Staw kolanowy jest bardzo podatny na uszkodzenia. Wynika to z jego niezwykle skomplikowanej budowy i pełnionych funkcji. Wiele osób uskarża się na dolegliwości związane z kolanem. Problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko starszych, ale i młodszych osób. Jak sobie z nim radzić? O tym mówił nam fizjoterapeuta Michał Dachowski.
Uważa się, że mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, nie mają w zwyczaju mówić o swoich emocjach, uczuciach czy potrzebach. Niezbyt dobrze oceniana jest także ich umiejętność słuchania. Dlaczego męska komunikacja różni się od kobiecej? Co tak naprawdę kryje się w głowie mężczyzny? Kilka tajemnic zdradziła nam psycholog Marzena Mawricz.
Wirus HPV, czyli brodawczak ludzki, odpowiada za 70 proc. przypadków raka szyjki macicy, który jest drugim najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Niektóre samorządy w Polsce prowadzą programy profilaktyczne oraz refundują szczepionkę przeciw HPV. Ze względów zdrowotnych szczepienie powinny rozważyć nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Dowiedz się, dlaczego chłopców również należy chronić przed zarażeniem się wirusem HPV.
Z niecierpliwością czekamy na koniec pandemii i poprawę sytuacji zdrowotnej ludzi na całym świecie. Koronawirus odebrał życie i zdrowie tysiącom ludzi, doprowadził do zamrożenia gospodarek, a co za tym idzie zmniejszenia liczb miejsc pracy. Czy możemy liczyć na to, że w wakacje sytuacja zmieni się na lepsze?
Ludzie tacy jak Mateusz Bondarowski udowadniają, że zawsze jest dobry moment na życiowe zmiany. Mężczyzna wylicytował wizytę u dietetyka i w rok udało mu się schudnąć 58 kilogramów. Oto historia jego metamorfozy.
To może być nadzieja dla kobiet zmagających się z rakiem jajnika. Specjaliści przedstawili nową metodę leczenia z wykorzystaniem olaparybu. Innowacyjna terapia była tematem kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. Na czym polega ta metoda?
Gdy podczas pandemii koronawirusa na jakiś czas zamknięto lasy, słychać było gniewne głosy osób spragnionych kontaktu z przyrodą. Nic dziwnego – natura ma dobry wpływ na nasze zdrowie. Można to odczuć dzięki kąpielom leśnym, o czym na własnej skórze przekonał się nasz reporter. Na czym polega ta aktywność?
Osoby, które się zaszczepią przeciwko grypie, mogą być bardziej chronione przed zakażeniem koronawirusem w okresie jesieni i zimy, kiedy spodziewana jest nowa fala epidemii – przekonują eksperci. Ich zdaniem, zakażenie grypą może zwiększać ryzyko zachorowania na Covid-19. Co ważne, obie infekcje powodują podobne objawy, głównie gorączkę i kaszel.
31 maja to Światowy Dzień bez Papierosa. Został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych oraz pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie. Dlaczego tak trudno jest odstawić papierosy? Jak się pozbyć zgubnego nałogu? Kilku rad udzielił psychiatra prof. Bartosz Łoza.
Polska rzepakiem stoi. Nie wszyscy wiedzą, że nasz kraj jest jednym z największych na świecie producentów tej rośliny. To z niej powstaje lubiany i używany w wielu kuchniach olej rzepakowy. Same pole natomiast, na których bywa uprawiana, stały się ostatnio ulubionym miejscem wielu znanych osób.
Czy wiesz, że nawet niepozorna klamka może się okazać pomocna podczas domowego treningu? Udowodniła to Katarzyna Bigos, która zaprezentował nam kilka propozycji swoich ćwiczeń.
Pani Teresa Wójcik ma 103 lata i bardzo silny organizm. Kobieta jest najstarszą Europejką, która pokonała Covid-19, czyli chorobę, o której mówi cały świat. Jak obecnie czuje się pacjentka?
Lekarze, dietetycy i naukowcy alarmują – dzieci cały czas źle się odżywiają. W ich diecie brakuje przede wszystkim warzyw, dlatego też w studiu zastanawialiśmy się, jak najlepiej włączać je do diety pociech. Czy korzystna dla nich będzie dieta wegetariańska lub wegańska?
Piękna pogoda sprzyja rowerowym przejażdżkom, na które często udają się całe rodziny. Warto więc pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu się i wybraniu odpowiedniego wyposażenia. Oto kilka przydatnych wskazówek od naszego eksperta.
Ojciec w życiu dziewczynki już od najmłodszych lat pomaga budować poczucie własnej wartości i samooceny córki. Jego rola wraz z wiekiem dziecka nabiera coraz większego znaczenia i na każdym etapie rozwoju przyjmuje inny wymiar. Jak relacje z ojcem wpływają na życie dorosłej kobiety? O tym opowiedziała nam psycholog Marzena Mawricz.
Najnowsze badania, które przeprowadził prof. Rafał Ohme, nie pozostawiają złudzeń. To kobiety są mocniejsze i na ich sile będzie mógł opierać się świat po przejściu pandemii koronawirusa. Jakie cechy sprawiają, że płeć ta lepiej znosi obecną sytuację?
