Pani Teresa Wójcik ma 103 lata i bardzo silny organizm. Kobieta jest najstarszą Europejką, która pokonała Covid-19, czyli chorobę, o której mówi cały świat. Jak obecnie czuje się pacjentka?
Lekarze, dietetycy i naukowcy alarmują – dzieci cały czas źle się odżywiają. W ich diecie brakuje przede wszystkim warzyw, dlatego też w studiu zastanawialiśmy się, jak najlepiej włączać je do diety pociech. Czy korzystna dla nich będzie dieta wegetariańska lub wegańska?
Piękna pogoda sprzyja rowerowym przejażdżkom, na które często udają się całe rodziny. Warto więc pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu się i wybraniu odpowiedniego wyposażenia. Oto kilka przydatnych wskazówek od naszego eksperta.
Ojciec w życiu dziewczynki już od najmłodszych lat pomaga budować poczucie własnej wartości i samooceny córki. Jego rola wraz z wiekiem dziecka nabiera coraz większego znaczenia i na każdym etapie rozwoju przyjmuje inny wymiar. Jak relacje z ojcem wpływają na życie dorosłej kobiety? O tym opowiedziała nam psycholog Marzena Mawricz.
Najnowsze badania, które przeprowadził prof. Rafał Ohme, nie pozostawiają złudzeń. To kobiety są mocniejsze i na ich sile będzie mógł opierać się świat po przejściu pandemii koronawirusa. Jakie cechy sprawiają, że płeć ta lepiej znosi obecną sytuację?
Kiedy zgłaszamy się do fizjoterapeuty z bólem kolana czy kręgosłupa, rzadko myślimy, że przyczyną mogą być nasze stopy, a właściwie to, w jaki sposób je traktujemy, jak je stawiamy oraz jakie obuwie wybieramy. Okazuje się jednak, że to wszystko ma wpływ na postawę naszej sylwetki. Tomasz Jurkiewicz, fizjoterapeuta i osteopata pokazał nam najlepsze ćwiczenia rozluźniające, relaksujące, ale także wzmacniające całą kończynę dolną.
„Paluszek i główka to szkolna wymówka” – mówi znane powiedzenie. Powtarzające się dolegliwości bólowe u dziecka czasem budzą nasz niepokój, czasem je bagatelizujemy, uważając, że ukrytym celem naszej pociechy jest na przykład uniknięcie lekcji w szkole. Kiedy bolący brzuch lub głowa może świadczyć o chorobie, a kiedy jest oznaką stresu i innych „niefizycznych” problemów? O tym opowiedziała Ewa Miśko-Wąsowska oraz Marta Bąkowska.
Nie tylko muzycy, ale także sportowcy w dobie pandemii muszą wykazywać się kreatywnością. Słyszeliśmy już o maratończykach, którzy dystans pokonali we własnym salonie lub… na balkonie. Teraz przyszedł czas na inną, ciekawą dyscyplinę. Jak w dobie pandemii i powszechnej izolacji radzą sobie miłośnicy parkouru, czyli swoistych akrobacji i pokonywania przeszkód w przestrzeni miejskiej? Zdradził trener, Michał Betcher.
Rokitnik zwyczajny jest rośliną występującą dziko na terenie Europy oraz Azji. W Polsce można go znaleźć na wybrzeżu Bałtyku i w Pieninach. Rokitnik pokryty jest gronami owoców o złocistopomarańczowej barwie. Są one wykorzystywane w kuchni, ale również jako środek leczniczy. Sok z rokitnika zyskał sławę na całym świecie i ze względu na bogactwo substancji odżywczych znany jest jako tzw. superfood.
Chrom jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego niedobór może powodować niekorzystne zmiany w naszym organizmie. Więcej o tym mikroelemencie i skutkach jego braku opowiedziała nam dietetyczka Katarzyna Biłous.
W aktualnej sytuacji epidemiologicznej jesteśmy zmuszeni do ograniczenia ilości usług, z których korzystaliśmy, zanim zostały wprowadzone restrykcje związane z COVID-19. Coraz częściej korzystamy z pomocy specjalistów dzięki połączeniom internetowym. Jak zatem nawiązać współpracę online z dietetykiem?
Obecna sytuacja wymusiła na wielu sportowcach i amatorach aktywnego trybu życia poszukiwania nowych rozwiązań. Pojawił się między innymi pomysł, by organizować kolarskie wyścigi w domach. Jak to się odbywało?
W nowej dla wszystkich rzeczywistości związanej z pandemią rodzi się wiele niejasności i pytań. Na każde z nich odpowiada jeden z naszych ekspertów. Dzisiaj rozwiewamy wątpliwości dotyczące mierzenia ubrań w sklepach.
Najnowsze badania mogą zaniepokoić wielu rodziców. Głoszą one, że nastolatkowie w Polsce są w czołówce, jeśli chodzi o problem z akceptowaniem siebie. Z czego może to wynikać? Rozmawialiśmy o tym z psychologiem Magdaleną Chorzewską.
Gluten jest mieszaniną białek znajdującą się w wielu produktach żywnościowych. W największych ilościach występuje w mące pszennej, żytniej i jęczmiennej oraz w produktach otrzymywanych z tych mąk, np. pieczywie. Gluten stosowany jest także jako spulchniający dodatek do żywności, np. do wyrobów mięsnych. W ostatnich latach gluten jest uważany za składnik naszej diety, który powinien być wykluczany. Ale jak jest naprawdę? Czy każdy powinien ograniczyć gluten w diecie? Czy gluten jest szkodliwy?
