejscem wielu znanych osób.
Czy wiesz, że nawet niepozorna klamka może się okazać pomocna podczas domowego treningu? Udowodniła to Katarzyna Bigos, która zaprezentował nam kilka propozycji swoich ćwiczeń.
Pani Teresa Wójcik ma 103 lata i bardzo silny organizm. Kobieta jest najstarszą Europejką, która pokonała Covid-19, czyli chorobę, o której mówi cały świat. Jak obecnie czuje się pacjentka?
Lekarze, dietetycy i naukowcy alarmują – dzieci cały czas źle się odżywiają. W ich diecie brakuje przede wszystkim warzyw, dlatego też w studiu zastanawialiśmy się, jak najlepiej włączać je do diety pociech. Czy korzystna dla nich będzie dieta wegetariańska lub wegańska?
Piękna pogoda sprzyja rowerowym przejażdżkom, na które często udają się całe rodziny. Warto więc pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu się i wybraniu odpowiedniego wyposażenia. Oto kilka przydatnych wskazówek od naszego eksperta.