Kiedy zgłaszamy się do fizjoterapeuty z bólem kolana czy kręgosłupa, rzadko myślimy, że przyczyną mogą być nasze stopy, a właściwie to, w jaki sposób je traktujemy, jak je stawiamy oraz jakie obuwie wybieramy. Okazuje się jednak, że to wszystko ma wpływ na postawę naszej sylwetki. Tomasz Jurkiewicz, fizjoterapeuta i osteopata pokazał nam najlepsze ćwiczenia rozluźniające, relaksujące, ale także wzmacniające całą kończynę dolną.
„Paluszek i główka to szkolna wymówka” – mówi znane powiedzenie. Powtarzające się dolegliwości bólowe u dziecka czasem budzą nasz niepokój, czasem je bagatelizujemy, uważając, że ukrytym celem naszej pociechy jest na przykład uniknięcie lekcji w szkole. Kiedy bolący brzuch lub głowa może świadczyć o chorobie, a kiedy jest oznaką stresu i innych „niefizycznych” problemów? O tym opowiedziała Ewa Miśko-Wąsowska oraz Marta Bąkowska.
Nie tylko muzycy, ale także sportowcy w dobie pandemii muszą wykazywać się kreatywnością. Słyszeliśmy już o maratończykach, którzy dystans pokonali we własnym salonie lub… na balkonie. Teraz przyszedł czas na inną, ciekawą dyscyplinę. Jak w dobie pandemii i powszechnej izolacji radzą sobie miłośnicy parkouru, czyli swoistych akrobacji i pokonywania przeszkód w przestrzeni miejskiej? Zdradził trener, Michał Betcher.
Rokitnik zwyczajny jest rośliną występującą dziko na terenie Europy oraz Azji. W Polsce można go znaleźć na wybrzeżu Bałtyku i w Pieninach. Rokitnik pokryty jest gronami owoców o złocistopomarańczowej barwie. Są one wykorzystywane w kuchni, ale również jako środek leczniczy. Sok z rokitnika zyskał sławę na całym świecie i ze względu na bogactwo substancji odżywczych znany jest jako tzw. superfood.
Chrom jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego niedobór może powodować niekorzystne zmiany w naszym organizmie. Więcej o tym mikroelemencie i skutkach jego braku opowiedziała nam dietetyczka Katarzyna Biłous.
W aktualnej sytuacji epidemiologicznej jesteśmy zmuszeni do ograniczenia ilości usług, z których korzystaliśmy, zanim zostały wprowadzone restrykcje związane z COVID-19. Coraz częściej korzystamy z pomocy specjalistów dzięki połączeniom internetowym. Jak zatem nawiązać współpracę online z dietetykiem?
Obecna sytuacja wymusiła na wielu sportowcach i amatorach aktywnego trybu życia poszukiwania nowych rozwiązań. Pojawił się między innymi pomysł, by organizować kolarskie wyścigi w domach. Jak to się odbywało?
W nowej dla wszystkich rzeczywistości związanej z pandemią rodzi się wiele niejasności i pytań. Na każde z nich odpowiada jeden z naszych ekspertów. Dzisiaj rozwiewamy wątpliwości dotyczące mierzenia ubrań w sklepach.
Najnowsze badania mogą zaniepokoić wielu rodziców. Głoszą one, że nastolatkowie w Polsce są w czołówce, jeśli chodzi o problem z akceptowaniem siebie. Z czego może to wynikać? Rozmawialiśmy o tym z psychologiem Magdaleną Chorzewską.
Gluten jest mieszaniną białek znajdującą się w wielu produktach żywnościowych. W największych ilościach występuje w mące pszennej, żytniej i jęczmiennej oraz w produktach otrzymywanych z tych mąk, np. pieczywie. Gluten stosowany jest także jako spulchniający dodatek do żywności, np. do wyrobów mięsnych. W ostatnich latach gluten jest uważany za składnik naszej diety, który powinien być wykluczany. Ale jak jest naprawdę? Czy każdy powinien ograniczyć gluten w diecie? Czy gluten jest szkodliwy?
Młode gimnastyczki artystyczne z kadry narodowej mogły w końcu wrócić na salę treningową. Nie oznacza to, że przez całą kwarantannę próżnowały. Codziennie ćwiczyły w domach i łączyły się z trenerką na zajęcia przez Internet. Jak wyglądały treningi online?
Iga Baumgart-Witan to lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 400 metrów. Jest srebrną i brązową medalistką mistrzostw świata oraz mistrzynią Europy w sztafecie 4x400. Od 8 lat nad jej sportową formą czuwa mama - Iwona Baumgart. Jak układa się rodzinna współpraca?
Już dziś w programie „36,6” najnowsze informacje z frontu walki z koronawirusem. Co to znaczy być w kwarantannie, jak z wirusem mają radzić sobie ciężarne kobiety? O tym Ewa Drzyzga porozmawia ze specjalistami chorób zakaźnych oraz ekspertami, którzy znają najnowsze doniesienia i śledzą światowe publikacje z dziedziny medycyny.
Nieznana choroba atakująca dzieci pojawia się w kolejnych krajach. Jej przypadki wykryto już m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Tylko w Nowym Jorku zdiagnozowano 137 zachorowań, a we Francji - 100. Tajemnicze schorzenie powoduje "ogólnoustrojowe zapalenie" i może prowadzić do śmierci. Co to jest wieloukładowy zespół zapalny? Jakie są jego objawy? O tym rozmawialiśmy z dr. Ernestem Kucharem – pediatrą, specjalistą chorób zakaźnych.