Młode gimnastyczki artystyczne z kadry narodowej mogły w końcu wrócić na salę treningową. Nie oznacza to, że przez całą kwarantannę próżnowały. Codziennie ćwiczyły w domach i łączyły się z trenerką na zajęcia przez Internet. Jak wyglądały treningi online?
Iga Baumgart-Witan to lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 400 metrów. Jest srebrną i brązową medalistką mistrzostw świata oraz mistrzynią Europy w sztafecie 4x400. Od 8 lat nad jej sportową formą czuwa mama - Iwona Baumgart. Jak układa się rodzinna współpraca?
Już dziś w programie „36,6” najnowsze informacje z frontu walki z koronawirusem. Co to znaczy być w kwarantannie, jak z wirusem mają radzić sobie ciężarne kobiety? O tym Ewa Drzyzga porozmawia ze specjalistami chorób zakaźnych oraz ekspertami, którzy znają najnowsze doniesienia i śledzą światowe publikacje z dziedziny medycyny.
Nieznana choroba atakująca dzieci pojawia się w kolejnych krajach. Jej przypadki wykryto już m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Tylko w Nowym Jorku zdiagnozowano 137 zachorowań, a we Francji - 100. Tajemnicze schorzenie powoduje "ogólnoustrojowe zapalenie" i może prowadzić do śmierci. Co to jest wieloukładowy zespół zapalny? Jakie są jego objawy? O tym rozmawialiśmy z dr. Ernestem Kucharem – pediatrą, specjalistą chorób zakaźnych.
Narcyzm towarzyszy ludzkości od najdawniejszych czasów. Przykładem jest tu chociażby antyczny mit o młodzieńcu, który zakochał się we własnym odbiciu. W programie rozmawialiśmy o tym, jakie zachowania składają się na osobowość narcystyczną i jak stworzyć udaną relację z osobą, która je przejawia.
Osoby, które wybierają się do stomatologa, muszą się liczyć z tym, że zapłacą więcej, niż przed pandemią. Ma to pokryć koszty odpowiedniego zabezpieczenia gabinetu. Czym jest opłata sanitarna? Jakie podwyżki czekają pacjentów?
Pomysłów na szybkie odchudzanie nie brakuje. I choć restrykcyjne diety są bardzo skuteczne, to kłopotem jest utrzymanie wymarzonej wagi. Wybranie odpowiedniej diety nie gwarantuje sukcesu, jeśli nie zmienią się nasze nawyki żywieniowe i po jej zakończeniu znów zaczniemy niezdrowo jeść. Gościem Dzień Dobry TVN była uczestniczka programu Gogglebox, Agnieszka Kotońska, która w dwa lata zrzuciła 30 kg. Jak tego dokonała?
Powszechna izolacja stanowi ogromne wyzwanie dla sportowców. Zamknięcie basenów i obiektów treningowych uniemożliwiło im regularne ćwiczenia. Jednak prawdziwym mistrzom nic nie jest w stanie przeszkodzić. Trzej triathloniści i judoka znaleźli doskonałe rozwiązanie tego problemu i… zamieszkali razem.
Jak powstrzymać spacerowiczów przed wyrzucaniem odpadów "pod siebie"? To może być trudne. Bo choć część z nas dokłada wszelkich starań, aby dbać o przyrodę, wielu się nią zanadto nie przejmuje. Od teraz śmiecące osoby nie pozostaną bezkarne. Na ich drodze stanęły bowiem specjalnie zamontowane fotopułapki.
Sześcioletni Filip zmaga się z rakiem siatkówki oka. Obecnie leczy się w Stanach Zjednoczonych. Do USA musi wylatywać nawet kilkanaście razy w roku. Jedna z kontrolnych wizyt wypadła już w czasie pandemii. Na szczęście, dzięki staraniom rodziny, chłopiec mógł się tam udać mimo zamknięcia granic.
Stres jest stałym elementem życia. Towarzyszy nam w pracy, w domu, w codziennych obowiązkach. Wraz z nim zazwyczaj pojawia się niechciany i nieprzyjemny towarzysz - ból głowy, któremu często towarzyszy uczucie napięcia. Jak z nim walczyć? Jednym ze sposobów na rozluźnienie może być joga. Basia Tworek pokazała kilka spokojnych ruchów, które może wykonać każdy z nas.
Bruksizm jest problemem, który dotyka wielu osób. Jego przykrym skutkiem mogą być uszkodzone zęby. Polscy i izraelscy naukowcy odkryli, że za nocnym zgrzytaniem mogą stać geny. Jak rozpoznać bruksizm? Czy doczekamy się leku? O tym mówił uczestniczący w badaniach prof. Mieszko Więckiewicz.
Dni są coraz dłuższe, temperatura coraz wyższa, a lato coraz bliżej. Dlatego tez coraz chętniej spędzamy wolny czas na świeżym powietrzu. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo naszych oczu. W programie rozmawialiśmy o tym, na co zwrócić uwagę wybierając okulary przeciwsłoneczne. Powinny one być nie tylko estetyczne, ale i skutecznie chronić przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Jakiś czas temu, ze względu na swoje właściwości zdrowotne, bardzo modne stały się pochodzące z Ameryki Południowej nasiona chia. Ale mamy w naszej polskiej kuchni coś, co jest równie zdrowe, jeszcze mniej kaloryczne i tańsze. Mowa o polskim lnie, a dokładnie jego nasionach, czyli siemieniu lnianym.
Na skołatane nerwy dobra jest joga. Żeby nieco ją urozmaicić, można ćwiczyć w hamaku. Czym jest aerial joga, czyli powietrzna joga, jakie są jej zalety i od czego zacząć - sprawdzał nasz reporter Piotr Wojtasik.